Lodówka nie włącza się

katarzyna | 11 stycznia 2022

Na czas remontu wyłączamy sprzęty kuchenne z prądu i odstawiamy do sąsiedniego pomieszczenia. Sytuacja komplikuje się, gdy ponownie je instalujemy i się okazuje, że lodówka nie włącza się. Czasami tak się zdarza. Dostajemy wiele zapytań, co robić. Z naszą pomocą znajdziesz, w czym tkwi problem.

Dlaczego lodówka nie włącza się po rozmrożeniu?

Chcesz umyć lodówkę, wyłączasz ją z prądu, usuwasz lód nagromadzony na ściankach, myjesz wnętrze i wszystkie półki. Podłączasz z powrotem, a lodówka nie włącza się. Najpierw – co oczywiste – sprawdź, czy jest prąd. Zwróć uwagę na inne urządzenia. Jeśli pozostałe sprzęty działają, problemu nie można przypisać do przerwy w zasilaniu. Dlaczego więc lodówka nie włącza się?

Awaria termostatu

Wadliwy termostat może skutecznie zablokować pracę lodówki. Uszkodzenie polega zazwyczaj na przerwaniu obwodu termostatu. Jego usterka może poskutkować albo zbyt częstym załączaniem się sprężarki, albo całkowitym brakiem jej załączania. Lodówka nie włącza się, bo nie ma sygnału od termostatu o wyborze temperatury chłodzenia. Na szczęście termostaty są łatwe w wymianie i można to zrobić we własnym zakresie. Część nie jest droga, zaledwie kilkadziesiąt złotych, a lodówka znowu powróci do dawnej sprawności.

Zabrudzony skraplacz

Kurz i zabrudzenia mogą gromadzić się wszędzie – nie tylko na powierzchniach mebli. Z tyłu lodówki znajduje się skraplacz, na którym również zbiera się kurz. Czasami zabrudzenie jest na tyle duże, że lodówka ma problem z włączeniem się. Warto pamiętać, o tym miejscu i raz na kilka miesięcy odkurzyć powierzchnię.

Uszkodzony agregat

Agregat umożliwia obieg czynnika chłodzącego w lodówce. Jeżeli element jest zepsuty i wymaga napełnienia czynnikiem, najlepiej skontaktować się z fachowcem. Taka naprawa wymaga specjalistycznego sprzętu i fachowych umiejętności.

lodówka nie włącza się

Brak czynnika chłodzącego w obiegu/ rozszczelnienie lodówki

Tak jak wspomniane powyżej – sprawdzenie czynnika chłodzącego wymaga wizyty fachowca. Nikt w domu nie dysponuje zestawem w postaci manometrów, pompy próżniowej oraz węży serwisowych. Czasami pomaga nabicie układu i lodówka znowu włącza się tak jak wcześniej. Najważniejsze, że w tej sytuacji można dalej korzystać z urządzenia. 

Jeżeli lodówka nie włącza się z powodu rozszczelnienia, to jest to najgorszy scenariusz. Ciężko urządzenie naprawić, a w wielu przypadkach po prostu się nie da. Z czego może wynikać rozszczelnienie lodówki? Z wieloletniej eksploatacji, kiepskiej jakości materiałów oraz pracy pod ciągłym obciążeniem. Jeżeli rzadko rozmrażasz lodówkę to duży błąd, ponieważ lód rozpycha ścianki. Działa niekorzystnie na pracę lodówki.

Rozszczelnienie lodówki może wiązać się również z ubytkiem czynnika chłodzącego. Jakość chłodzenia spada i ciężko utrzymać zadaną temperaturę w lodówce. Czasami lokalizacja nieszczelności jest trudna do wykrycia. Co ważniejsze freon jest bezwonny i obojętny dla człowieka, ale dla atmosfery już tak. 

Przepalenie startera

Starter odpowiada za włączenie się sprężarki w lodówce. Jego praca jest kluczowa do pracy agregatu. W sytuacji, gdy ulegnie uszkodzeniu lodówka nie włącza się i nie chłodzi. Sprawdź, czy w Twoim przypadku nie doszło do awarii tej części. Na samym końcu zawsze stawia się elektronikę, która jest bardziej wymagająca i sprawia trudności w naprawie. 

Zobacz nasze inne artykuły:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 21

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Piotr

Kupiłem lodówkę z outletu pochodziła miesiąc i nagle nie chce chłodzić. Wymieniłem termostat ale nadal nic światło się pali ale nie chce agregat ruszyć

Luiza

Jeśli agregat nie rusza może być to usterka starteru

Marcin

Witam, lodówka Samsung bespoke po przerwach w dostawie prądu nie włącza się, ciemno i nie chłodzi, po odłączeniu jej od gniazdka na 2 min i podłączeniu załącza się. Co może być przyczyną takiego stanu, coś popsute czy to normalne w tym modelu?

Luiza

Jeżeli doszło do przepięcia mógł zostać uszkodzony moduł główny, warto skontaktować się z serwisem

Adi

Co może być powodem awarii: Lodówka zgasła i nie chłodzi. Nie ma nawet światełka czy diody. Prąd w gniazdku jest. Czy uszkodzony kondensator rozruchowy lub starter mogą całkowicie odciąć jej działanie?

Magda B.

Proszę sprawdzić czy kabel zasilający nie jest uszkodzony.

Ugi

Sprawdziłem. Ponadto po demontażu Pawła sterującego i sprawdzeniu czy jest prąd przy włączniku, po wyłączeniu miernik wskazuje ponad 80V, natomiast gdy przycisk jest Włączony 0V.
Czy należy sprawdzić coś jeszcze czy uszkodzony jest panel lub sam włącznik?.

Ugi

Dodam, zakupiłem u Was uprzednio moduł sprężarki i kondensator rozruchowy- nie dały efektu.

Magda B.

Zalecamy kontakt z serwisem AGD. Możliwe, że uszkodzony jest moduł sterujący.

Bolesław

…a co jet jak lodówka sie włancz po czasaie ale kreci na okragło i sie nie wyłacza i trzeba recznie pokretłem wyłaczyc ponownie właczyc i juz nie chodzi długo i ponownie sie załaczy i tak …na okragło …???

11
0
Będę wdzięczny za komentarze.x