Czy kuchenki indukcyjne są energooszczędne?

pawel | 9 stycznia 2019

Dzisiaj zadajemy sobie pytanie, czy kuchenki indukcyjne są energooszczędne. Przy tak częstym użytkowaniu sprzętu, jakim jest płyta indukcyjna, oszczędność to warunek konieczny. Sprawdźmy zatem jak wyglądają realia.

Jak działa kuchenka indukcyjna?

Przede wszystkim to, co najważniejsze to fakt, że indukcja przekazuje do 95% pobranej energii do potraw. Jest to możliwe dzięki działaniu zmiennego pola magnetycznego. Dlatego też w trakcie transportu tracimy zaledwie 5% energii. Dzieje się tak dlatego, że indukcja ma wbudowane czujniki, które działają i załączają kuchenkę tylko wówczas, gdy wyczują postawione specjalne garnki ferromagnetyczne. Dlatego też, ciepło nie ogrzewa garnków a potrawę. Duży plus dla indukcji.

Dla porównania, w przypadku kuchenki gazowej lub elektrycznej, tylko 65-70% ciepła jest wykorzystywane do rzeczywistego gotowania. Płyta elektryczna zużywa także średnio 320 watogodzin do zagotowania 2 litrów wody w porównaniu z 225 watogodzinami w przypadku płyty indukcyjnej. Dzięki temu gotowanie indukcyjne jest o wiele bardziej energooszczędne.

Gaz vs prąd

Prawdą jest, że gaz jest tańszy. Jednak trzeba też zwrócić uwagę na to, że przy klasycznej kuchence gazowej spora część gazu ucieka nam podczas gotowania. Dla przykładu weźmy garnek z wodą. Kiedy gotujemy go na kuchni gazowej, to zaledwie połowa ogrzewa naczynie i wodę w środku. Pozostała część ucieka. Inaczej jest w przypadku indukcji, która załącza się tylko po postawieniu odpowiedniego garnka i działa tylko w tym obrębie. Dzięki temu, że nie ogrzewa pozostałej części sprzętu, to nic się nie marnuje. Jakie więc zalety posiadają energooszczędne kuchenki indukcyjne, z wyjątkiem wyżej wspomnianej rówomiernej dystrybucji ciepła?

Powierzchnia płyty jest gładka i płaska, a więc pierwszym atutem kuchenki indukcyjnej, jaki rzuca się w oczy, jest łatwość jej czyszczenia. Nie ma konieczności zdejmowania palników i sprawdzania szpar oraz szczelin – zaimast tego wystarczy przetrzeć powierzchnię. Jeśli płyta dodatkowo wyposażona jest w dotykowe przyciski zamiast pokręteł, miejsca, w których mógłby utknąć brud i tłucz są jeszcze bardziej ograniczone. Zaletą, którą napewno doceni każdy, kto zastanawia się nad zakupem kuchenki indukcyjnej, jest skrócony czas gotowania. Energooszczędne kuchenki indukcyjne szybciej nagrzewają garnki czy patelnie. Zazwyczaj lepiej też gotują na wolnym ogniu i w niskich temperaturach, niż kuchenki gazowe.

Czy kuchenki indukcyjne są energooszczędne

Inne zalety indukcji

Ogrzewanie płyty indukcyjnej w obrębie pozostawionego na niej garnka, to ogromna zaleta nie tylko pod względem oszczędności energii. To też oszczędność czasu. To samo naczynie z wodą, które zagotuje się na indukcji w 3 minuty, na kuchni gazowej przygotuje się w 10 minut. Poza tym zostaje jeszcze sprawa czyszczenia. Zdecydowanie łatwiej jest dbać o czystość płyty indukcyjnej. Kiedy potrawa chlapnie na płytę, bez problemu możemy od razu zetrzeć plamę. Nie oparzymy się, bo przecież pozostała część urządzenia nie jest gorąca. A na gazówce trzeba poczekać, aż płyta ostygnie, a brud w tym czasie zaschnie.

Bezpieczeństwo jest ważnym czynnikiem podczas gotowania, zwłaszcza, jeśli w Twoim domostwie mieszkają dzieci. Po zdjęciu patelni z płyty, w niektórych modelach urządzenie automatycznie się wyłączy i w większości przypadków możesz dotknąć palnika kilkanaście sekund później bez poparzeń.

Dla niektórych w kuchni ważny jest także wygląd i choć nie jest to najważniejszy aspekt, to jednak zasługuje na wzmiankę. Płyty indukcyjne poszły do przodu pod względem designu, wiele z nich z łatwością można dopasować do wystroju kuchni i dodać jej bardziej nowoczesnego stylu.

Oszczędność miejsca

Energooszczędne kuchenki indukcyjne zajmują także zdecydowanie mniej miejsca. Zatem łatwiej ją wkomponować w planowanie przestrzeni – może dodasz kolejne, mniejsze urządzenie lub dekoracje czy nowe przybory kuchenne. Z pewnością znajdzie się więcej alternatyw dla ustawienia mebli i wyposażenia kuchni. Mniejszy, nowocześniej wyglądający sprzęd doda także estetycznego i „czystego” wyglądu, dzięki czemu praca w kuchni będzie dla Ciebie przyjemniejsza.

Zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego dla siebie urządzenia? Wszystkie przedstawione poniżej energooszczędne kuchenki indukcyjne ułatwią gotowanie i zmniejszą rachunki.

  • Energooszczędny Hotpoint HUI614K wyposażony jest w czterostrefową, sterowaną dotykiem płytę indukcyjną i dwa piekarniki, z których oba mogą pełnić funkcję grilla. Dzięki nim otrzymujesz ponad 100 litrów pojemności piekarnika i możliwość jednoczesnego gotowania na dwóch różnych ustawieniach temperatury.
  • AEG CIS6700ACM to podwójny piekarnik z główną komorą o pojemności 73 litrów. Druga z nich ma pojemność 39 litrów i może służyć jako grill.
  • Kuchenka indukcyjna Hotpoint Ultima HUI611X – dla niesamowitej wydajności gotowania, a także oszczędności na rachunkach, ten system indukcyjnej płyty kuchennej zapewni Ci szybkie podgrzewanie posiłków, a także 100-litrową pojemność.
  • Zanussi ZCI66250XA jest niezwykle łatwy w czyszczeniu. Dodatkowo, płyta zazwyczaj szybko się ochładza. To jednak nie wszystko — same wnęki piekarnika mają wkłady katalityczne, co czyni je jednymi z najłatwiejszych do utrzymania w czystości przez długi czas. Jest również zbudowany tak, aby idealniepasował nawet do najciaśniejszych przestrzeni, a więc warto zwrócić na niego uwagę, nawet jeśli posiadasz małą kuchnię.
  • Beko BD16C55K – jeśli szukasz czegoś, co jest energooszczędne, niezawodne i ma dużą moc, to właśnie to znalazłeś. Główny piekarnik wykorzystuje technologię wentylatora, aby zapewnić równomierne rozprowadzanie ciepła. Druga komora wyposażona jest w grill. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, zastosowano wentylator chłodzący, który utrzymuje temperaturę zewnętrznej obudowy na niskim poziomie, dzięki czemu można go bezpiecznie dotknąć.

Zobacz inne nasze artykuły:

Odwiedź nasz sklep – części do płyt indukcyjnych

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 18

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x