Co oznaczają kody błędów w pralce Electrolux?

katarzyna | 16 października 2019

Błąd w pralce sygnalizowany jest na dwa sposoby. Jeżeli jest to model z wyświetlaczem to na wyświetlaczu pokaże się kod błędu np. E10. W przypadku pralek Electrolux bez wyświetlacza błąd sygnalizowany będzie za pomocą dźwięków (pojedynczy, podwójny) zależnych od rodzaju usterki.

Najpopularniejsze kody błędów w pralce Electrolux

E10

Błąd związany z poborem wody przez pralkę lub jej odpływem. Co to oznacza w praktyce? Mogła zostać pobrana niewystarczająca ilość wody przez elektrozawór do wystartowania prania. Warto sprawdzić zawór Aquastop jeżeli posiadamy w swojej pralce. Przeczyścić sitka na dopływie lub wymienić, jeżeli są zapchane.

Pierwszą czynnością, jaką powinniśmy wykonać w przypadku jakiejkolwiek usterki w pralce to przeczyszczenie filtra w pompie odpływowej. Gromadzi się tam zawsze brud z prania i inne zanieczyszczenia. Czasami spotkać możne resztki chusteczki, drobne monety lub spinki.

E20

Źródłem kodu błędu E20 jest pompa odpływowa. Problem z tą częścią zaczyna się w momencie, gdy brudna woda nie może zostać odpompowana z pralki. Jednak są działania, które mogą poprawić tą usterkę i pompa znów zacznie działać. Zacznij od dokładnego oczyszczenia pompy oraz filtra. Zwróć uwagę na wąż odpływowy, czy nie jest zagięty albo zablokowany. Uniemożliwia to swobodne wypompowanie brudnej wody do kanalizacji. Czasami zdarza się, tak wrzucimy za dużo środka piorącego i piana spowoduje zator.

E30

Dosyć poważny błąd w pralce, ponieważ objawem jest wyciek. Zalanie łazienki, czy sąsiadów nie należy do przyjemnych akcji. Jak najszybciej pozbyć się błędu E30? Wyjaśniamy. Na początek sprawdź uszczelkę drzwi, czyli tą grubą opaskę, która okala drzwiczki pralki. Nie może mieć żadnych przerw ani dziur, ponieważ woda z pralki będzie przedostawać się na zewnątrz.

Sprawdź wąż dopływowy i jego połączenie z zaworem wody. Wyczyść szufladę na proszek, jeżeli kanały są zapchane od zraszaczy woda może przedostawać się z komory. Istnieje jeszcze więcej możliwości przecieku, więc potrzeba cierpliwości, aby zdiagnozować właściwy.

E40

Błąd E40 oznacza problemy z blokadą drzwiczek. Dobrze zamknięte drzwiczki to dźwięk przypominający charakterystyczne kliknięcie. Jeżeli ułamał się zaczep zamka, pranie nie rozpocznie się, ponieważ moduł wyłapie otwarte drzwi. Czasami spotkać możemy sytuację, gdy elektromagnes w blokadzie nie działa. Wtedy konieczna jest wymiana całego rygla. Wymiana blokady w pralce akurat nie należy do trudnych napraw, więc na pewno sobie poradzisz.

E60

Kod błędu w pralce Electrolux odnosi się do grzałki. Urządzenie nie osiąga zadanej temperatury w cyklu prania. Najczęściej sytuacja ma związek z czujnikiem temperatury, który nie zaskakuje albo z samą grzałką. Jeżeli czujesz się na siłach możesz samodzielnie sprawdzić ciągłość obwodu grzałki.

Koniecznie najpierw trzeba ją wymontować, w innym przypadku pomiary mogą być przekłamane. Spalona grzałka w pralce potrafi wybijać korki w domu, dlatego aby nie uszkodzić pozostałych elementów warto, jak najszybciej ją wymienić.

E90

Usterka związana z elektroniką. Aby prawidłowo zdiagnozować, co się właściwie zepsuło potrzeba trochę wiedzy na temat kondensatorów, triaków, diod. Błąd E90 w pralce Electrolux wskazuje na nieprawidłowości między podzespołami elektronicznymi. Objawem jest brak komunikacji między np. modułem a pompą lub grzałką a modułem.

