Okres grzewczy zaczyna się zazwyczaj w październiku i trwa do wiosny, czyli do marca/kwietnia następnego roku. Oczywiście szczegółowe daty rozpoczęcia tego sezonu zależą od spółdzielni i temperatury za oknem. Jednak w przybliżeniu grzejemy w domach około pół roku. Nie ma co ukrywać, w tym czasie odczuwamy zwiększone rachunki, niektórzy aż za bardzo. Dlaczego? Bo czasem mamy wrażenie, że pomimo intensywnego ogrzewania, w mieszkaniu wcale nie jest tak ciepło, jakbyśmy tego chcieli. Dlatego podrzucę kilka praktycznych wskazówek, jak można ekonomicznie dogrzać mieszkanie.
Budowa domu, remont mieszkania? Pomyśl o ogrzewaniu!
To najlepszy czas, żeby wybrać najlepsze ogrzewanie. Najpierw przeanalizuj dostępne na rynku opcje, a potem zdecyduj, która najbardziej spełnia Twoje oczekiwania. Nie idź za trendami. Na przykład, jeśli wszyscy Twoi znajomi mają ogrzewanie podłogowe, to nie znaczy, że dla Ciebie ono też będzie najlepsze. Ale z drugiej strony, sprawdź jego właściwości, bo może się okazać, że i w Twoim przypadku świetnie się sprawdzi. Słowem – nie podążaj za trendami, tylko za swoimi preferencjami oraz technicznymi wymogami Twojego M! Pamiętaj także o pewnych „must have”, czyli na przykład szczelne okna. Pamiętaj, że takie kwestie jak okna, drzwi czy użyte materiały do ocieplenia budynku, to inwestycja na lata. Nie wybieraj więc tanich bubli. Lepiej wydać raz trochę więcej, niż potem co sezon tracić pieniądze na naprawy i poprawki.
A co jeśli nie buduję i nie remontuję?
Czyli jesteś pewnie w większości, która zastanawia się, w jaki nieinwazyjnie i ekonomicznie dogrzać mieszkanie w nadchodzącym sezonie. Jest kilka sposób na to, aby nie tracić ciepła w pomieszczeniach.
Przed okresem zimowym sprawdź dokładnie grzejniki. Może okazać się, że są zapowietrzone. Wówczas pomimo intensywnego grzania, żeberka będą najwyżej letnie, a ciepło oddawane do pomieszczenia będzie znikome.
Ważna sprawa – wietrzenie. Jest bardzo ważne, także zimą. Ale powinno być krótkie i intensywne. Czyli zamykamy drzwi w danym pomieszczeniu i otwieramy okna na oścież. Wietrzymy przez kilkanaście minut, najlepiej przed snem. Oczywiście na czas wietrzenia zakręcamy całkiem kaloryfery. To samo tyczy się poranków. Przed wyjściem do pracy zakręć grzejniki.
Kolejna istotna kwestia to zasłony. Pamiętaj, żeby nie zasłaniać grzejników grubymi zasłonami, ponieważ hamują one przedostawanie się ciepłego powietrza do pomieszczenia. Tak samo jest z kanapą i stołem. Nie zastawiaj meblami kaloryferów.
Jak jeszcze ekonomicznie dogrzać mieszkanie?
Istnieje jeszcze kilka sposobów na to, by zmniejszyć comiesięczne rachunki wydając przed sezonem grzewczym jednorazowo niewielkie pieniądze na praktyczne rozwiązania. A dobra wiadomość jest taka, że te patenty zostają z Tobą na lata. Czyli w efekcie rachunek się zwraca. O czym mowa?
- blenda: czyli inaczej folia, która odbija ciepło. Do kupienia w wielu sklepach budowniczych. Można zamontować ja na ścianie, na której znajduje się grzejnik. Jej zadaniem będzie odbijanie ciepła, dzięki czemu możesz lepiej dogrzać mieszkanie.
- zawory termostatyczne: sposób, na który coraz częściej decydują się wspólnoty mieszkaniowe. Polegają na tym, że możemy samodzielnie ustawić stałą temperaturę w pomieszczeniu. Po jej osiągnięciu odcinany jest dopływ ciepłego powietrza.
- uszczelnienie okien: sprawdź ich stan zanim zaczniesz dogrzać mieszkanie. Może okazać się, że nie wymagają od razu wymiany na nowe, ale dodatkowe uszczelnienie pomoże w utrzymaniu odpowiedniej temperatury w domu.
Na koniec jeszcze jedna zdrowotna wskazówka: pamiętaj, że dla człowieka najlepsza temperatura w domu powinna oscylować w przedziale 18-22 °C. A w większości mieszkań jest zdecydowanie więcej. Z kolei w nocy, najzdrowsza temperatura do spania wynosi ok 17-18 °C. Sprawdź, jak jest u Ciebie?
Zobacz nasze inne artykuły: