Jak naprawić ekspres do kawy – tips and tricks

katarzyna | 24 maja 2019

Ekspres do kawy to niewątpliwie jeden z ulubionych sprzętów AGD. Umila codziennie poranki i dodaje siły do działania. Dlatego jeśli chcesz każdego ranka cieszyć się smakiem pysznej, świeżej kawy, to musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach dbania o sprzęt. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak reagować w momencie usterki, to zapraszam do lektury.

odtłuszczacz do ekspresu do kawy

Przygotowanie

Pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa przed każdorazowym naprawianiem i konserwacją urządzenia:
• odłącz ekspres od źródła zasilania
• ustaw sprzęt w dogodnym i stabilnym miejscu, np. stół lub blat kuchenny. Tak, żeby wygodnie Ci się pracowało
• zadbaj o narzędzia – ekspres posiada wiele małych elementów – śrubek, uszczelek, przewodów itp. Pamiętaj więc, że wszelkie naprawy wygodniej jest przeprowadzać przy pomocy odpowiednich narzędzi
• jeśli wymiana dotyczy części elektronicznych, do których podłączone są różne przewody, to pamiętaj, żeby przed demontażem zrobić zdjęcie poszczególnych części i sposobu ich podłączenia. Przyda się ono przy montażu.

Ty ekspresu przelewowego do kawy filtrowanej

Jak naprawić ekspres do kawy?

Oczywistym jest, że każda usterka jest inna i nie ma uniwersalnego sposobu na naprawę. Ale jest kilka wskazówek, które mogą Ci się przydać:
• przyczyną wielu usterek i przecieków mogą być o-ringi, które szybko się zużywają. Sprawdź tę ewentualność przy przecieku
• blok zaparzacza to niezwykle ważna część w ekspresie. Jego nieprawidłowe działanie również może być powodem częstych usterek
• elektrozawór -on także nierzadko płata figle, więc warto przyjrzeć się jego działaniu przy problemach ze sprzętem

o-ring do urządzenia

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Usterki przytrafiają się w każdym sprzęcie prędzej czy później, ale pamiętaj, że masz wpływ na opóźnienie tych nieprzyjemnych sytuacji. Zasada jest prosta: jeśli będziesz odpowiednio dbać o urządzenie i konserwować je tak, jak trzeba, to możesz być pewny, że posłuży przez długi czas. Co więc należy robić?
•okamieniaj regularnie ekspres do kawy– kamień, który zbiera się w urządzeniu jest częstą przyczyną usterek
• pamiętaj o wymianie filtra wody – twarda woda kranowa ma negatywny wpływ na poszczególne podzespoły ekspresu
• czyść ekspres do kawy – pamiętaj o pielęgnacji dyszy, a jeśli posiadasz również funkcję spieniania mleka, to czyść regularnie układ mleczny tak, aby w wężykach nie pozostawały zaschnięte resztki mleka – szybko pleśnieją i psują smak kawy
• używaj odpowiedniego smaru, aby dobrze konserwować urządzenie

odkamieniacz do ekspresu do kawy Philips

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 2.8 / 5. Liczba głosów: 4

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Grzegorz

Chcę zregenerować swój ekspres Siemens TK… nie pamiętam teraz dokładnie numeru … ale nigdzie nie mogę znaleźć Service Manual – czyli wiedzy , jak go rozkręcić, żeby dostać się do na przykład zaworu spieniacza (i nic nie połamać), który obecnie przecieka podczas parzenia kawy, albo podczas przechodzenia w tryb ECO (oczyszczania się). W sieci są tylko instrukcje obsługi. Wiedza o sposobie rozkręcania i ewentualnych miejscach zatrzasków plastykowych przydałaby się choćby do rozebrania i oczyszczenia wnętrza z resztek kawy, której tam pełno po 8 latach użytkowania. Może ktoś coś podpowie?

Jan42

Serwisy strzegą takich tajemnic, bo to dla nich zarobek, a dla nas wydatek. Większość ekspresów rozbiera się „normalnie” po odkręceniu kilku lub kilkunastu śrubek. Ale są takie wynalazki, jak np. Sencor SES 9020NP i pochodne, do których dobrać się nie sposób bez tzw. serwisówki. Sam szukam takiej do wspomnianego wyżej modelu Sencor i nigdzie nie mogę znaleźć w sieci. A serwisanci milczą, jak zaklęci. Do Krupsa nie musiałem mieć żadnej instrukcji serwisowej, aby go rozebrać i wyczyścić wewnątrz. Większość modeli Krups`a ma budowę prostą, jak konstrukcja cepa. No ale Sencor, to japoniec. Elegancki, zgrabny i zamknięty na cztery spusty przed… Czytaj więcej »

Jan42

Niech Pani nie żartuje. W Polsce jest serwis (Fast Poland Sp. z o.o) i bez problemu naprawiają wszystkie urządzenia Sencor. Model 9020np to bardzo zwarta i nowoczesna konstrukcja wymagająca minimum obsługi i konserwacji.. Te same podzespoły mają podobne z wyglądu modele Beko i kilku innych firm. Producent po prostu zabezpieczył konstrukcję ekspresu przed domowymi naprawiaczami.

Marek

Okamieniać ekspres – nie będzie to dla niego dobre, gdyż zniszczymy obudowę 😉 , no chyba, że mamy napędzać koniunkturę rynku części zamiennych. (żart)
I pamiętajmy o wymianie filtra wody. Chyba, że użytkownik korzysta z wody osmotycznej ale kawa ma wtedy dziwny smak.
Pozdrawiam
M.

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x