Jak zmienić stronę otwierania drzwi w lodówce?

katarzyna | 10 lutego 2017

Podczas urządzenia lub przemeblowywania mieszkania, nie ma przeciwwskazań do tego, aby lodówka stała po lewej stronie ciągu kuchennego. Należy jednak pamiętać, aby wybierać modele, które posiadają możliwość przełożenia drzwi. W większości dostępnych modeli zmiana kierunku otwierania drzwiczek jest dość prosta i możemy przeprowadzić ją samodzielnie. Jak zabrać się do zmiany kierunku otwierania drzwi lodówki? Poniżej prezentujemy filmik instruktażowy, dzięki któremu dowiesz się jak to wykonać na przykładzie chłodziarki Liebherr.


Zapoznaj się z instrukcją obsługi

Mechanizm otwierania i zamykania drzwi lodówki może nieznacznie różnić się w poszczególnych modelach lodówek. Z tego względu warto zajrzeć do instrukcji obsługi urządzenia przed przystąpieniem do pracy. W przypadku nowo zakupionego urządzenia trzeba się również dowiedzieć, czy samodzielna zmiana kierunku otwierania drzwi nie zaowocuje utratą gwarancji.

Przygotuj się do pracy

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy zawiasy są obustronne. Na rynku znajdziemy lodówki z zawiasami obustronnymi oraz takie, w których zawiasy na drugą stronę będzie należało dokupić osobno. Najlepiej zweryfikować to przez rozpoczęciem pracy. Przed przystąpieniem do pracy lodówkę należy opróżnić i odłączyć od źródła zasilania. Należy również zadbać o odpowiednie narzędzia – zazwyczaj będzie to klucz imbusowy, śrubokręt płaski i śrubokręt krzyżykowy. W niektórych urządzeniach mogą być zastosowane inne rozwiązania, dlatego mogą być potrzebne inne narzędzia.

Demontaż

Podczas demontażu najlepiej zacząć od poluzowania środkowego zawiasu, dzięki czemu odkręcanie kolejnych części będzie bezpieczniejsze. Odkręcone drzwi odstaw na bok i usuń maskownicę oraz zaślepki, które zasłaniają miejsca na zawiasy. Jeśli posiadają uchwyt z boku drzwi, przed ponownym zamontowaniem należy przenieść go na drugą stronę. Demontowane elementy powinny być odkładane w widocznym miejscu tak, aby ich nie pogubić. Wszystko zależy jednak od konkretnego modelu urządzenia.

Montaż

Po zdjęciu drzwi z zawiasów, odstawiamy je z boku i przekładamy uchwyt (o ile oczywiście lodówka jest w niego wyposażona). Dalej zabieramy się za zdjęcie maskownic (najczęściej plastikowy element, który umiejscowiony jest po przeciwnej stronie w stosunku do dotychczasowych zawiasów). Następnie montujemy zawiasy po właściwej stronie lodówki, nakładamy drzwi i dokręcamy wszystkie śruby.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów: 11

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x