Naprawa klimatyzacji – wybór, pielęgnacja, części

katarzyna | 21 lutego 2017

Klimatyzatory to urządzenia cieszące się coraz większą popularnością zarówno w biurach, jak i w prywatnych domach i mieszkaniach. Zainteresowanie rośnie wiosną i w miesiącach letnich, gdy wysokie temperatury sprawiają, że szukamy ochłody. Dobrej jakości klimatyzator zapewni odpowiednią temperaturę i będzie służył wiele lat. A co w przypadku usterki? Naprawa klimatyzacji wcale nie musi być trudna.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie klimatyzatora?

Aktualnie na rynku dostępne są klimatyzatory stacjonarne oraz przenośne. Przy wyborze odpowiedniego, należy pamiętać o kilku podstawowych parametrach, które mają znaczenie podczas eksploatacji:

  • moc chłodnicza – uzależniona jest od m3, im większa kubatura, tym większa powinna być moc klimatyzatora,
  • poziom hałasu – obecnie w sprzedaży dostępne są klimatyzatory generujące niewielki hałas (ok. 30 dB), ale też i takie, które emitują nawet 60 dB hałasu,
  • postępowanie zgodnie z zaleceniami producenta dostępnymi w instrukcji obsługi,
  • klasa energetyczna urządzenia – podobnie jak w przypadku urządzeń AGD tj. pralka czy lodówka, klasę energetyczną oznacza się literami, najbardziej energooszczędne urządzenia będą posiadały klasę A,
  • możliwe ustawienia klimatyzatora – warto zwrócić uwagę na to ile stopni prędkości ma dany klimatyzator, jaki jest możliwy zakres temperatur oraz jakie funkcje dostępne są w pilocie.

Dobór odpowiednich parametrów urządzenia oraz prawidłowa eksploatacja sprawią, że będą Państwo zadowoleni z urządzenia i że przez długi czas naprawa klimatyzacji nie będzie konieczna.

Prawidłowe użytkowanie klimatyzatorów

Jeśli zależy Państwu na długim użytkowaniu klimatyzatora oraz na zdrowiu osób korzystających z urządzenia, warto zadbać o jego odpowiednią eksploatację. Przyjmuje się, że urządzenie powinno sprawnie funkcjonować przez ok. 3-10 lata. Okres ten uzależniony będzie od jakości sprzętu, jak również od tego, jak właściciel dba o jego prawidłowe działanie. Jest kilka podstawowych zasad, do których warto się zastosować podczas użytkowania klimatyzatorów. Po pierwsze; nie należy ustawiać urządzenia na najniższą temperaturę. Wystarczy, by temperatura była o kilka stopni niższa niż na zewnątrz.

Zbyt niska temperatura sprawia, że narażamy siebie oraz bliskich lub współpracowników na ewentualny szok termiczny po wyjściu z pomieszczenia. Ważne jest, aby w oknach zamontować żaluzje lub inne rozwiązania, które zmniejszają dopływ ciepłego powietrza do pomieszczenia. Dzięki temu klimatyzator będzie działał wydajniej, a koszty użytkowania będą niższe. Dobrze jest również co jakiś czas przewietrzyć pomieszczenie.

Bardzo istotną kwestią jest regularny serwis klimatyzacji. Nieoczyszczone z wirusów i drobnoustrojów urządzenie jest niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego należy pamiętać o odgrzybianiu i konserwacji co najmniej dwa razy w roku. Ważne jest także oczyszczanie filtrów co najmniej raz na 2 miesiące. W przypadku filtrów – oczyszczanie można przeprowadzić samodzielnie. Nie ma konieczności korzystania z usług wyspecjalizowanych firm.

Nagła awaria klimatyzacji

Podobnie jak w przypadku wielu sprzętów AGD i RTV, zdarzają się awarie klimatyzatorów. W takiej sytuacji musimy sobie jak najszybciej poradzić z problemem. Najczęściej konieczna jest naprawa klimatyzacji. Zepsuty klimatyzator nie jest w stanie spełniać swoich podstawowych funkcji i może być szkodliwy dla zdrowia. Najczęstsze problemy z klimatyzacją to:

  • Brak reakcji na próbę włączenia urządzenia – w takim przypadku najpierw należy upewnić się, że włączone są bezpieczniki oraz że przyczyną nie jest rozładowanie baterii w pilocie. Po wykluczeniu wskazanych przyczyn warto zwrócić uwagę na diody oraz na ewentualne kody błędu wyświetlane na klimatyzatorze;
  • Niewłaściwa praca klimatyzatora – gdy urządzenie nie jest w stanie ochłodzić pomieszczenia i odczuwalne jest znaczne osłabienie działania klimatyzatora. W takim przypadku przede wszystkim należy sprawdzić kiedy urządzenie było serwisowane i czy filtry były czyszczone;
  • Skraplająca się woda – taka sytuacja jest najczęściej wynikiem niedrożnego odpływu. W takim przypadku woda zgromadzona w tacy ociekowej nie może zostać prawidłowo odprowadzona, najprawdopodobniej konieczna będzie wymiana lub naprawa instalacji odpływu.

Jeśli powyższe wskazówki nie pomogą w usunięciu usterki, niezbędny może okazać się zakup części do klimatyzacji oraz naprawa przez specjalistów. Duży wybór części do klimatyzacji dostępny jest w sklepie north.pl.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów: 9

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x