Jak działa kuchenka indukcyjna?

katarzyna | 10 grudnia 2018

Kuchenka indukcyjna to coraz częściej wybierane urządzenie do kuchni. Jeszcze kilka lat temu była szalenie droga i niewiele osób mogło sobie pozwolić na taki zakup. Dziś jej cena jest zdecydowanie bardziej przystępna, co sprawia, że wielu klientów wybiera właśnie ten rodzaj kuchni. Dlatego też szturmem zdobywa uznanie i zaufanie konsumentów. Zmieniła też sposób myślenia o gotowaniu wielu osób.

Dzięki niej przyrządzenie codziennych posiłków jest łatwiejsze. Czy wiesz zatem, jak działa kuchenka indukcyjna? Co sprawia, że cieszy się takim powodzeniem?

Jak działa kuchenka indukcyjna?

Jej działanie wbrew pozorom nie jest skomplikowane. Budowa kuchenki opiera się na umieszczonych pod blatem zwojach wykonanych z miedzianego drutu. Przez te cewki płynie prąd elektryczny, który to z kolei wytwarza pole magnetyczne. To w konsekwencji wytwarza ciepło.

Co ważne, płyta reaguje tylko na naczynia wykonane ze specjalnego materiału, jakim jest stal ferromagnetyczna. Zatem nie nagrzewa się na całej powierzchni, a jedynie w obrębie garnka. Garnki bez oznaczenia fal na korpusie mogą nie zadziałać na indukcji. Dlatego istotny jest dobór odpowiednich naczyń.

Każde pole grzejne przypisany ma termostat, który jest zintegrowany z polem, a więc jeżeli uszkodzi się, nie ma możliwości zakupu osobno części. Steruje on pracę pola pod kątem temperatury. Jeżeli temperatura jest za wysoka automatycznie odcina grzanie. Samodzielna wymiana pola grzejna jest kłopotliwa i można uszkodzić szklaną płytę wierzchnią, dlatego warto zlecić to wykwalifikowanemu technikowi.

jak dziala kuchenka indukcyjna

Zalety kuchenki indukcyjnej

  • oszczędna – zużywa tylko tyle energii, ile potrzeba do ogrzania konkretnych miejsc, w których znajduje się garnek ze stali ferromagnetycznej.

Co za tym idzie, w pozostałych miejscach jest chłodna, jest to więc pewność, że ani ty ani inny domownik, nie oparzycie się przez dotknięcie płyty.

  • łatwa w utrzymaniu czystości

Jeśli płyta nagrzewa się tylko w obrębie naczynia, to kiedy pochlapie się płytę, masz pewność, że zabrudzenie nie przypali się. Dodatkowo łatwo i szybko możesz przetrzeć płytę wilgotną ściereczką, bo przecież nie jest gorąca. Do trudniejszych zabrudzeń poradzi sobie skrobak do płyt.

  • krótszy czas gotowania

Udowodniono, że przygotowanie potrawy na kuchni indukcyjnej pochłania o 30% mniej czasu, niż przy standardowej kuchence gazowej.

jak dziala kuchenka indykcyjna

Wady kuchenki indukcyjnej

  • wysoka cena w przypadku dodatkowych bajerów, jak pole turbo boost lub roszerzone

Pomimo tego, że indukcje są coraz bardziej popularne, a ich cena rynkowa bardzo zmalała to wciąż pozostają poza zasięgiem wielu konsumentów.

Poza tym, nawet jeśli już zdecydujesz się odłożyć pieniądze i kupić indukcję, to pamiętaj, że musisz doliczyć koszt garnków ze stali ferromagnetycznej, bo innych nie użyjesz. Takie garnki też kosztują więcej, niż tradycyjne naczynia do gotowania.

  • montaż płyty – trzeba doliczyć, ponieważ jest wpuszczana w blat, co wiąże się z kosztem wycięcia otworu i podłączeniem płyty.
  • droga w naprawie

Jeżeli uszkodzi się elektronika w płycie indukcyjnej to koszt naprawy, czasami przewyższa koszt samej płyty. Niektóre modele płyt wyposażone są w kilka modułów: zasilający, sterowania, obsługi. Gdy uszkodzi się jeden przekaźnik Schrack to można przelutować na nowy, ale w przypadku większych usterek, czasami konieczna jest wymiana całych podzespołów.

Pamiętajmy jednak, że jest to inwestycja na lata, zatem jeśli zdecydujemy się na dobrej jakości indukcję, z pewnością posłuży nam ona długi czas.

Ze względów zdrowotnych osoby z rozrusznikiem serca nie powinny korzystać z płyty indukcyjnej, z uwagi na wytwarzane pole elektromagnetyczne. Może to negatywnie wpływać na rozrusznik.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.6 / 5. Liczba głosów: 13

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dariusz

Przeczytałem kiedyś w artykule, ze pole elektromagnetyczne w k. indukcyjnej sięga jedynie 2 cm nad powierznię płyty wiec nie ma problemu ( osoby z rozrusznikiem)

Marcin

Większość ludzi ma garnki z metali ferromagnetycznych (przyciąganych przez magnes) więc nie przesadzajmy. Problemem może być koszt eksploatacji bo nie wszyscy producenci dają 2 lata gwarancji a te blaty psują się częściej niż kuchenki gazowe. A nawet jeśli producent udziela – czasami za dodatkową opłatą – gwarancji dłuższej niż rok, to nie zawsze uznaje zgłaszane usterki.
Jedyny plus tej technologii to wygoda. Żekome oszczędności o których mowa w artykule nic nie znaczą przy koszcie napraw płyt indukcyjnych.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x