Zdarza się, że do otwarcia lodówki nie trzeba używać dużej siły albo wręcz otwiera się ona samoczynnie. Nie jest to powód do zadowolenia, ponieważ urządzenie nie zachowuje wtedy szczelności, która jest konieczna, aby mogło spełniać swoją funkcję.
Mniejsza szczelność wiąże się również z większym zapotrzebowaniem urządzenia na energię elektryczną. W takim przypadku trzeba natychmiast zareagować. Oto kilka powodów, przez które drzwi lodówki mogą chodzić zbyt luźno bądź same się otwierać.
Uszkodzone zawiasy
Pierwszymi i zarazem najbardziej oczywistymi winowajcami są zawiasy. Sprawdźmy, czy zostały prawidłowo przymocowane oraz czy nie uległy uszkodzeniu. Ich regulacja nie jest kwestią szczególnie problematyczną. Wystarczy instrukcja obsługi urządzenia, odpowiednie narzędzia i chęci do samodzielnej naprawy.
Zabrudzona lub zużyta uszczelka drzwi
Jeśli drzwi są luźne, może to wynikać z tego, że guma, z której wykonana jest uszczelka, nie przywiera odpowiednio do ścianki. Spróbuj przeczyścić ten element najpierw na mokro, a potem na sucho. Następnie sprawdź, czy problem nadal jest obecny.
Możliwe też, że uszczelka jest słabo namagnetyzowana. Jeśli magnes jest słaby, a guma po prostu się zestarzała, to uszczelkę trzeba będzie wymienić. To zdarza się nawet w najlepszych lodówkach – obecność niskiej temperatury w okolicy gumy nie wpływa dobrze na jej żywotność.
Źle wypoziomowana lodówka
Drzwi lodówki, aby dobrze spełniały swoje zadanie, muszą mieć odpowiednią masę i konstrukcję. Jeśli urządzenie jest pochylone do przodu, nawet w sposób niedostrzegalny dla użytkownika, może to powodować luzy na zawiasach i nieszczelność. Sprawdź ustawienie urządzenia względem podłogi za pomocą poziomicy. Jeśli jest jakieś odchylenie – skoryguj je. W przypadku, kiedy Twój sprzęt nie ma możliwości regulacji nóżek, możesz coś pod niego podłożyć.
Przeciążona dolna półka
W lodówce dolna półka służy zazwyczaj do trzymania napojów. W przypadku regularnego przeciążania jej może dochodzić do obluzowania zawiasów. Drzwi lodówki będą luźno chodzić, ponieważ zaburzony jest jej środek ciężkości. W przypadku słabego namagnesowania uszczelki efekt ten będzie potęgował się.