Baterie towarzyszą człowiekowi każdego dnia. Są używane w wielu urządzeniach, gadżetach oraz zabawkach. Bez nich nie zadziała większość pilotów i zegarów. Producenci prześcigają się w reklamowaniu swoich produktów jako tych najtrwalszych czy funkcjonujących najdłużej, a my zwykle nie posiadamy odpowiednich narzędzi, by sprawdzić realność tych obietnic. Na szczęście na rynku znaleźć można różne interesujące rozwiązania tego problemu, takie jak na przykład tester baterii. W jaki sposób go używać i kiedy się sprawdzi? Przeczytaj!
Tester baterii – działanie
Wspomniany wcześniej tester to niewielkie urządzenie, które posiada wbudowany wskaźnik poziomu naładowania baterii. W zależności od modelu, jego budowa oraz wygląd może się różnić, ale generalnie zasada działania jest zawsze bardzo podobna. W mierniku znajdują się specjalne szczypce (wysuwane bądź wmontowane na stałe), do których przykłada się baterię, oczywiście zwracając uwagę na odpowiednie bieguny. Wówczas wskazówka przesuwa się na konkretną wartość. Miernik nie posiada własnego zasilania, dzięki czemu jest w pełni bezpieczny do transportowania nawet w kieszeni.
Rodzaje testerów baterii
Jednym z najpopularniejszych producentów w obszarze testerów baterii jest firma Ansmann, która w swoim asortymencie posiada mierniki między innymi do:
Poza tym, na rynku istnieje jeszcze szereg innych testerów, pozwalających zmierzyć poziom naładowania właściwie każdej istniejącej baterii, dostępnej dla użytkownika. Ich działanie nie różni się od siebie – różnicę zazwyczaj stanowi jedynie poziom zaawansowania samego urządzenia. Droższe i bardziej skomplikowane testery posiadają na przykład wyświetlacze LCD.
Przykłady użycia
Tester baterii na pierwszy rzut oka może wydawać się gadżetem nie do końca potrzebnym, ale wbrew pozorom, na pewno przyda on się w każdym domu. Posiada niewielkie rozmiary i jest stosunkowo tani, a do tego prosty w obsłudze dla każdego użytkownika, więc nie trzeba się obawiać o problemy z eksploatacją. W jakich sytuacjach można go użyć?
- Kiedy wyczerpie się jedna z baterii w danym sprzęcie i nie wiadomo, czy pozostałe również należy wymienić,
- Przed wyjazdami czy imprezami rodzinnymi, na które zabiera się aparat fotograficzny ładowany na akumulator,
- Do kontrolowania stanu baterii w aparatach słuchowych czy innych potrzebnych dla zdrowia urządzeniach,
- Podczas podróży samochodem.
Poza tym, tester to po prostu interesujący sprzęt, który może posłużyć do sprawdzenia, która firma posiada najtrwalsze baterie 🙂
Jeśli bateria się zużyje, należy pamiętać, że nie powinno się jej wyrzucać do standardowego śmietnika. Dlaczego? Ponieważ posiada w swoim wnętrzu toksyczne substancje, takie jak kadm, ołów i rtęć, które zanieczyszczają środowisko oraz są szkodliwe dla zdrowia. Na szczęście praktycznie w każdym markecie, sklepie budowlanym czy centrum handlowym znajdują się specjalne pojemniki do wyrzucania baterii. Można je również oddać do specjalnego skupu.
Z opisu działania testera nie wynika jak on działa, co wskazuje miernik :napięcie czy natężenie prądu przy podłączeniu baterii do określonego rezystora. Jeśli tak to jaką wartość ma ten rezystor. A może tester działa inaczej?