Co zrobić ze zużytymi bateriami?

aleksandra | 21 maja 2021

Według statystyk rocznie zużywamy ok. 200 milionów baterii. Najwięcej, bo aż 90%, to baterie jednorazowe, czyli tzw. „paluszki”. Są one bardzo szkodliwe nie tylko dla środowiska, ale też dla zdrowia, a nawet życia człowieka. To dlatego, że w swoim składzie posiadają silnie trujące substancje, takie jak ołów, rtęć czy kadm. Z tego powodu należy pamiętać, że nie powinno się wyrzucać ich do śmietnika wraz z codziennymi odpadami. Dziś odpowiemy więc na pytanie: co zrobić ze zużytymi bateriami?

Znaczenie właściwej utylizacji baterii

Ze względu na to, że we wnętrzu baterii znajdują się toksyczne składniki, ich rozlanie może doprowadzić do skażenia lub, w najgorszym przypadku, zatrucia środowiska – zarówno gleby, jak i wody. Co więcej, substancje te są przyczyną problemów z nerkami oraz wątrobą, wywołują obrzęk płuc i mogą przyczynić się do rozwoju komórek nowotworowych. Oczywiście negatywnie wpływają także na zwierzęta, rośliny uprawne i powietrze.

Z tego powodu należy utylizować baterie we właściwy sposób, aby nie doprowadzić do zanieczyszczenia środowiska szkodliwymi pierwiastkami. Dla zobrazowania, jedna mała bateria do zegarka, zwana guzikową, może skazić nawet 400 litrów wody, a „paluszek” – metr sześcienny gleby. Jak więc utylizować baterie?

Punkty zbioru baterii

W każdym większym mieście znajdują się specjalnie wyznaczone punkty, do których można oddać zużyte baterie, czyli tzw. Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Mają one obowiązek przyjąć zużyte baterie od osób fizycznych i przekazać je do ponownego użycia (recyklingu) odpowiednim organom. Co więcej, punkty te zbierają uszkodzone sprzęty elektroniczne, np. lodówki, zmywarki i pralki, dzięki czemu zmniejsza się ilość elektrośmieci porzucanych w lasach albo pozostawianych na tradycyjnych śmietnikach.

Pojemniki w marketach

Jeśli w Twojej okolicy nie ma punktu PSZOK albo zwyczajnie jest on zbyt daleko, na szczęście istnieje inne rozwiązanie. Wiele instytucji, takich jak ratusze, urzędy miejskie czy różne firmy, posiadają w swojej siedzibie specjalne pojemniki, do których można wrzucać zużyte baterie. Ostatnimi czasy nawet niektóre markety, na przykład Biedronka i Kaufland, zaopatrują swoje sklepy w takie pojemniki. Według prawa, sklepy o powierzchni powyżej 25 m2, które prowadzą sprzedaż akumulatorów i baterii, muszą przyjmować od klientów zużyte baterie.

Jeśli mieszkasz w Koszalinie, możesz oddać zużyte baterie do punktu w naszym sklepie North. Umieszczony tam pojemnik jest przeznaczony również na stare żarówki oraz inne opady trudne, takie jak np. filtry do ekspresu do kawy czy do dzbanka filtrującego wodę.

Akcje społeczne

Ze względu na poszerzają się świadomość w zakresie ekologii oraz popularyzację propagowania ochrony środowiska, coraz częściej organizowane są akcje zbiórki baterii – głównie w szkołach. Co zrobić ze zużytymi bateriami? Można nazbierać ich większą ilość, a potem oddać wszystkie za jednym razem. Przykładem takich zbiórek jest np. „Bez stresu dla środowiska” albo „Zbieraj Baterie i Telefony”. Poziom naładowania baterii sprawdzisz przy pomocy testera.

Jak działa recykling baterii?

Niewiele osób wie, ale baterie, tak jak i inne odpady różnorakiego pochodzenia, podlegają recyklingowi, czyli są przetwarzane i ponownie używane. W jaki sposób? W pierwszym etapie dochodzi do podziału na poszczególne części, a następnie wytapia się metale w piecach po to, żeby później móc je ponownie wykorzystać w przemyśle. Dlatego tak ważne jest, aby nie wyrzucać zużytych baterii do kosza na codzienne odpady. Poza tym, że taki proceder stwarza zagrożenie dla środowiska i zdrowia, to jeszcze stoi na przeszkodzie w ponownym wykorzystaniu cennych metali.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 8

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments