Nie jest tajemnicą, że lodówka stała się niezbędnym wyposażeniem każdego gospodarstwa domowego. Z tego względu wszelkie jej dziwne zachowania natychmiastowo wzbudzają niepokój, ponieważ kiedy przestaje funkcjonować prawidłowo, pojawia się zdecydowanie zbyt wiele problemów. Jednym z alarmujących objawów jest wyraźnie słyszalne bulgotanie. Czy trzeba się martwić, kiedy lodówka bulgocze? Przeczytaj!
Jakie dźwięki w lodówce są normalne?
Wbrew pozorom, lodówka jest urządzeniem, które ma prawo wydawać z siebie różne dźwięki, nawet te stosunkowo głośne. Funkcjonuje bez przerwy, zawiera w sobie wiele elektronicznych elementów, a także posiada nieustający kontakt z wodą. Nic więc dziwnego, że czasami zdarzy jej się działać głośniej. Oto grafika, zamieszczana w instrukcjach obsługi chłodziarko-zamrażarek Electrolux, obrazująca, jakie odgłosy dopuszczalne są w obrębie ich działania.
Nie trzeba więc wpadać w panikę, jeśli lodówka wydaje z siebie jeden z powyższych odgłosów. Pochodzą one bowiem z następujących elementów:
- Klikanie, przypominające dźwięk zapalania światła – termostat,
- Burczenie, podobne do kociego mruczenia – agregat,
- Przelewanie, bulgotanie – skraplacz,
- Syczenie, kojarzące się z wypuszczaniem pary z żelazka – grzałka,
- Bzyczenie – wentylator,
- Trzaskanie, pękanie – automatyczne odszranianie, obudowa, śruby, plastik.
Jak widać, gama dźwięków, które producenci uważają za normalne, jest całkiem bogata. Bulgotanie należy do jednego z nich, także odpowiadając krótko na pytanie tytułowe – odgłosem przelewanej wody nie trzeba się przejmować. Jakie są więc niepokojące dźwięki, wydawane przez lodówkę, które mogą świadczyć o zbliżającej się awarii? Głośne stukanie, metaliczny szmer obijających się o siebie elementów, ciągłe piszczenie. Jeśli przy okazji z urządzenia wydobywa się zapach spalenizny bądź spada temperatura – należy natychmiast zareagować.
Dlaczego lodówka bulgocze?
Poniżej kilka najpopularniejszych przyczyn:
- Najwięcej odgłosów pojawia się przez czynnik chłodniczy, gdyż jest to substancja, która bez przerwy krąży w obiegu lodówki. Oprócz bulgotania czy przelewania, może też przypominać dźwięk wydzielających się pęcherzyków.
- Przeładowywanie lodówki, otwieranie drzwi na zbyt długo, umieszczanie w środku ciepłych potraw – to wszystko sprawia, że do komory wlatuje ciepłe powietrze. Przez to urządzenie dostaje sygnał, że musi pracować intensywniej, aby z powrotem obniżyć temperaturę. Uruchamia się sprężarka, a przepływ czynnika chłodniczego może być głośniejszy, niż zwykle.
- Głośność pracy urządzenia zależy również od podłoża – inaczej będzie brzmiało na panelach, a inaczej na kafelkach.
Istnieje kilka sposobów, które mogą sprawić, że urządzenie będzie działało ciszej. O jakich mowa? Należy bardzo dobrze wypoziomować lodówkę i sprawdzić, czy nie leżą pod nią żadne przedmioty. Tył nie powinien znajdować się za blisko ściany, a na górze nie zaleca się układać żadnych ciężkich przedmiotów, ponieważ mogą za bardzo obciążyć urządzenie. Warto dbać również o to, by nie przeładowywać balkoników oraz szuflad.
Nie da się ukryć, że w obliczu tak szerokiej bazy dźwięków, wydawanych przez lodówkę, trudno zauważyć konkretną usterkę. Trzeba więc na bieżąco przysłuchiwać się temu, jak działa, by w odpowiednim momencie móc zareagować. Awarie, które mogą sygnalizować głośne odgłosy, to – między innymi – niedrożne rurki, zapchany odpływ, uszkodzony agregat. Na szczęście to, że lodówka bulgocze, zwykle nie świadczy o żadnych problemach.
może uszczelki drzwi nie są szczelne i przez to lodówka ciągle pracuje. Ciężko jej osiągnąć zadaną temperaturę.
Przez pierwszy rok była cisza. Teraz po każdym zamknięciu drzwi po sekundzie rozpoczyna się głośne bulgotanie trwajace kilkadziesiąt sekund. A. Jest tak gdy agregat ma przerwę w pracy. Gdyby bulgotanie było od nowości to zgoda że jest to normalne, ale gdy pojawią się po roku to coś się zmieniło i tu chciałbym wiedzieć co wpłynęło na tą zmianę i czy mam się obawiać, że po kolejnym roku bulgotanie zaniknie wraz z zanikiem chłodzenia?
lodówka bulgocze i nie chłodzi :(((((((((
Uspokoiłam się po przeczytaniu tego artykułu.Tydzien temu był wymieniany termostat.