Generator pary nie działa

katarzyna | 20 grudnia 2017

Elektrozawór

Jeżeli żelazko nie jest już na gwarancji można spróbować samodzielnie zlokalizować usterkę. Po rozebraniu urządzenia w pierwszej kolejności należy sprawdzić elektrozawór.  Jeżeli posiadamy podstawową wiedzę z dziedziny elektryki można spróbować podłączyć go na krótko. Powinien się wtedy uruchomić, co wykluczy bądź potwierdzi jego awarię.

Przewody

Warto sprawdzić stan przewodów w żelazku. Czy nie są zagięte, obluzowane, uszkodzone itp. Jeśli jest z nimi coś nie tak można spróbować je naprawić wymieniając na nowe.

Kontrola włącznika

Po kontroli kabli należy przyjrzeć się włącznikowi. Skupiamy się na tym czy nie jest uszkodzony. Czasami zdarza się tak, że pokrętło pary nie reaguje albo generator pary wystarczająco się nie nagrzał.

Odkamienianie

Może się też okazać, że w żelazku nie ma żadnej usterki mechanicznej. W takiej sytuacji winny może okazać się kamień w zbiorniku i kanałach dostarczających parę. Można go usunąć wlewając profesjonalny odkamieniacz dostępny w sklepach ze sprzętem AGD. Istnieją też domowe sposoby usuwania osadu.

Czyszczenie stopy

Do czyszczenia stopy potrzeba ściereczki nasączonej octem i cienki patyczek np. do uszu. Tak przygotowanym zestawem czyścimy otwory w stopie żelazka, w których widoczny jest osad.

Odkamienianie zbiornika na wodę

Do zbiornika wlewamy ocet i ustawiamy żelazko na najwyższą temperaturę. Włączmy tryb parowania i wypuszczamy parę. Dzięki temu kamień zacznie wypadać. Czynność te prowadzimy do momentu całkowitego wyparowania octu.

Końcowy etap

Gdy ocet już do końca wyparuje wlewamy wodę do zbiornika i ponownie uruchamiamy żelazko. Uruchomiony tryb parowania usunie nieprzyjemny zapach użytego wcześniej octu.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów: 30

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x