Jak poznać, że parownik jest uszkodzony?

katarzyna | 10 lutego 2017

Parownik jest najzimniejszym miejscem w lodówce, z reguły zlokalizowanym w okolicach zamrażalnika. Znajduje się w nim najwięcej czynnika chłodzącego bez względu na to, czy sprężarka w danej chwili pracuje, czy też nie. Uszkodzenie parownika sprawia, że szwankuje cały układ chłodzący, dlatego awarię należy usunąć jak najszybciej. Po czym poznać, że parownik jest uszkodzony? Jakie są tego symptomy? Podpowiadamy.


Zamrażalnik nie mrozi

Jeśli chłodziarka wydaje się działać prawidłowo, utrzymuje zadaną temperaturę, ale żywność po wyjęciu z zamrażalnika nie jest zmrożona, może to wynikać z niedoboru czynnika chłodniczego. Może być to spowodowane uszkodzeniem parownika lub jego nieszczelnością. Nieszczelność lodówki jest najgorszym z możliwych scenariuszy, ponieważ nie zawsze da się usunąć rozszczelnienie. W przypadku nabicia lodówki czynnikiem R600A potrzebny będzie fachowiec ze specjalistycznym sprzętem. Rzadko w tej sytuacji czujnik parownika wymaga wymiany.

Nierówna praca lodówki

Innym symptomem może być zbyt rzadka lub zbyt częsta praca sprężarki. Taka anomalia również często ma swoje źródło w problemach ze szczelnością parownika i układu chłodniczego w ogóle. Również, jeśli temperatura w poszczególnych miejscach komory chłodziarki mocno się od siebie różni, za ten stan odpowiedzialny może być nieszczelny parownik.

Nieprawidłowa praca termostatu

Za błędy w poleceniach wysyłanych przez termostat do sprężarki nie zawsze odpowiada ten element, na który w pierwszym odruchu bylibyśmy gotowi zrzucić winę. Termostat opiera swoje działanie między innymi na znajdującym się w parowniku czujniku temperatury. Jeśli ten ostatni jest uszkodzony – odczyty są nieprawidłowe, a urządzenie nie działa poprawnie.

Lód w zamrażarce

Gruba warstwa lodu w zamrażarce zazwyczaj sygnalizuje problem z cyrkulacją powietrza w obiegu. Uszkodzenie parownika rozmrażającego możemy sprawdzić przy użyciu multimetra. Wystarczy nastawić go na badanie ciągłości obwodu i przyłożyć przyrządy pomiarowe do zakończeń parownika. Brak przejścia sygnalizuje brak prądu przepływającego przez parownik, a więc można uznać go za uszkodzony. Wymiana na nowy powinna przywrócić lodówkę do działania.

Polecamy zweryfikować również szczelność komory oraz poprawność pozycji lodówki względem podłogi.


Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 4

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

avatar
  Subscribe  
Powiadom o