Filtrowanie powietrza jest bardzo ważnym elementem codziennego życia. Dzięki niemu człowiek ma szansę przebywać w środowisku, pozbawionym alergenów oraz drobnych zanieczyszczeń, które niszczą nie tylko zdrowie, ale również sprzęty AGD. W przypadku odkurzaczy najczęściej porusza się temat filtrów HEPA. Czym one są i jak działają? Dziś odpowiemy na wszystkie najważniejsze pytania.
Co to jest filtr HEPA?
Takie rozwiązanie najczęściej stosuje się w odkurzaczach, nawilżaczach i oczyszczaczach powietrza. Do jego zadań należy zatrzymywanie kurzu, pyłów, alergenów oraz różnorakich bakterii, które krążą w otoczeniu. Skuteczność filtrów HEPA jest bardzo wysoka, dlatego powszechnie wykorzystuje się je w domowym AGD. Dają wytchnienie szczególnie alergikom, którzy mogą cieszyć się lepszą jakością powietrza, a co za tym idzie – mniejszymi problemami z oddychaniem.
Filtr występuje w postaci kratki lub walca. Wewnątrz znajduje się materiał filtracyjny, specjalnie zwinięty w harmonijkę, dzięki czemu zwiększa się powierzchnia wchłaniania zanieczyszczeń. Na zewnątrz natomiast umieszczona jest ramka, zazwyczaj plastikowa, w kolorze niebieskim, zielonym albo czarnym.
Jeżeli na obudowie widnieje oznaczenie pod postacią kranika z wodą, oznacza to, że filtr nadaje się do mycia pod bieżącą wodą. Zazwyczaj w urządzeniach AGD występują wersje jednorazowe, czyli po maksymalnym zabrudzeniu lub uszkodzeniu, konieczna jest wymiana. Te zmywalne pozwalają na dłuższą eksploatację – zabrudzenia można na bieżąco czyścić.
Czy można myć filtr HEPA?
Filtr jest częścią eksploatacyjną w urządzeniu, czyli pod wpływem czasu traci swoje właściwości chłonne. Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, do mycia nadają się tylko te wersje, które mają narysowany kranik. O zmywalności może również świadczyć niebieski kolor ramki. A jak usunąć zanieczyszczenia?
Przede wszystkim nie należy dopuszczać do sytuacji, w której trzeba będzie trzeć po filtrze szczotką, bo zmniejszy to tym samym jego efektywność. Proces czyszczenia musi przebiegać w sposób delikatny i nieinwazyjny. Aby rozpuścić zaschnięte plamy czy brud, można użyć niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń.
W przypadku mocnych zabrudzeń, które przyczyniają się do obniżenia poziomu filtracji powietrza, warto rozważyć wymianę filtra zmywalnego na nowy. Choć jest to część wielorazowego użytku, jej żywotność również się kończy. A co jeśli na obudowie bądź w instrukcji nie ma symbolu z kranem? W takim przypadku nie można myć filtra pod wodą, gdyż natychmiast ulegnie uszkodzeniu, a otrzepywanie z kurzu czy próba usunięcia zarudzeń szmatką, niestety nie poprawi jego stanu. W tym wypadku konieczna jest wymiana.
Rodzaje filtrów HEPA
HEPA to w skrócie High Efficiency Particulate Air, czyli wysokoskuteczny filtr cząsteczkowy powietrza. Oznaczenie przy filtrze, H13 i H14, odnoszą się do efektywności pochłaniania cząsteczek z otoczenia. Klasa H13 stoi bardzo wysoko w klasyfikacji i zatrzymuje ponad 99,95% zanieczyszczeń z powietrza. Im wyższy numerek, tym lepiej działa filtr.
Technologia HEPA świetnie radzi sobie z usuwaniem cząsteczek równych lub większych od 0,3 µm. Są to: pyły zawieszone, bakterie, alergeny, niektóre wirusy. W przypadku odkurzaczy nie ma aż tak wielkiego znaczenia, czy dany model korzysta z wersji H13 czy H14. Oba radzą sobie bardzo dobrze, a różnica między nimi – w przypadku domowego użytku – nie jest szczególnie widoczna.
Większość filtrów HEPA jest jednokrotnego użytku, ale na szczęście zakup nowej części nie stanowi dużego wydatku. Częstotliwość wymiany zależy od tego, jak często używa się odkurzacza. Spadek wydajności, związany z zapchaniem filtra, widać zazwyczaj podczas codziennego sprzątania.
Jak zrobić filtr HEPA?
Niestety, w tym przypadku musimy rozczarować, ponieważ nie da się samodzielnie zrobić filtra HEPA. Posiada on unikalną strukturę, której odtworzenie w warunkach domowych jest niemożliwe. Chodzi tu o wspomniany wcześniej materiał filtracyjny, wchłaniający zanieczyszczenia.
W przeciwieństwie do filtrów HEPA, bez problemu uda się zrobić na przykład mikrofiltr do odkurzacza, ponieważ wystarczy tylko przyciąć zakupiony wcześniej arkusz pod konkretny wymiar. Czasami jest on dołączony w komplecie wraz z workami do odkurzacza. To świetnie rozwiązanie dla wszystkich osób, które dużo odkurzają i chcą mieć części zamienne w zapasie.
Ja mam filtr w kształcie walca s odkurzacz Adler stojący kupiony w Delimano bez instrukcji tyle tylko co na kartonie ! Wygląda że to reklamówka za ,350 zl