Raclette to potrawa, której głównym składnikiem jest ser o tej samej nazwie. Danie ma swoje korzenie w Szwajcarii i obok fondue jest jednym z najpopularniejszych przysmaków tamtejszych rejonów. Słowo „raclette” pochodzi od francuskiego „skrobać” i jest nawiązaniem do początkowej metody przyrządzania sera. Obecnie w taki sposób określa się sposób zapiekania tego mlecznego przysmaku wraz z ulubionymi dodatkami.
Jak zrobić raclette?
Trzeba zaznaczyć, że raclette to nie tylko nazwa długo dojrzewającego sera o dość ostrym smaku, ale także urządzenia, na którym można ten przysmak przygotować. To inaczej grill elektryczny, podzielony na 6-8 małych patelni w kształcie łopatek, pokrytych teflonową powłoką.
Sposób działania jest bardzo prosty. Na patelenkach należy ułożyć ulubione dodatki i ser. W ten sposób tworzy się coś w rodzaju zapiekanki, którą wsuwa się pod rozgrzaną płytę. W urządzeniu znajduje się grzałka, wyróżniająca się bardzo szybkim nagrzewaniem. Następnie danie pozostaje w grillu do czasu rozpuszczenia się sera.
Zamysłem takiego sprzętu jest wspólne biesiadowanie podczas przygotowania posiłku. Raclette ma niewielkie rozmiary i stawia się je na stole. Kiedy wszystkie składniki się połączą, a ser stopnieje – wówczas wystarczy tylko wyciągnąć małe patelnie i poczęstować gości przystawką. Zaletą tego rodzaju grilla jest właśnie płyta grzejna, która umożliwia przyrządzenie nie tylko raclette, ale także innych przekąsek, np. mięsnych. Nie ma przeciwwskazań, aby ugrillować w nim chociażby kiełbaski. Tutaj największą rolę odgrywa wyobraźnia użytkownika.
Urządzenia do raclette
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, cała magia tkwi w specjalnym grillu. Najczęściej składa się on z dwóch poziomów. Górny to typowa płyta grzejna, na której można ułożyć dodatki – warzywa, mięso, a nawet kawałki chleba. Na dole znajduje się miejsce do wsuwania patelni z serem.
To prosty mechanizm, ale przy okazji bardzo praktyczny. Urządzenie – w zależności od modelu oraz producenta – może kosztować od 60 zł do nawet kilku tysięcy. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów:
- Ilość patelni w zestawie,
- Możliwość mycia w zmywarce,
- Dodatkowe opcje (np. podtrzymanie temperatury),
- Kształt,
- Moc grzałki.
Resztki po biesiadowaniu przy raclette można bez problemu przechowywać w lodówce około dwóch tygodni, muszą być tylko szczelnie zapakowane. Do grillowania nadaje się również mrożony ser.
Zalety raclette
Raclette to sposób na świetną zabawę, a także ciekawa propozycja na spędzenie wspólnego czasu z gośćmi przy stole. Każdy sam może przyrządzić danie – dokładnie tak, jak lubi! Na swoją część układa ulubione składniki i dodatki, po czym zapieka z serem. I wcale nie musi to być raclette, inne rodzaje również się sprawdzą.
Chociażby ser pleśniowy, camembert, a nawet gorgonzola. Do każdego z nich pasują inne dodatki – od bardziej wyrazistych w smaku warzyw, po słodką żurawinę. Dzięki temu uda się otrzymać tyle kolorowych wariantów tej przekąski, ilu będzie chętnych do jej jedzenia!
Co więcej, raclette może być nie tylko przekąską, ale i pełnym, sycącym daniem. Wystarczy przygotować dodatkowo makaron, ryż, ziemniaki – oczywiście uprzednio ugotowane. Całość można urozmaicić sosami. Opcji jest całe mnóstwo. Podsumowując, ten ciekawy grill to gwarancja nie tylko dobrej zabawy podczas spotkania z przyjaciółmi, ale także integracji w gronie rodziny. Polecamy spróbować!