Czy wiesz czym są elektrośmieci?

katarzyna | 29 maja 2019

Każdego roku na całym świecie produkuje się ok. 40 milionów ton elektrośmieci. Wiedziałeś o tym? To straszne liczby, z których wynikają straszne konsekwencje – metale ciężkie, choroby ludzi, zatrucie środowiska… Niestety tylko 20% odpadów poddawanych jest recyklingowi. Cała reszta to śmieci, które zagrażają naszej planecie. Skąd się biorą? Jak zapobiegać ich powstawaniu? Nie pozostawaj obojętny na ten problem.

zbyt dużo jest elektorsmieci

Skąd się biorą elektrośmieci?

Co robisz, kiedy Twój sprzęt RTV lub AGD się zepsuje? Wyrzucasz i kupujesz nowy? No właśnie. W ten sposób przyczyniasz się do tworzenia elektrośmieci, czyli niepotrzebnych albo zepsutych urządzeń na baterie lub prąd, takich jak komputery, tv, telefony, pralki, a nawet zabawki. Musisz wiedzieć, że te odpady są naprawdę niebezpieczne dla środowiska i społeczeństwa. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na metale ciężkie takie jak kadm, rtęć, nikiel czy ołów, które mogą doprowadzić do skażenia. Bowiem przenikają one do gleb i wód.

Potem przedostają się do roślin i zwierząt, a w konsekwencji do żywności, którą spożywamy. Aby temu zapobiec, należy w odpowiedni sposób składować i demontować elektrośmieci. Wówczas wszystkie potrzebne metale takie jak złoto, srebro, miedź albo aluminium zostaną poddane recyklingowi. Natomiast reszta w sposób właściwy zostanie zutylizowana.

Sprzęty na wysypiskach

Weź udział w akcji #repairchallenge

Jaki jest najlepszy sposób na zmniejszenie ilości produkowanych elektrośmieci? Ograniczenie kupowania nowych sprzętów! Spróbuj przy najbliższej okazji naprawić usterkę, a nie wyrzucać całe urządzenie. Przy okazji możesz przyłączyć się do naszej akcji #repairchallenge, która wspiera domowe naprawy. Dzięki temu nie tylko zostaniesz bohaterem domowych napraw, ale także zaoszczędzisz pieniądze i zrobisz dobry EKOuczynek dla środowiska. Spróbuj!

A kiedy już naprawdę nie da się naprawić?

Jest coś takiego jak PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Jeśli Twojemu urządzeniu już nic nie pomoże, oddaj je właśnie do tego punktu. Masz wówczas pewność, że działasz nie tylko zgodnie z zasadami eko, ale także zgodnie z prawem. Bo musisz wiedzieć, że wyrzucanie elektrośmieci do lasu, czy na dzikie wysypiska grozi karą grzywny nawet do 5 tys. zł.

#TrashChallenge w north.pl
Nasz firmowy pojemnik na trudne odpady

Nie bądź obojętny na los naszej planety. Daj dobry przykład innym!

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x