Grubość mielenia kawy stanowi niezwykle ważny element, wpływający na aromat, smak oraz jakość przygotowanego naparu. Jeżeli jesteś posiadaczem ekspresu ciśnieniowego, warto wiedzieć, jakie ustawienia wybrać, aby kawa była jak najlepsza. Czym różni się drobno zmielona kawa od średnio zmielonej? Jaka grubość mielenia kawy w ekspresie ciśnieniowym da najlepsze rezultaty?
Drobno zmielona kawa
Decydując się na zakup ekspresu ciśnieniowego do kawy, dobrze jest pamiętać o tym, że do jego wnętrza nie należy wsypywać każdego rodzaju kawy. Ta drobno zmielona może okazać się przekleństwem, ponieważ zazwyczaj zapycha wylot z dozownika i utrudnia parzenie napoju. W połączeniu z gorącą wodą cementuje się i tylko jej część jest w stanie zaparzyć się prawidłowo.
Stąd mogą pojawić się problemy związane z pracą ekspresu, na przykład:
- woda leci bokiem z kawiarki,
- zapchany zaparzacz,
- fusy przedostające się do kawy.
To tylko jedne z nielicznych problemów powodowanych przez drobno zmielone ziarna. Pamiętaj również o składzie kawy, ponieważ mieszanki zawierające olejki mogą spowodować szybsze zapychanie się młynka.
Średnio zmielona kawa
Wykorzystując średnią grubość mielenia ziaren kawy możesz być pewny, że nie zaszkodzisz ekspresowi. To optymalne rozwiązanie zarówno dla prawidłowego działania młynka, jak i walorów smakowych przeciętnego smakosza kawy. Bezawaryjna eksploatacja ekspresu automatycznie się wydłuży.
Grubość mielenia należy zmieniać w trakcie pracy młynka, czyli podczas przygotowywania kawy.
Krążą w sieci na ten temat różne opinie, jednak obalamy mit. Wybierając kawę, której przeznaczeniem będzie parzenie w ekspresie, ważnym jest zwrócenie uwagi na to, że niewłaściwy wybór może okazać się dla ekspresu „orzechem nie do zgryzienia”. Dobrze o tym pamiętać, gdyż przy właściwej eksploatacji urządzenia, minimalizuje się ryzyko występowania awarii. Nie przed parzeniem ani po nim – tylko i wyłącznie w trakcie przygotowywania kawy.
A co z kawą grubo mieloną?
Ziarna grubo zmielonej kawy niekorzystnie wpływają na smak naparu. Taki rodzaj mielenia stosuje się do ekspresów przelewowych, w których cały proces parzenia jest stosunkowo długi.
Ustawienie grubości mielenia kawy w ekspresie
W większości typów ekspresów zasada jest podobna. Po ściągnięciu pokrywy widoczny jest lejek na ziarenka kawy wraz z pokrętłem. Pokrętło to służy właśnie do zmiany ustawień młynka. Wybite na nim ustawienia świadczą o grubości zmielenia. Czasami spotkać się można z kalibracją młynka. W automatycznych ekspresach ciśnieniowych nie ma potrzeby dodatkowego kalibrowania urządzenia, ponieważ domyślnie producent wykonał tę czynność za nas. Dla bardziej wytrawnych osób, które preferują indywidualną kontrolę parzenia kawy, proponujemy automatyczne młynki do kawy i przypraw, gdzie można samodzielnie dostosować docisk żaren.
Podsumowanie
To, jaka grubość mielenia kawy w ekspresie ciśnieniowym będzie dla nas odpowiednia, powinno być dyktowane naszymi preferencjami smakowymi oraz możliwościami urządzenia. Regulacja młynka ma za zadanie wydobyć głębię smaku i odpowiednio zaparzyć kawę. Warto popróbować z różnymi opcjami, aby znaleźć swój ulubiony napar.
Jeśli natomiast chodzi o samą kawę to polecam spróbować czegoś ze sklepu Szlachetny Smak.