Jak dbać o płytę ceramiczną?

katarzyna | 2 marca 2020

Płyta ceramiczna, choć wciąż stosunkowo nowa w porównaniu z klasycznymi kuchenkami gazowymi lub elektrycznymi, znalazła już dla siebie miejsce na Polskim rynku. Swoją popularność zawdzięcza równomiernemu podgrzewanie potraw, łatwej i intuicyjnej obsłudze przy pomocy panelu dotykowego, a także modnemu designowi. Jednakże, aby urządzenie służyło bezawaryjnie przez długi czas, należy właściwie je konserwować. Jak więc dbać o płytę ceramiczną?

Domowe sposoby

Podstawowym narzędziem do usuwania zabrudzeń z płyty powinna być wilgotna, miękka ściereczka, najlepiej bawełniana, która pozwoli rozmiękczyć tłuste osady oraz zastygnięte zabrudzenia. Jest nie tylko bezpieczna, ale też skuteczna – bez problemu poradzi sobie z wyczyszczeniem zwykłych, codziennych zanieczyszczeń.

Co najważniejsze, takie rozwiązanie nie rysuje szkła na płycie, w przeciwieństwie do szorstkiej powierzchni gąbki. Jednak warto pamiętać, że do mocniejszych zabrudzeń, na przykład zaschniętych resztek jedzenia i plam po sosach, sama ściereczka może już nie wystarczyć. Wówczas można skorzystać z niewielkiej ilości sody oczyszczonej.

Ten odwieczny pomocnik w domowych porządkach, wymieszany z wodą w takim stopniu, aby powstała pasta, pomoże w rozpuszczeniu przypaleń czy brudu, mocno przylegającego do płyty. W dodatku posłuży także do wypolerowania jej powierzchni. Wystarczy po skończonym sprzątaniu zetrzeć resztki sody ręczniczkiem bądź ściereczką, a potem całość wypolerować szmatką z mikrofibry. Dzięki temu uda się pozbyć smug.

Płyta indukcyjna Gorenje IT646ORAB - recenzja

Odpowiednie środki do czyszczenia płyt

Aby w profesjonalny sposób pozbyć się zanieczyszczeń z płyty, a także odpowiednio ją zdezynfekować, najlepiej używać specjalnie przeznaczonych do tego środków. Najpopularniejszym z nich jest mleczko czyszczące, które należy nanieść na powierzchnię urządzenia, zostawić na kilka minut, a następnie zetrzeć bawełnianą szmatką i całość dokładnie wytrzeć do sucha. Do głównych zalet takiego preparatu należy brak smug, plam oraz zacieków, wraz z dużą wydajnością.

Istnieją również środki w sprayu, które mają działanie czyszcząco-odtłuszczające. Ich używanie jest proste. Bardzo podobne do wymienionego wcześniej mleczka, ale ze względu na wygodny spryskiwacz, aplikacja sprawia jeszcze mniej problemów. Oba produkty zazwyczaj pozostawiają po sobie cienką warstwę ochronną, która chroni urządzenie przed uszkodzeniami mechanicznymi podczas codziennego korzystania.

W przypadku jakichkolwiek detergentów do czyszczenia, trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Po pierwsze, nie należy ich używać na ciepłej płycie, bo mogą doprowadzić do uszkodzeń. Po drugie – takie produkty są szkodliwy dla skóry, dlatego podczas stosowania zaleca się zachować szczególną ostrożność. A po trzecie – wszelkie pozostałości po płynie należy dokładnie spłukać.

Jak dbać o płytę ceramiczną?

Skrobaki do płyt ceramicznych

Faktem jest, że najpoważniejsze zanieczyszczenia wymagają najpoważniejszych rozwiązań. W przypadku częstego gotowania produktów, które mogą wykipieć lub zaschnąć na płycie (np. mleko, sosy), warto zaopatrzyć się w skrobak do powierzchni ceramicznych. Jest to tanie narzędzie, a do tego banalnie proste w użyciu. Jak działa?

Wystarczy przesuwać ostrzem po płycie pod kątem 45 stopni, by za pomocą posuwistych ruchów zeskrobać zabrudzenia. Skrobaki są stworzone w taki sposób, aby nie rysowały szkła. Do tego posiadają specjalne zabezpieczenie, dzięki któremu po skończonym czyszczeniu nie porani się palców. Ich dużą zaletę stanowi to, że ostrza, kiedy się stępią, mogą być wymienione na nowe. Dzięki temu narzędzie jest wielorazowe.

Koszt zakupu i eksploatacji skrobaka nie wynosi dużo (ok. 10-20 zł), co w połączeniu z prostą budową oraz skutecznym działaniem, daje kompleksowe rozwiązanie do posprzątania nawet najbardziej zabrudzonej płyty.

Zbieranie zanieczyszczeń za pomocą skrobaka

Unikaj detergentów ściernych!

Podstawową rzeczą, o której trzeba pamiętać, jest to, aby do czyszczenia nigdy nie wykorzystywać preparatów na bazie substancji ściernych. Użycie takiego specyfiku sprawi, że powierzchnia sprzętu najzwyczajniej w świecie stanie się porysowana, wyżłobiona, a w ostateczności – niezdatna do użytku. Tak samo nie zaleca się stosowania szorstkiej strony gąbki, druciaków oraz innych narzędzi, mogących zaszkodzić urządzeniu.

Czyszczenie płyty ceramicznej stanowi bardzo ważną czynność w odniesieniu do jej żywotności i bezawaryjności. Warto więc zadbać o właściwą pielęgnację, gdyż wówczas sprzęt posłuży przez długie lata, dając zawsze profesjonalne efekty podczas przygotowywania posiłków.

Jak dbać o płytę ceramiczną?

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów: 16

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x