Parownik jest najzimniejszym miejscem w lodówce, z reguły zlokalizowanym w okolicach zamrażalnika. Znajduje się w nim najwięcej czynnika chłodzącego bez względu na to, czy sprężarka w danej chwili pracuje, czy też nie. Uszkodzenie parownika sprawia, że szwankuje cały układ chłodzący, dlatego awarię należy usunąć jak najszybciej. Po czym poznać, że parownik jest uszkodzony? Podpowiadamy.
Zamrażalnik nie mrozi
Jeśli chłodziarka wydaje się działać prawidłowo, utrzymuje zadaną temperaturę, ale żywność po wyjęciu z zamrażalnika nie jest zmrożona, może to wynikać z niedoboru czynnika chłodniczego. Może być to spowodowane uszkodzeniem parownika lub jego nieszczelnością. Nieszczelność lodówki jest najgorszym z możliwych scenariuszy, ponieważ nie zawsze da się usunąć rozszczelnienie. W przypadku konieczności nabicia lodówki czynnikiem R600A potrzebny będzie fachowiec ze specjalistycznym sprzętem. Rzadko w tej sytuacji czujnik parownika wymaga wymiany.
Nierówna praca sprężarki
Innym symptomem może być zbyt rzadka lub zbyt częsta praca sprężarki. Taka anomalia również często ma swoje źródło w problemach ze szczelnością parownika i układu chłodniczego w ogóle. Również, jeśli temperatura w poszczególnych miejscach komory chłodziarki mocno się od siebie różni, może to oznaczać, że parownik jest uszkodzony – część jest nieszczelna.