Jak poznać, że parownik jest uszkodzony?

katarzyna | 10 lutego 2017

Parownik jest najzimniejszym miejscem w lodówce, z reguły zlokalizowanym w okolicach zamrażalnika. Znajduje się w nim najwięcej czynnika chłodzącego bez względu na to, czy sprężarka w danej chwili pracuje, czy też nie. Uszkodzenie parownika sprawia, że szwankuje cały układ chłodzący, dlatego awarię należy usunąć jak najszybciej. Po czym poznać, że parownik jest uszkodzony? Podpowiadamy.


Zamrażalnik nie mrozi

Jeśli chłodziarka wydaje się działać prawidłowo, utrzymuje zadaną temperaturę, ale żywność po wyjęciu z zamrażalnika nie jest zmrożona, może to wynikać z niedoboru czynnika chłodniczego. Może być to spowodowane uszkodzeniem parownika lub jego nieszczelnością. Nieszczelność lodówki jest najgorszym z możliwych scenariuszy, ponieważ nie zawsze da się usunąć rozszczelnienie. W przypadku konieczności nabicia lodówki czynnikiem R600A potrzebny będzie fachowiec ze specjalistycznym sprzętem. Rzadko w tej sytuacji czujnik parownika wymaga wymiany.

Nierówna praca sprężarki

Innym symptomem może być zbyt rzadka lub zbyt częsta praca sprężarki. Taka anomalia również często ma swoje źródło w problemach ze szczelnością parownika i układu chłodniczego w ogóle. Również, jeśli temperatura w poszczególnych miejscach komory chłodziarki mocno się od siebie różni, może to oznaczać, że parownik jest uszkodzony – część jest nieszczelna.


Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.7 / 5. Liczba głosów: 19

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x