Jak wyczyścić klawiaturę?

katarzyna | 3 kwietnia 2020

Nie da się ukryć, że spożywanie obiadu podczas oglądaniu filmu czy chrupanie chipsów przy serialu to dla wielu z nas codzienność. Już jakiś czas temu jedzenie przy komputerze stało się czymś oczywistym i naturalnym, w dodatku nie tylko w domu, ale nawet w pracy. Jednakże taka przyjemność stanowi duże zagrożenie dla klawiatury. Okruszki czy inne zanieczyszczenia, które każdego dnia dostają się do jej wnętrza, z czasem mogą utrudnić wciskanie klawiszy, a w efekcie zepsuć także cały mechanizm. Dobrze więc od czasu do czasu zabrać się za porządki. Jak wyczyścić klawiaturę bez jej rozkręcania? Oto kilka sposobów!

Masa Cyber Clean

Dla osób, które nie do końca znają się na komputerach lub zwyczajnie nie wiedzą, w jaki sposób zdjąć, a następnie poprawnie założyć klawisze, najlepszą opcją będzie oczyszczenie klawiatury bez jej rozmontowywania. W tym celu można wykorzystać specjalistyczną masę Cyber Clean, która działa podobnie do plasteliny. Jest wykonana z naturalnych składników, takich jak guma guar, woda i etanol, a dzięki swojej elastycznej konsystencji, dociera do nawet najtrudniej dostępnych miejsc. Jak z niej korzystać?

Wystarczy wyjąć produkt z opakowania, rozgrzać w palcach, a następnie przycisnąć do klawiatury, by wszelkie okruszki przyczepiły się do masy. Proces można powtarzać aż do momentu uzyskania zadowalających rezultatów. Co więcej, produkt:

  • Nie pozostawia smug,
  • Jest wielorazowego użytku,
  • Nie tworzy mokrych plam,
  • Skutecznie pomaga w czyszczeniu elektroniki.

Cena masy Cyber Clean to około 30 zł, a może być używana przez długi czas. O jej zużyciu świadczy zmieniający się kolor. To jeden z najlepszych i najbardziej ekonomicznych sposobów na to, jak wyczyścić klawiaturę.

Czym wyczyścić klawiaturę
źródło: cyberclean.net

Sprężone powietrze

Kolejnym szybkim i skutecznym sposobem na wyczyszczenie klawiatury jest sprężone powietrze. To tak naprawdę mieszanina gazów, stale utrzymywana pod dużym ciśnieniem. Do zalet produktu zalicza się niebywale prosta aplikacja. Jak wyczyścić klawiaturę za pomocą tego sposobu? Wystarczy tylko psikać w stronę klawiszy pod odpowiednim kątem, oczywiście nie za blisko, aby ich nie uszkodzić, a następnie wyrzucić zanieczyszczenia, które wydostały się na zewnątrz. I już!

Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Po pierwsze, sprężonego powietrza najlepiej używać na otwartej przestrzeni lub w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Opakowanie nie może być umieszczone w pobliżu źródeł ciepła, ponieważ w środku znajdują się gazy, takie jak propan, butan, izobutan – łatwo więc o wypadek. Znaczenie ma również odpowiednia odległość.

Jak wyczyścić klawiaturę

Jak wyczyścić klawiaturę? Chusteczkami!

Jeśli chodzi o same klawisze, a nie to, co znajduje się pod nimi, można skorzystać z nawilżanych chusteczek czyszczących. Są one delikatnie nasączone detergentem, dzięki czemu nie ma obaw o uszkodzenie podzespołów urządzenia. Wystarczy pocierać powierzchnię przycisków jedną z chusteczek – aż do uzyskania zadowalającego efektu. Nie zalecamy wykonywać ruchów ciągłych, przez całą klawiaturę, aby zachować pełne bezpieczeństwo. Zaletą tego typu środków jest ich ekonomiczność. Kosztują mało, a wystarczą na długo. W dodatku są uniwersalne, a więc posłużą również do wyczyszczenia myszki bądź obudowy monitora.

Czym wyczyścić klawiaturę

Oczywiście od czasu do czasu warto wykonać pełne czyszczenie klawiatury – łącznie z demontażem klawiszy. Wówczas można dokładnie wyczyścić przestrzeń pod nimi, a także usunąć kurz i bakterie. W przypadku powątpiewania we własne umiejętności, lepiej zlecić taki zabieg osobie z większym doświadczeniem, ponieważ zaczepy przycisków łatwo uszkodzić. Powodzenia!

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba głosów: 17

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x