Kondensator pompy to nieoceniony element przechowujący duży ładunek elektryczny potrzebny do uruchomienia na przykład pompy myjącej. Bez niego pompa myjąca nie ruszy. Kondensatory wysokonapięciowe są również stosowane w kuchenkach mikrofalowych. Zasada działania jest taka sama, jak w tych zlokalizowanych w zmywarce, czy w lodówce.
Jak rozpoznać uszkodzenie kondensatora?
Z biegiem czasu kondensator pompy może słabnąć i całkowicie stracić swoją pojemność. W niektórych przypadkach może nawet dojść do wycieku lub puchnięcia. Niezwłocznie wymień go na nowy, ponieważ może doprowadzić do większych uszkodzeń w sprzęcie. W przypadku stwierdzenia niesprawności kondensatora warto poddać go badaniu multimetrem. Jeśli kontrola wizualna nie przyniosła żadnych efektów, nie pozostaje nic innego jak kontrola pomiarowa.
Pomiar kondensatora
- Nastaw multimetr na Ohmy, czyli rezystancję. Zakres 1000 Ohmów lub więcej.
Można też mierzyć mikrofarady, czyli pomiar pojemności jednak nie każdy miernik posiada taką opcję.
- Skalibruj miernik, jeśli zachodzi taka potrzeba – dotykając dwóch przyrządów pomiarowych na wyświetlaczu powinno pojawić się “0”.
- Dotknij sondą pomiarową jednego złącza kondensatora i tak samo zrób z drugą sondą – przyłóż do drugiego zacisku kondensatora. Miernik powinien maksymalnie podnieść wartość rezystancji, aż do nieskończoności.
- Jak odwrócisz sondy pomiarowe, wynik powinien być taki sam.
- Jeśli wskazania na multimetrze są bliskie “0” to oznacza, że kondensator uległ uszkodzeniu. Taka sama sytuacja ma miejsce, gdy miernik w ogóle nie wskazuje żadnej wartości rezystancji.
Klasycznym miernikiem domowym można również określić czy kondensator pompy ma zwarcie do masy. Oczywiście masą w tym przypadku jest obudowa.
- Nastaw multimetr na napięcie lub rezystancję.
- Dotknij sondą pomiarową jednego złącza kondensatora a drugą obudowę. Żaden z pomiarów (niezależnie od wybranego) nie powinien wykazać wartości innej niż „0”. Jeśli pojawia się jakakolwiek to znak, że kondensator pompy ma zwarcie.
Ważne!
Zanim sprawdzisz kondensator pompy czy kondensator w mikrofalówce – odłącz urządzenie od źródła zasilania i odczekaj kilka minut aż całkowicie się rozładuje. W innym przypadku można ulec porażeniu. Dopiero wymontuj go z urządzenia!
Wspomniałam, że kondensatory wykorzystywane są w zmywarkach do naczyń, przy pompie myjącej, a także w kuchenkach mikrofalowych. Także w chłodziarko- zamrażarkach przy sprężarce również występują kondensatory tzw. rozruchowe, aby włączyć agregat do pracy.
Ich awaria może skutkować całkowitym wyłączeniem części z pracy. Jeżeli czujesz się na siłach możesz samodzielnie poradzić sobie z usterką i naprawić ją we własnym zakresie. Jeśli obawiasz się o swoje zdrowie, zleć to specjaliście.
A co jak kondensatorr osiąga konkretną wartość w mOhm, ale nie leci do nieskończoności?
Kondensator nie może się rozładować to nie bateria, może natomiast stracić pojemność, lub „dostać” zwarcie…
Bardzo pomocny,przedewszystkim czytelny.