Jak uratować zalany laptop?

pawel | 2 sierpnia 2019

Kto z nas choć raz nie jadł lub nie pił czegoś nad laptopem lub klawiaturą komputera? No właśnie. Zdarza nam się to często. Czasem nawet zbyt często. Bo bywa tak, że nie zdążymy odsunąć smartfona lub laptopa i zawartość kubka wyleje się na sprzęt. Znamy to chyba wszyscy. Co wtedy robić? Jak uratować zalany laptop? Jeśli chcesz sprawdzić, jak postępować w takim przypadku, sprawdź nasze wskazówki!

Urządzenia mobilne i jedzenie

Działaj od razu!

Najważniejsze jest niemal natychmiastowa reakcja, aby jak najmniej wody dostało się do wewnątrz komputera. Im mniej podzespołów się zmoczy, tym większe szanse, że Twoje urządzenie wyjdzie cało z tego wypadku.  
Jeśli Twój laptop zostanie zalany przez płyny, to pierwszym krokiem powinno być odłączenie go od źródła zasilania, czyli wyciągnięcie wtyczki od ładowarki. Dlaczego? Z prostej przyczyny: woda i prąd to raczej jedno z najgorszych połączeń. Kolejnym krokiem powinno być wyłączenie urządzenia i wyciągnięcie baterii. Zalany laptop nie może mieć kontaktu z prądem! Jeśli dojdzie do zmoczenia samej baterii, to uszkodzenia mogą być nieodwracalne. Druga sprawa to wszelkie nośniki pamięci, je również trzeba szybko usunąć z komputera. Wszelkie pendrive mogą potęgować uszkodzenia poprzez dodatkowe zwarcie.

Klawiatura w laptopie

Zalany laptop – co robić?

Kolejnym krokiem powinno być usuwanie wody. Jak to zrobić? Przede wszystkim użyj ręcznika papierowego, chusteczek lub czegokolwiek innego, co może odsączyć wodę. Przykładaj papier do klawiatury i wszystkich możliwych otworów, którymi może wydostać się woda. Następna sprawa to ułożenie komputera. Zalany laptop nie może leżeć w typowej dla siebie pozycji! Trzeba go szybko odwrócić do góry nogami tak, aby woda z klawiatury mogła powoli wyciekać na zewnątrz.
Na koniec trzeba rozkręcić obudowę, żeby sprawdzić stan wewnętrznych części. Jeśli nie czujesz się na siłach, oddaj komputer do serwisu. Zanim włączysz na nowo sprzęt, trzeba zobaczyć, jak poważne są uszkodzenia wewnątrz.

Jak ustawć zalany laptop

Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Wiem, że to trudne w praktyce, bo wszystkie codzienne obowiązki wykonujemy ze sprzętem elektrycznym w ręce. Czy to smartfon, tablet czy laptop. Nie ważne, czy jesteśmy na zakupach, w pracy czy nawet w łazience ? Dlatego też nie inaczej jest z jedzeniem i zalany laptop w kuchni to tak naprawdę tylko chwila nieuwagi! Ale pamiętaj, że ostrożność i rozwaga to najlepszy sposób na uniknięcie takich problemów.

laptop i jedzenie

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.6 / 5. Liczba głosów: 5

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x