Letnia kawa z ekspresu – przyczyny

katarzyna | 4 lipca 2018

Decydując się na „małą czarną” w ciągu dnia, każdy z nas marzy o aromatycznej, ciemnej oraz mocno ciepłej, niekiedy gorącej kawie, która automatycznie stawia na nogi. Jednak może zdarzyć się i tak, że przy wykorzystaniu ekspresu, trunek może okazać się chłodny, a nawet zimny. Co to oznacza?

Do głównych przyczyn takiej okoliczności zaliczyć możemy:

Zakamienione podzespoły

Jeśli do zbiornika wpływa kawa o nieodpowiedniej temperaturze, warto zajrzeć do wnętrza urządzenia. Zazwyczaj problem tkwi w zakamienionych elementach, które nie mogą działać poprawnie. Pod lupę należy wziąć, grzałki, przewody oraz sam zaparzacz, którego zanieczyszczenie może dać w efekcie letnią kawę.

Awaria grzałki

Oczywiście najbardziej prawdopodobna jest tutaj grzałka. Jej niewłaściwa praca spowoduje, że woda nie będzie nabierała odpowiedniej temperatury, co w efekcie da zimny trunek. Dlatego zaleca się szczególnie dokładne oględziny tego elementu.

Awaria bojlera

Za temperaturę kawy w ekspresie odpowiada nie tylko grzałka, ale cały blok grzewczy – bojler. W zależności od modelu ekspresu możemy znaleźć tam rurki, układy oraz czujniki. Jeśli to nie grzałka sprawia nam problem, należy przyjrzeć się dokładnie wszystkim elementom, które należą do bojlera i czy przede wszystkim przewodzi on prąd.

Uszkodzone styki na płycie sterującej

Jeśli wciąż nie rozwiązaliśmy problemu, a już jesteśmy po oględzinach grzałki oraz bloku grzewczego, należy zwrócić swoją uwagę na styki na płycie sterującej. Ich zalanie, zanieczyszczenie czy spalenie może dać nam podobne objawy. Naprawa w takim przypadku może okazać się banalnie prosta, dlatego warto zawsze sprawdzić ten element również.

Decydując się na zakup ekspresu nigdy nie wiemy, czy dany egzemplarz sprawdzi się przez wiele lat. W przypadku, kiedy otrzymujemy letnią kawę, warto sprawdzić czy któraś z powyższych sytuacji nie przydarzyła się i Tobie, bowiem sama naprawa może okazać się prosta oraz bardzo tania.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 4

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Najciekawsze artykuły