Oceń artykuł
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!
Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów: 3
Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.
katarzyna | 13 października 2020
Zmywarki do naczyń Samsung może nie są aż tak popularne, jak telewizory czy smartfony tej firmy, ale również występują w sprzedaży. Tak, jak większość modeli z wyświetlaczem posiadają określone kody błędów, dzięki którym informują o usterkach. Jeżeli jesteś posiadaczem zmywarki Samsung DMB58AHC to ten artykuł na pewno jest dla Ciebie. Sprawdź, co może Cię spotkać, gdy wyskoczy kod błędu.
Sprawdź, podłączenie zmywarki, czy dopływ jest niezakłócony przez inne elementy instalacji. Czy wąż dopływowy nie jest zagięty lub przytrzaśnięty przez szafkę. Czasami zdarza się, że zawór Aquastop zablokował się w jednej pozycji i nie pobiera wody do zmywania. Zablokowane sitko na dopływie to również jeden z możliwych przyczyn kodu błędu. Kamień osadza się na sitku i może blokować przepływ. Usterka łatwa do zdiagnozowania i przede wszystkim, bez konieczności wzywania fachowca.
Najczęstsza usterka w pralkach i zmywarkach. Czasami odpływ jest zatkany przez przypadkowe elementy, które dostały się do urządzenia i blokują przepływ. Kontrola stanu filtrów powinna rozwiązać problem. Przeczyszczenie odpływu również jest istotne z punktu widzenia konserwacji urządzenia. Tłuszcz i brud pochodzący ze zmywania naczyń, osadza się na ściankach i odkłada. Przez co może skutecznie zwęzić światło przewodu.
Na szczęście w zmywarkach Samsung występuje grzałka przepływowa. Co w przypadku awarii oznacza niższy koszt naprawy. Problem z grzaniem wody zazwyczaj objawia się niedomytymi naczyniami. Cykl zmywania leci w zimnej wodzie, co znacznie utrudnia wywabienie plam po kawie, herbacie z kubków.
W ogóle zmywanie naczyń w niższej temperaturze wiąże się często z koniecznością ponownego mycia, ponieważ nie wszystko schodzi. Obok grzałki mamy jeszcze czujnik temperatury, który steruje grzałką. Co prawda rzadko ulega uszkodzeniu, ale może być przyczyną usterki. Sprawdzenie czujnika jest proste i wymaga podłączenia multimetru. Jeżeli rezystancja zmienia się wraz ze zmianą temperatury otoczenia, oznacza to, że jest sprawny. Średnia wartość dla temp. pokojowej to 4kOhmy.
Grzałka to jedno, a czujniki temperatury to drugie. Nierozerwalna praca tych elementów gwarantuje udany cykl zmywania naczyń. W zmywarce znajduje się termostat ustalający zadaną temperaturę. Jeżeli nastawimy zmywanie na 65 stopni np. program intensywny to termostat pracuje do momentu osiągnięcia zadanej temperatury i następnie odcina zasilanie. Jeżeli jego praca jest nieprawidłowa, urządzenie może zachowywać się następująco:
Aby sprawdzić, termostat należy wymontować część i sprawdzić jego oporność. Najlepiej klasycznie multimetrem, jak powyżej.
Jak każda zmywarka tak i Samsung posiada dwa silniki. Jeden od pompy myjącej, drugi od pompy odpływowej. Niestety żadnego nie można dokupić osobno, ponieważ producent nie przewiduje takiej możliwości. Jeżeli zdiagnozujemy, że silnik przy pompie myjącej nie działa, sprawdź kondensator rozruchowy przy pompie. To on załącza część do pracy. Standardowe parametry ładunku kondensatora to 2,5 mikro F z tolerancją +/- 5% o symbolu 416.25.04. Pasuje do większości modeli zmywarek, dlatego nie tylko Samsung go wykorzystuje.
Silnik w pompie jest tak zabudowany, że ciężko podejrzeć, co może być usterką. Dlatego wymaga rozkręcenia i sprawdzenia. Czasami może to być uszkodzone uzwojenie lub zużyte szczotki węglowe.
Prawdopodobnie czujnik pływakowy załączył się ze względu na wyciek na spodzie zmywarki. Jeżeli woda znajduje się w misie może to oznaczać uszkodzenie uszczelki zbiornika. W tym modelu akurat można dokupić osobno uszczelkę, dlatego nie ma problemu z naprawą. Jeżeli wycieku wody nie ma w urządzeniu może się okazać, ze mikroprzełącznik w pływaku jest wadliwy.
Zmywarka Samsung DMB58AHC składa się z 3 ramion spryskiwaczy, które tłoczą wodę do mycia naczyń. Pierwszy – sufitowy zasila górny kosz, natomiast środkowy i dolny myje naczynia na dolnej półce. Charakterystyczna budowa dolnego spryskiwacza pozwala dotrzeć do każdego zakamarka w komorze zmywarki.
Jeżeli nieregularnie czyścimy ramiona mogą się zapchać resztkami po jedzeniu, pestki, fusy od herbaty, co jest niewskazane. Aplikacja płynu czyszczącego raz na 30 – 60 dni może nie wystarczyć. Czasami trzeba wziąć wykałaczkę i udrożnić kanaliki. Uwaga, aby nie złamała się w środku, bo nie wyciągniemy jej. Mycie spryskiwaczy należy do standardowej konserwacji urządzenia.
Podłączenie do gniazdka zapewnia dopływ prądu do urządzenia. Lepiej nie korzystać z przedłużaczy, bo zwiększa to ryzyko problemów z napięciem. Ewentualnie przepięciem na sieci. W zmywarce instaluje się filtr przeciwzakłóceniowy, który niweluje skoki napięcia. Tym samym chroni sprzęt przed uszkodzeniami elementów elektronicznych. Jak stwierdzić uszkodzenie? Dosyć prosta sprawa, ponieważ może ulec przepaleniu. Nie da się nie zauważyć gołym okiem spalenia przewodów.
Zadaniem hydrostatu w zmywarce jest kontrola stanu wody. W zmywarce Samsung DMB58AHC nie ma typowego presostatu tylko płytka z czujnikiem stanu wody. Na podstawie jej wskazań określa się przepływ – zlicza ilość pobranej wody potrzebnej do przeprowadzenia zmywania. Jeżeli zmywarka pobierze za mało wody, cykl może się nie rozpocząć. Jakikolwiek problem z czujnikiem stanu wody sygnalizowany jest na wyświetlaczu. Dlatego jego praca jest istotna, w każdym urządzeniu wykorzystującym wodę jako medium do pracy.
Aby zmywarka prawidłowo działała należy zapewnić określone w instrukcji odległości od źródła zasilania i kanalizacji. O czym mowa? Podłączenie powinno znajdować się na wysokości co najmniej 50 cm i maksymalnie 110 cm od podłogi. Odległości poza wspomnianym zakresem mogą skutkować naprężeniem i szybszym zużyciem węża. Dodatkowo nie jest zalecane ze względu na problemy z przepływem.
Kody błędów w zmywarce Samsung DMB58AHC nie muszą być tajemnicą. Odpowiednia diagnoza pozwala szybko zareagować na usterkę i naprawić zmywarkę. Kilka dni bez urządzenia sprawią, że sterta naczyń w kuchni może być nie do opanowania. Napraw sprzęt we własnym zakresie i podziel się z nami zdjęciami!