Jak naprawić odkurzacz?

katarzyna | 22 lutego 2017

Odkurzacz to jedno z praktyczniejszych urządzeń AGD. W sytuacji, gdy ulega on usterce możemy oddać go w ręce specjalisty lub próbować dokonać naprawy samodzielnie. Decyzja ta powinna być uzależniona od rodzaju usterki. Jak poradzić sobie z nią samodzielnie?

W poniższym filmiku instruktażowym nasz pracownik zaprezentuje, jak naprawić odkurzacz. Dowiesz się między innymi, jak dokonać wymiany włącznika, regulatora mocy czy zwijacza.

Jak naprawić odkurzacz? – wideo

Instrukcja wymiany poszczególnych podzespołów w

odkurzaczu

Przed rozpoczęciem pracy odłącz urządzenie od prądu. Do naprawy będzie Ci potrzebny śrubokręt krzyżakowy i łamany lub krótszy śrubokręt z końcówką krzyżakową (ze względu na trudno dostępne elementy). Model i numer seryjny odkurzacza znajdziesz na tabliczce znamionowej, która znajduje się na spodzie urządzenia.

 1. Zaczynamy od zdjęcia górnej obudowy odkurzacza. Otwieramy pokrywę, następnie wyjmujemy uchwyt na worek z workiem.
 2. Odkładamy go na bok, żeby nam nie przeszkadzał. Odkręcamy śrubę znajdująca się w tym i w tym miejscu, bowiem one trzymają górna obudowę.
 3. Następnie zamykamy klapę i odkręcamy dwie śruby znajdujące się na spodzie odkurzacza w tych miejscach.
 4. Po odkręceniu wszystkich śrub obudowy możemy ją bezpiecznie delikatnie unieść i zdjąć. Róbmy to ostrożnie uważając na przewody elektryczne przymocowane do górnej części klapy.
 5. We wnętrzu odkurzacza możemy wyróżnić standardowe elementy dla większości z nich: silnik, zwijacz kabla wraz z przewodem, moduł zasilający oraz regulator mocy. Aby ułatwić sobie pracę zacznijmy od zdemontowania wsuwki elektrycznej prowadzącej od modułu zasilania do górnej części klapy do włącznika.
 6. Aby wymienić regulator mocy musimy odkręcić dwie czarne śrubki. Następnie odwracamy go i wyjmujemy złączkę, która łączy go z modułem zasilającym.
 7. Wymieniamy na nowy, podłączamy dokładnie w ten sam sposób. Osadzamy, a następnie przykręcamy śrubki.
 8. W celu wymiany zwijacza ,musimy najpierw odkręcić hamulec przewodu. Następnie demontujemy go delikatnie i ostrożnie aby nie zgubić sprężynki. Teraz możemy wyciągnąć cały zwijacz.
 9. Aby to zrobić musimy zwolnić jeden z zaczepów znajdujących się przy kole. Wystarczy go podważyć delikatnie palcem.
 10. Teraz wystarczy, że odłączymy wsuwkę od modułu zasilania i możemy wymienić cały zwijacz na nowy.
 11. Aby dokonać wymiany przycisku i włącznika musimy dostać się do wewnętrznej części obudowy i za pomocą wkrętaka podważyć znajdujące się tam plastykowe elementy. Trzeba użyć troszeczkę siły, możemy sobie pomóc wkrętakiem w przepchaniu przycisku na drugą stronę. Teraz mamy dostęp do głównego włącznika.
 12. Wystarczy odkręcić jedną śrubkę i będziemy mogli go wymienić. Zdejmujemy śrubkę i plastikowa obudowę i możemy wymienić cały włącznik. Przed zamontowaniem pokrywy zapinamy wsuwkę elektryczna na włącznik a następnie spasowujemy pokrywę górną z resztą odkurzacza tak by otwory obudowy znalazły się w odpowiednim miejscu.
 13. Obie śrubki, które wcześniej odkręcaliśmy wkładamy na ich miejsce, za pomocą grzechotki dokręcamy.
 14. Aby wymienić worek do odkurzacza to trzeba go zamocować w szynie uchwytu, aż do samego końca, a następnie wewnątrz odkurzacza. Na sam koniec wymieniamy filtry. Najpierw filtr silnika, potem filtr hepa znajdujący się z tyłu.

Zacznij od wyjęcia uchwytu z workiem, a następnie odkręcenia dwóch śrub, które przytrzymują obudowę. Zamknij klapę i odwróć odkurzacz, po czym zdemontuj dwie śruby ze spodu.

Jak naprawić odkurzacz
Jak naprawić odkurzacz

Teraz możesz już bezpiecznie zdjąć obudowę górną. Rób to powoli, aby nie uszkodzić przewodów elektrycznych. We wnętrzu odkurzacza możemy wyróżnić standardowe elementy dla większości z nich: silnik, zwijacz kabla wraz z przewodem, moduł zasilający oraz regulator mocy. Aby ułatwić sobie pracę, zacznij od zdemontowania wsuwki elektrycznej, prowadzącej od modułu zasilania do górnej części klapy (włącznika).

Jak naprawić odkurzacz

Jeśli chcesz wymienić regulator mocy, odkręć dwie czarne śrubki. Następnie odwróć go i wyjmij złączkę, która prowadzi do modułu zasilającego. Nowy element podłączysz dokładnie w ten sam sposób.

Jak naprawić odkurzacz
Jak naprawić odkurzacz

W celu wymiany zwijacza musisz najpierw odkręcić hamulec przewodu. Następnie zdemontuj go – bardzo delikatnie i ostrożnie, aby nie zgubić sprężynki. Kolejnym krokiem będzie zwolnienie jednego z zaczepów, znajdujących się przy kole. Wystarczy podważyć go palcem. Zostało już tylko odłączenie wsuwki od modułu zasilania i wymienienie całego zwijacza na nowy.

Jak naprawić odkurzacz
Jak naprawić odkurzacz

Żeby dokonać wymiany przycisku i włącznika, należy dostać się do wewnętrznej części obudowy i za pomocą wkrętaka podważyć znajdujące się tam plastikowe elementy. Trzeba użyć troszeczkę siły. W przepchaniu przycisku na drugą stronę pomóż sobie śrubokrętem krzyżakowym.

Jak naprawić odkurzacz

Masz już dostęp do głównego włącznika. Odkręć śrubkę, plastikową obudowę i wymień cały włącznik.

Jak naprawić odkurzacz

Przed zamontowaniem pokrywy zapnij wsuwkę elektryczną na włącznik, a następnie spasuj pokrywę górną z resztą odkurzacza – tak, by otwory obudowy znalazły się w odpowiednim miejscu.

Dokręć dwie odkręcone wcześniej śruby w komorze. Przy okazji warto jest wymienić worek. Zamontuj go w szynie uchwytu, aż do samego końca, a następnie wewnątrz odkurzacza. Na sam koniec wymień filtry. Najpierw silnika, potem HEPA – znajdujący się z tyłu.

Jak naprawić odkurzacz
Jak naprawić odkurzacz

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.9 / 5. Liczba głosów: 18

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Mateusz

Tak, potrzebne są tego typu artykuły, wraz z dostępem do części zamiennych. Akcja „Napraw, nie wyrzucaj” to świetny pomysł i należy go wspierać

Magda B.

Bardzo dziękujemy za podzielenie się opinią 🙂 Jest dla nas bardzo ważna.

2
0
Będę wdzięczny za komentarze.x