Porównanie zmywarek – poradnik przedzakupowy

patrycja | 28 sierpnia 2018

Dziś na rynku mamy ogromny wybór zmywarek. Ale na co powinniśmy tak naprawdę zwrócić uwagę podczas zakupu? Po pierwsze na szerokość. Mamy do wyboru zmywarki 45 cm i 60 cm. Te pierwsze pomieszczą najczęściej ok 8-10 kompletów naczyń, a te drugie od 12 do nawet 15 kompletów. Kolejna sprawa to zużycie energii. Jest ono mierzone w kilowatogodzinach (kWh). Producenci najczęściej podają zużycie energii podczas jednego cyklu pracy zmywarki. Wiadomą sprawą jest, że im mniejsze zużycie prądu, tym mniejsze otrzymamy rachunki do zapłaty.

Klasa energetyczna w zmywarce

Tu pomoże też określenie zużycia energii w symbolach od A do G, gdzie symbol A oznacza najoszczędniejszą wersję urządzenia. A skoro już o kosztach mowa, to istotne jest też zużycie wody. Ta wartość jest z kolei podawana w litrach. Co ważne, już nie raz udowodniono, że zmywarka pobiera kilka razy mniej wody, niż człowiek zmywając ręcznie. Oszczędność zatem widać gołym okiem! Inne parametry, na które warto zwrócić uwagę, to na przykład hałas czy programy zmywania.

Co do hałasu, producenci określają go w decybelach (dB). Taki nieszkodliwy dla zdrowia poziom hałasu zamyka się w 50dB. Warto więc zwrócić uwagę na takie, niby szczegóły, które potem mają duże znaczenie przy użytkowaniu, kiedy na przykład chcemy włączyć zmywarkę późnym wieczorem lub wcześnie rano. Jeśli natomiast chodzi o programy zmywania, to tu producenci prześcigają się w coraz to różniejszych pomysłach. Poniżej przedstawiamy porównanie zmywarek do zabudowy, naszym zdaniem, naprawdę wartych uwagi między innymi ze względu na funkcje mycia.

Zmywarka Bosch SPV69T50EU

Poza wyżej wymienionymi parametrami dotyczącymi oszczędności i klasy energetycznej, które ten model posiada, warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje. Na przykład Autosensor, czyli czujnik, który dopasowuje na bieżąco ilość zużycia wody adekwatnie do stopnia zabrudzenia naczyń. Albo Machine Care, dzięki któremu łatwo utrzymasz czystość w zmywarce. To specjalny program, który myje wnętrze urządzenia w wyższej temperaturze, sprawiając, że znikają osady z tłuszczu. Ponadto znajdziemy tu szereg udogodnień np. w postaci szybszego suszenia naczyń, czy skracania czasu programu w zależności od załadunku w zmywarce. Ten model to definicja oszczędności i wielozadaniowości.

kal wyglada zmywarka SPV69T50EU Bosch poradnik zakupowy
źródło: bosch-home.pl

Zmywarka Whirlpool ADP 402 IX

Praktycznym rozwiązaniem w tym urządzeniu jest opóźnienie startu, czyli wstawiamy rano zmywarkę, a ona zaczyna mycie naczyń przed naszym powrotem z pracy. Przydatne, szczególnie w domu z małymi dziećmi, jest też higieniczne płukanie, czyli program, który eliminuje wszystkie bakterie i zabrudzenia, a ty możesz być spokojny o higienę urządzenia i naczyń. Ciekawą opcją jest też możliwość modyfikowania górnego kosza lub zdjęcia go całkowicie, dzięki czemu w zmywarce pomieścisz wszystkie naczynia, również te o nietypowych kształtach.

Zmywarka Whirlpool ADP 402 IX poradnik zakupowy zobacz
źródło: mediaexpert.pl

Hotpoint – Ariston ELTB 6M124EU

Ten model może na pewno poszczycić się bezszczotkowym silnikiem. Majsterkowicze na pewno wiedzą o co chodzi w temacie, ponieważ znają ten silnik z żywotności. Dodatkowym plusem są różne programy zmywania standardowy, eco, intensywny czy delikatny. Wszystko zależy od załadunku naczyń – jego wielkości i stopnia zabrudzenia. Słowem, dopasowujesz cykl mycia do swoich potrzeb. Możliwość podłączenia ciepłej wody do zmywarki została doceniona przez użytkowników. Obawiam się o rachunki za wodę, ale jak się okazuje w praktyce – zmywarka szybciej myje naczynia. Program eco dosyć długo trwa (około 3h), dlatego lepiej wybierać normalny. 

Mamy nadzieję, że nasz poradnik zakupowy chociaż trochę przybliżył Cię do podjęcia decyzji zakupowej. Co prawda przedstawiliśmy 3 modele zmywarek, ale różnych producentów.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.6 / 5. Liczba głosów: 10

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o