Grill na gaz – na co zwrócić uwagę?

katarzyna | 30 kwietnia 2019

W naszym kraju z grillowaniem kojarzone są głównie standardowe grille przenośne bądź też murowane, a w warunkach domowych – elektryczne, służące często jako zamiennik opiekacza. Potężne urządzenia na gaz utożsamiane są raczej z Ameryką, ponieważ na filmach często da się zaobserwować sceny tak zwanego BBQ przy basenie. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że i u nas coraz częściej pojawiają się zapytania o grill na gaz. Sprawdźmy, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu tego interesującego sprzętu.

Czym różni się grill na gaz od zwykłego?

Cóż, tak jak sama nazwa wskazuje, pierwszą różnicę stanowi sposób grzania. W standardowych grillach cały proces odbywa się za pomocą rozpalenia węgla, by następnie żar bądź ogień mógł obejmować potrawy i je podgrzewać. Tutaj podstawą są palniki zasilane gazem, które od jedzenia oddziela specjalna blacha. Jeśli chodzi o budowę, trudno wskazać jednoznaczną odpowiedź, ponieważ w zależności od producenta, może się ona różnić. Podstawowe rozbieżności to:

  1. Ilość palników,
  2. Dodatkowe wyposażenie (ruszty, termometry, pojemniki na tłuszcz),
  3. Wielkość i materiał, użyty do wykonania urządzenia,
  4. Wymiary rusztów.

Generalnie można powiedzieć, że grill na gaz od zwykłego różni się dosłownie wszystkim, pomijając jedynie smak potraw (choć i to należy do kwestii spornych). Znika potrzeba kupowania podpałki oraz węgla drzewnego, a zamiast żmudnego rozpalania ognia, wystarczy jedynie przekręcić kurek. Wygląd też znacząco odbiega od znanych wszystkim pojemników na nóżkach. Grill gazowy jest duży, z pokrywą oraz na solidnej podstawie, do której chowa się butlę. Zwykle po bokach posiada dodatkowe palniki bądź podstawki. Prezentuje się okazale i na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowany w użyciu, choć niewiele się różni od obsługi kuchenki gazowo-elektrycznej.

Grill na gaz - na co zwrócić uwagę
źródło: allegro.pl

Grill na gaz – wady i zalety

Jeszcze zanim przejdziemy do tego, na co trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu grilla gazowego, warto przez chwilę zastanowić się nad jego wadami i zaletami. Dlaczego? Koszt takiego urządzenia jest spory (najtańsze modele kosztują około 500 zł, ale te z dość dobrej półki jakościowej zaczynają się od 1,5-2 tysięcy). Przed podjęciem decyzji dobrze jest mieć świadomość, czego można się spodziewać. Na początek porozmawiajmy o plusach.

  • Do głównych zalet grilla na gaz należy to, że nie trzeba tracić czasu na rozpalanie ognia,
  • Kontrola temperatury jest o wiele łatwiejsza, niż w przypadku standardowych urządzeń,
  • Nie ma strachu, że potrawa zsunie się z rusztu i wpadnie do paleniska,
  • Całość da się w szybki oraz łatwy sposób wyczyścić,
  • Ilość gryzącego w oczy dymu jest zdecydowanie mniejsza.

Teraz czas na minusy. Okazuje się bowiem, że istnieje całkiem spora grupa przeciwników grilla gazowego. Do ich głównych argumentów należy fakt, że tego typu grillowanie już nie jest tym samym, co klimatyczne rozpalanie, dmuchanie w żar czy polewanie paleniska wodą. Dodatkowo:

  • Urządzenie sporo kosztuje,
  • Jest duże, ciężkie i kłopotliwe w transporcie,
  • Wiele osób uważa, że potrawy z grilla na gaz smakują gorzej, niż z tego normalnego,
  • Temperatura w urządzeniu szybko wzrasta, więc trzeba nauczyć się, na jakim ruszcie należy przyrządzać dane potrawy.
Grill na gaz - na co zwrócić uwagę4
źródło: induced.info

Na co zwrócić uwagę kupując grill na gaz?

Teraz, kiedy znane są wszystkie podstawowe informacje na temat grilla gazowego, czas odpowiedzieć na pytanie: na co zwrócić uwagę podczas zakupu urządzenia?

  1. Ilość palników – im więcej, tym efektywniejsze będzie grillowanie,
  2. Sposób podłączenia – większość dostępnych w sklepach modeli jest zasilanych przez butlę gazową. Niektóre z nich można jednak na stałe podłączyć do zaworu gazowego,
  3. Jakość wykonania rusztu – zasada wygląda tak, że im cięższy ruszt, tym lepszy,
  4. Przestrzeń, jaką pokrywają aromatyzery (czyli blaszki, znajdujące się między palnikami a rusztem, mające nadawać produktom znany wszystkim smak potraw z grilla). Jeśli będzie zbyt mała, nie uda się uzyskać zamierzonego efektu,
  5. Boczne półki – dobrze, gdyby znajdował się na nich dodatkowy palnik. Pozwala to na podgrzanie sosu czy makaronu bez potrzeby podchodzenia do kuchenki,
  6. Pokrywa powinna być gruba, solidna, ale i łatwa w podnoszeniu,
  7. Stabilność sprzętu – czy urządzenie się nie rusza, nie kiwa na boki, nie odjeżdża,
  8. Dodatkowe funkcje – niektóre urządzenia oferują np. ruszt obrotowy,
  9. Wygoda w użytkowaniu pokręteł,
  10. Kształt grilla – producenci oferują bardzo różne, od prostokątnych, przez kwadratowe, aż po nieregularne. Warto zwrócić na to uwagę, by potem z łatwością schować go w wybrane przez siebie miejsce.

Oczywiście wiele zależy od tego, z jakiej półki cenowej będzie się wybierało urządzenie. Te tańsze posiadają o wiele mniej opcji, zaś najdroższe (kosztujące nawet 20 tysięcy zł!), potrafią zastąpić niemal wszystkie inne urządzenia, np. piekarnik.

Grill na gaz wydaje się więc urządzeniem dość skomplikowanym do zakupu i nie da się ukryć, że tak właśnie jest. Posiada wiele funkcji, na które trzeba zwrócić uwagę, ale ze względu na cenę – dobrze przemyśleć wszystko za i przeciw – szczególnie teraz, kiedy sezon na grillowanie już się rozpoczął.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.6 / 5. Liczba głosów: 26

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x