W ostatnich latach coraz więcej mówi się o ekologii, ideologii zero waste i dbaniu o środowisko. Zastępowanie tradycyjnych, chemicznych środków czystości naturalnymi zamiennikami, wykonywanymi własnoręcznie, a także poszukiwanie alternatywnych sposobów na mycie włosów, pranie ubrań czy sprzątanie mieszkania – to już nic nadzwyczajnego. Jeden z najpopularniejszych składników do przygotowania domowych środków czystości to boraks. Często się o nim słyszy, a jeszcze więcej czyta, ale czym tak właściwie jest? Ile kosztuje i gdzie go kupić? Przeczytaj w naszym artykule.
Boraks – podstawowe informacje
Tetraboran sodu, bo tak właściwie nazywa się boraks, jest nieorganicznym związkiem chemicznym, a dokładniej – sodową solą kwasu borowego. Naturalnie występuje jako minerał w klimacie suchym i gorącym, dlatego najczęściej wydobywa się go w Kalifornii, Iranie czy Turcji. Swoją popularność zdobył dzięki temu, że jest tani, nie wpływa negatywnie na zdrowie i co najważniejsze – wyróżnia się wysoką uniwersalnością. Swoje zastosowanie znajdzie w wielu dziedzinach, takich jak:
- Medycyna naturalna,
- Usuwanie plam,
- Czyszczenie różnorakich powierzchni,
- Działania owadobójcze.
Pomimo że kilka lat temu w mediach pojawiały się informacje, jakoby boraks był szkodliwy dla zdrowia, to jeśli używa się go w odpowiednich dawkach oraz stosuje do wszelkich zaleceń, dotyczących bezpieczeństwa – nie trzeba się o to martwić. Do wszystkiego trzeba podchodzić z głową. Warto trzymać substancję w miejscu niedostępnym dla dzieci oraz sprawdzać, czy dobrze wypłukała się z ubrań, jeśli używa się jej do prania.
Zastosowanie boraksu w codziennym życiu
Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, ze względu na swoje właściwości oraz wielofunkcyjność, boraks jest jednym z podstawowych składników większości domowych środków czystości. Przedstawmy teraz kilka przepisów na ich samodzielne wykonanie.
Proszek do prania
Domowy proszek do prania świetnie sprawdzi się do zwalczania wysypek i alergii. Nie powoduje pieczenia czy swędzenia, a także może być stosowany do wszystkich rodzajów tkanin – zarówno kolorowych, jak i białych.
Sposób przygotowania: po jednej szklance sody kalcynowej, nadwęglanu sodu i boraksu wymieszać ze sobą w dużym słoiku lub innym naczyniu. Taki detergent można swobodnie wsypywać do szuflady na proszek.
Środek na przypalone ubrania
Za pomocą boraksu uda się również wyczyścić ślady, które pozostają na ubraniach po ich przypadkowym przypaleniu stopą żelazka. Ten problem jest trudny do całkowitego usunięcia, ale domowy środek z tetraboranu sodu powinien pomóc.
Sposób przygotowania: łyżkę stołową boraksu rozpuścić w dwóch szklankach ciepłej wody, a następnie za pomocą gąbki rozprowadzić mieszankę po zabrudzonym miejscu i po kilku minutach wysuszyć materiał suchą szmatką. Ostatnim krokiem jest wypłukanie tkaniny w ciepłej wodzie.
Boraks jako preparat na chwasty
Opisywaną w artykule substancję można bez przeszkód wykorzystać w ogrodzie, aby pozbyć się uciążliwych roślin oraz chwastów, zanieczyszczających uprawy. Co więcej, boraks ma dodatkowo właściwości owadobójcze, więc zadziała w dwojaki sposób!
Sposób przygotowania: w ośmiu litrach wody rozpuść około 300 g boraksu, a następnie dokładnie wymieszaj substancję i przelej ją do butelki ze spryskiwaczem.
Płyn do czyszczenia urządzeń AGD
Wnętrza urządzeń AGD, takich jak lodówka, pralka czy zmywarka, często się brudzą i szybko zaczynają brzydko pachnieć. Wynika to z nieustannego kontaktu z wodą, jedzeniem czy innymi substancjami, wpływającymi na gromadzenie się zanieczyszczeń. Tego typu zabrudzenia można z łatwością usunąć domowym sposobem.
Sposób przygotowania: do butelki z atomizerem wsyp łyżkę stołową boraksu i wlej pół litra wody, a następnie dokładnie wymieszaj.
Gdzie kupić boraks i jaki jest jego koszt?
Jeśli chodzi o to, w jakim miejscu można zakupić boraks, to najprościej będzie zamówić go przez internet. Tam bowiem znajduje się wiele różnych wariantów wielkościowych – od małych paczek, po duże wiadra. Stacjonarnie boraks sprzedawany jest w sklepach chemicznych, aptekach i niektórych marketach. Koszt to około 9 zł za kilogram, a biorąc pod uwagę, jak wiele możliwości daje zakup takiego produktu, warto w niego zainwestować.
Brak informacji o zastosowaniu w medycynie naturalnej !!!
Na teściową nie działa (pół kilo zżarła). Ale mrówki w formikarium zabiło.
ja sie zaraz zesikam tak mi sie ta odpowiedz podoba 🙂
Hokka-hey!Dzieki!