Naprawa klimatyzacji – wybór, pielęgnacja, części

katarzyna | 21 lutego 2017

Klimatyzatory to urządzenia cieszące się coraz większą popularnością zarówno w biurach, jak również w prywatnych domach i mieszkaniach. Zainteresowanie rośnie wiosną i w miesiącach letnich, gdy wysokie temperatury sprawiają, że szukamy ochłody. Dobrej jakości klimatyzator zapewni odpowiednią temperaturę i będzie służył wiele lat.


Na co zwrócić uwagę przy zakupie klimatyzatora?

Aktualnie na rynku dostępne są klimatyzatory stacjonarne oraz przenośne. Przy wyborze odpowiedniego, należy pamiętać o kilku podstawowych parametrach, które mają znaczenie podczas eksploatacji:

  • Moc chłodnicza – uzależniona jest od m3, im większa kubatura, tym większa powinna być moc klimatyzatora;
  • Poziom hałasu – obecnie w sprzedaży dostępne są klimatyzatory generujące niewielki hałas (ok. 30 dB), ale też i takie, które emitują nawet 60 dB hałasu;
  • Postępowanie zgodnie z zaleceniami producenta dostępnymi w instrukcji obsługi,
  • Klasa energetyczna urządzenia – podobnie jak w przypadku urządzeń AGD tj. pralka czy lodówka klasa energetyczna oznaczona jest literami, najbardziej energooszczędne urządzenia będą posiadały klasę A;
  • Możliwe ustawienia klimatyzatora – warto zwrócić uwagę na to ile stopni prędkości ma dany klimatyzator, jaki jest możliwy zakres temperatur oraz jakie funkcje dostępne są w pilocie.

Dobór odpowiednich parametrów urządzenia oraz prawidłowa eksploatacja sprawią, że będą Państwo zadowoleni z urządzenia i że przez długi czas naprawa klimatyzacji nie będzie konieczna.


Prawidłowe użytkowanie klimatyzatorów

Jeśli zależy Państwu na długim użytkowaniu klimatyzatora oraz przede wszystkim na zdrowiu osób korzystających z urządzenia, warto zadbać o jego odpowiednią eksploatację. Przyjmuje się, że urządzenie powinno sprawnie funkcjonować przez ok. 3-10 lat. Okres ten uzależniony będzie od jakości sprzętu, jak również od tego, jak właściciel dba o jego prawidłowe działanie. Jest kilka podstawowych zasad, do których warto się zastosować podczas użytkowania klimatyzatorów. Po pierwsze nie należy ustawiać urządzenia na najniższą temperaturę. Wystarczy, by temperatura była o kilka stopni niższa niż na zewnątrz.

Zbyt niska temperatura sprawia, że narażamy siebie oraz bliskich lub współpracowników na ewentualnych szok termiczny po wyjściu z pomieszczenia. Wskazane jest, aby w oknach zamontowane były żaluzje lub inne rozwiązania zmniejszające dopływ ciepłego powietrza do pomieszczenia. Dzięki temu klimatyzator będzie działał wydajniej, a koszty użytkowania będą niższe. Dobrze jest również co jakiś czas przewietrzyć pomieszczenie. Bardzo istotną kwestią jest regularny serwis klimatyzacji. Nieoczyszczone z wirusów i drobnoustrojów urządzenie jest niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego należy pamiętać o odgrzybianiu i konserwacji co najmniej dwa razy w roku oraz o oczyszczanie filtrów co najmniej raz na 2 miesiące. W przypadku filtrów – oczyszczanie można przeprowadzić samodzielnie. Nie ma konieczności korzystania z usług wyspecjalizowanych firm.


Nagła awaria klimatyzacji

Podobnie jak w przypadku wielu sprzętów AGD i RTV zdarzają się awarie klimatyzatorów. W takiej sytuacji musimy sobie jak najszybciej poradzić z problemem. Najczęściej konieczna jest naprawa klimatyzacji. Zepsuty klimatyzator nie jest w stanie spełniać swoich podstawowych funkcji i może być szkodliwy dla zdrowia. Najczęstsze problemy z klimatyzacją to:

  • Brak reakcji na próbę włączenia urządzenia – w takim przypadku najpierw należy upewnić się, że włączone są bezpieczniki oraz że przyczyną nie jest rozładowanie baterii w pilocie, po wykluczeniu wskazanych przyczyn warto zwrócić uwagę na diody oraz na ewentualne kody błędu wyświetlane na klimatyzatorze;
  • Niewłaściwa praca klimatyzatora – gdy urządzenie nie jest w stanie ochłodzić pomieszczenia i odczuwalne jest znaczne osłabienie działania klimatyzatora – w takim przypadku przede wszystkim należy sprawdzić kiedy urządzenie było serwisowane i czy filtry były czyszczone;
  • Skraplająca się woda – taka sytuacja jest najczęściej wynikiem niedrożnego odpływu, w takim przypadku woda zgromadzona w tacy ociekowej nie może zostać prawidłowo odprowadzona, najprawdopodobniej konieczna będzie wymiana lub naprawa instalacji odpływu.

Jeśli powyższe wskazówki nie pomogą w usunięciu usterki, niezbędny może okazać się zakup części do klimatyzacji oraz naprawa przez specjalistów. Duży wybór części do klimatyzacji dostępny jest w sklepie north.pl.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 8

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x