Dlaczego lodówka chłodzi?

katarzyna | 8 maja 2017

Lodówka to jedno z tych urządzeń, które znajduje się praktycznie w każdym domu. Jest na tyle oczywistym elementem wyposażenia, że prawie nikt nie zastanawia się nad tym, w jaki sposób działa. Poniżej zaprezentujemy kilka praktycznych informacji na temat elementów, z których się składa. Jak one funkcjonują? Które z nich są najważniejsze? Przeczytaj!


Sprężarka

Nazywana też potocznie agregatem – to jeden z najważniejszych elementów lodówki. Jej zadaniem jest wpompowanie czynnika chłodniczego w układ chłodzący, dlatego też lodówka ma szansę prawidłowo funkcjonować. Gdyby nie ten istotny podzespół, który tak właściwie stanowi swoiste serce lodówki, cyrkulacja chłodziwa nie byłaby możliwa. Jeśli sprężarka ulegnie awarii, wówczas należy natychmiast ją wymienić. W przeciwnym wypadku lodówka przestanie odpowiednio chłodzić.

Dlaczego lodówka chłodzi

Czynnik chłodniczy

Najważniejszą substancją, na której opiera się działanie lodówki, jest tzw. czynnik chłodniczy (chłodziwo). To ciecz, która paruje w niskiej temperaturze oraz krąży w urządzeniu, dzięki czemu możliwe jest chłodzenie. Do prawidłowego obiegu substancja zmuszana jest zazwyczaj przez silnik elektryczny, czyli mechanizm charakterystyczny dla lodówek sprężarkowych, będących najpopularniejszym typem tych niezbędnych w każdym domu urządzeń.

Dlaczego lodówka chłodzi

Parownik

To najzimniejsza część lodówki, zazwyczaj zlokalizowana w okolicy zamrażalnika. Parownik ma kształt kilkakrotnie zwiniętego wężyka, przez który przepływa czynnik chłodniczy, wytwarzając wokół siebie znacznie niższą temperaturę, niż wokół pozostałych elementów układu. Dzięki temu możliwe jest rozprowadzenie zimna w lodówce i w efekcie – produkty podlegają nieustannemu schładzaniu.

Dlaczego lodówka chłodzi

Termostat

Aby obieg czynnika chłodniczego był prawidłowy i utrzymywał panującą w urządzeniu temperaturę na pożądanym poziomie, potrzebny jest element, który włączy agregat (sprężarkę), gdy zrobi się za ciepło i wyłączy go, kiedy będzie zbyt zimno. Elementem tym jest właśnie termostat, na bieżąco regulujący, by w urządzeniu nie było ani za wysokiej, ani za niskiej temperatury.

Dlaczego lodówka chłodzi

Izolacja termiczna

Utrzymywanie pożądanej temperatury nie byłoby jednak możliwe, gdyby wnętrza lodówki nie dało się odizolować od otoczenia. Izolację wykonuje się za pomocą materiałów, które pozwalają na przeciwdziałanie absorpcji ciepła. Newralgicznym punktem, jeśli chodzi o izolację termiczną, jest zazwyczaj styk drzwi z obudową lodówki – w tym miejscu stosuje się specjalne uszczelki, uniemożliwiające ogrzanie wnętrza.

Dlaczego lodówka chłodzi

Teraz, kiedy już wiadomo dlaczego lodówka chłodzi, widać, że mimo iż wydaje się urządzeniem skomplikowanym, jej działanie jest stosunkowo proste. Warto mieć świadomość, z czego się składa i na jakiej zasadzie działa, by w razie jakiejkolwiek awarii potrafić odpowiednio szybko zareagować.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4 / 5. Liczba głosów: 18

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x