Czy oczyszczacz powietrza zwalcza alergię?

katarzyna | 12 maja 2020

W ostatnim czasie wiele mówi się o oczyszczaczach powietrza, nawilżaczach czy jonizatorach. Takie urządzenia popularne są przede wszystkim w dużych miastach, gdzie na co dzień występuje spory problem ze smogiem bądź innymi zanieczyszczeniami. Pogarszająca się jakość powietrza nie stanowi jednak głównego powodu do korzystania z nowoczesnych rozwiązań filtracyjnych. Przydają się one także alergikom. Dziś podpowiemy: czy oczyszczacz powietrza zwalcza alergię, a jeśli tak, to w jaki sposób?

O alergii słów kilka

To, czym jest alergia, można wytłumaczyć w kilku bardzo prostych słowach. Kiedy ludzki organizm traktuje obcą substancję (alergen) jako zagrożenie dla swojego funkcjonowania, uruchamia proces obronny, mający na celu zneutralizowanie wroga oraz wyrzucenie go na zewnątrz. Stąd popularne objawy: kichanie, katar, łzawienie. Niestety, w skrajnych przypadkach może dojść nawet do wstrząsu anafilaktycznego, choć to zdarza się zdecydowanie rzadziej.

Każdy człowiek reaguje na inne alergeny, ale mówi się, że najbardziej problematycznym okresem w roku jest wiosna – oczywiście ze względu na pylenie. Unoszące się w powietrzu pyłki traw, drzew i krzewów, utrudniają codzienne funkcjonowanie. Czy oczyszczacz powietrza może pomóc w takiej sytuacji? Zaraz się przekonamy.

Czy oczyszczacz powietrza zwalcza alergię

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Te popularne urządzenia wyróżniają się przede wszystkim tym, że ich budowa jest prosta, dzięki czemu nie trzeba się obawiać o skomplikowane, trudne do naprawienia awarie. Oczyszczacz składa się z:

  • Systemu filtrów (wstępny, HEPA, węglowy),
  • Wentylatora,
  • Silnika,
  • Jonizatora (opcjonalnie),
  • Obudowy z panelem sterowania,
  • Kabla zasilającego.

Zasada działania polega na zasysaniu zużytego powietrza poprzez wentylator, a następnie przepuszczania go przez szereg filtrów. Ten system stanowi podstawę prawidłowego funkcjonowania sprzętu, dlatego trzeba pamiętać o jego regularnej konserwacji. W innym przypadku efekty będą po prostu niezadowalające. Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, oczyszczacz powietrza zawiera trzy filtry:

  1. Wstępny, do zatrzymywania większych cząsteczek brudu, np. sierści, kurzu, włosów. Tutaj również osadzają się pyłki z drzew czy traw;
  2. Węglowy, odpowiadający za wchłanianie brzydkich zapachów oraz formaldehydów. Ma za zadanie neutralizować również dym papierosowy,
  3. HEPA, czyli wysokoskuteczny filtr cząsteczkowy powietrza, który służy do usuwania najdrobniejszych cząstek zanieczyszczeń, np. drobnych pyłków, bakterii, wirusów, zarodników.

Oprócz tych podstawowych filtrów, niektóre urządzenia posiadają również dodatkowe – na przykład anty-formaldehydowe lub nawilżające.

Konserwacja oczyszczacza powietrza

Powietrze, kiedy zostanie poddane dokładnej filtracji, z powrotem ulatuje na zewnątrz. Taki cykl powtarza się do czasu wyłączenia urządzenia. Pobór prądu jest niewielki w stosunku do efektów, jednak trzeba pamiętać o tym, że filtr HEPA trzeba wymieniać na nowy – średnio co 6 miesięcy. Koszt waha się w zależności od marki oczyszczacza.

Pozostałe filtry w większości przypadków są zmywalne i można je czyścić pod bieżącą wodą. W przypadku mocnego zabrudzenia, nie zaszkodzi wyczyszczenie szczoteczką, choć trzeba taki proces wykonywać bardzo delikatnie, aby nie połamać siateczki. Przed umyciem filtra należy koniecznie sprawdzić, czy aby na pewno można to zrobić. Na obudowie powinien znajdować się rysunek kranika, ewentualnie takie informacje znajdują się również w instrukcji obsługi.

Większość nowoczesnych modeli oczyszczaczy samodzielnie informuje użytkownika o konieczności wymiany/wyczyszczenia filtrów przy pomocy mrugającej/podświetlonej kontrolki. Jeżeli takiej opcji nie ma, trzeba zwracać uwagę na działanie urządzenia. Przykładowo, gdy filtr węglowy traci na efektywności, zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach.

Podsumowując, w jaki sposób wyczyścić oczyszczacz? Oto krótka instrukcja:

  1. Przetrzyj ściereczką obudowę oraz panel sterowania, by zetrzeć kurz,
  2. Przy pomocy odkurzacza, wyposażonego w ssawkę do mebli (z włosiem), usuń zabrudzenia z kratki wylotowej oraz czujników,
  3. Otwórz urządzenie i sprawdź stan filtrów. Te, których nie można myć, możesz oczyścić z wierzchniego kurzu przy pomocy szmatki z mikrofibry. Wersje zmywalne umyj pod bieżącą wodą.
  4. Przed ich ponownym montażem poczekaj do pełnego wyschnięcia, by nie uszkodzić oczyszczacza,
  5. Jeżeli któryś z filtrów jest widocznie uszkodzony, zakup nową część. Inaczej urządzenie nie będzie prawidłowo działać.

Czy oczyszczacz powietrza zwalcza alergię

Czy oczyszczacz powietrza zwalcza alergię

Czy oczyszczacz powietrza zwalcza alergię?

Czas odpowiedzieć na nasze tytułowe pytanie. Alergicy i astmatycy wiedzą, że objawy alergii potrafią nieźle uprzykrzyć życie – łzawienie oczu, niekończący się katar, duszności, podrażnienie skóry… Filtracja powietrza, które wpada do domu przez otwarte okno, pomaga w zniwelowaniu osiadających na meblach pyłków oraz innych alergenów. Krótko mówiąc, oczyszczacz powietrza na pewno przyczynia się do zminimalizowania objawów alergii.

Warto pamiętać, że takie urządzenie nie generuje świeżego powietrza, a poprawia jakość tego, które już znajduje się w pomieszczeniu. Owszem, pomaga w osłabieniu objawów alergii na kurz, sierść zwierząt, zarodniki grzybów bądź roztocza, jednak podstawę dobrego samopoczucia stanowi oczywiście dokładne sprzątanie, a także wietrzenie domu.

Czy oczyszczacz powietrza zwalcza alergię

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 13

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Michał

Dla alergików ciekawym rozwiązaniem mogą być modele Sharpa z Plasmaclaster. Sam cierpię na alergie na kurz i posiadam w sypialni KCD40 i czuje różnice.

FiltryPlus.pl

Te oczyszczacze są skuteczne ale drogie 🙂 Nie każdego na nie stać. Plus wymiana filtrów w nich bywa obciążeniem dla portfela. Ale oczywiście warto inwestować w to co najlepsze

4
0
Będę wdzięczny za komentarze.x