Zdiagnozowanie skąd ten błąd w pralce wymaga cierpliwości, ponieważ gołym okiem nie będzie widać, co jest uszkodzone. Warto odłączyć pralkę od źródła zasilania i odczekać kilka minut. Tzw. reset urządzenia czasami pomaga. W innym przypadku nie obejdzie się bez naprawy.

Nietypowe oznaczenia kody błędów w pralkach Electrolux

3 poziome kreski na wyświetlaczu

Ciekawy przypadek błędu w pralce, ponieważ pralka nie reaguje na przyciski. Rozwiązanie problemu jest typowe, gdy mamy małe dzieci. Otóż blokada rodzicielska została uaktywniona stąd wspomniane 3 poziome kreski na wyświetlaczu. W instrukcji obsługi pralki zawsze widnieje adnotacja, jaką konfigurację klawiszy zastosować, aby zdjąć blokadę.

C9

Błąd w pralce Electrolux spowodowany problemem w wyważeniu prania. Bęben nie może ustalić pozycji i rozpocząć wirowania. Tutaj również zaczynamy od twardego resetu. Kombinacją przycisków próbujemy zresetować urządzenie.

Krótka instrukcja resetu:

1. Ustaw pokrętło na pozycję „0”.

2. Naciśnij równocześnie przycisk namaczania oraz prania wstępnego

3. Przytrzymując stale przyciski, obróć pokrętło w lewą stronę na program wirowania. Puść przyciski i wróć do pozycji „0”.

4. Spróbuj ponownie uruchomić cykl prania.

W przypadku niepowodzenia resetu i występowania dalej błędu C9 zajrzyj do silnika pralki. Możliwie, że szczotki węglowe starły się albo łożyska w silniku uszkodziły się.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 69

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
50 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek

Witam,
Elektrolux perfect care 800. Zanik wirowania, po włączeniu np; programu samego wirowania
pralka normalnie chce odpompować wodę i zaczyna wirować jednak tak jak by silnik nie miał siły obrócić bębnem, rusza się więc to nie szczotki na silniku, bęben obraca się tak o połowę obrotu lub 1/4 obrotu. I dalej to samo odpompowuje wodę i znowu chce wirować ale bęben tylko lekko drga, podobno są jakieś moduły elektryczne odpowiedzialne za komunikacje z silnikiem. Co to może być? może to właśnie jakiś moduł.

Martyna Z.

Warto mimo wszystko sprawdzić stan szczotek oraz paska napędowego jak i kondensatora rozruchowego.
Proszę o zapoznanie się z artykułem: https://north.pl/baza-porad/pralka-nie-wiruje/ oraz o podanie dokładnych oznaczeń urządzenia.

Barbara

Po ustawieniu programu włączeniu pralki działa normalnie 2 minuty a następnie włącza się 0.01 na wyświetlaczu czasu i pralka już nie działa i przez ten czas cały czas pobiera wodę. Proszę o pomoc pralka jest nowa . Electrolux perfectcaere 700

Magda B.

Może elektrozawór, może hydrostat, może moduł. Proszę skorzystać z gwarancji producenta.

Barbara

Witam zakupiłam pralkę Electrolux Perfectcare 700 i podczas pierwszego prania po chwili pokazało mi się na wyświetlaczu po 001 i automat cały czas pobiera wodę

Luiza

Możliwy problem z elektroniką, proszę zgłosić się od razu do serwisu, ponieważ urządzenie musi być na gwarancji.

Tomasz

Podczas prania włącza się kontrola rodzicielska i pralka przestaje prać? Pralka Electrolux

Luiza

Najprawdopodobniej problem z elektroniką, warto zgłosić się do serwisu

Małgorzata

Jaka może być przyczyna przerywania pracy w trakcie prania (pralka Elektrolux Inpiro) i przechodzenia w tryb prania na zimno. Grzałka i czujnik temperatury nie są uszkodzone?

Magda B.

Warto zacząć właśnie od sprawdzenia czujnika temperatury i grzałki. Jeśli jednak pralka początkowo prawidłowo grzeje wodę, a następnie przechodzi w tryb prania na zimno, to może to oznaczać awarię programatora lub modułu sterującego.

Małgorzata

Dzień dobry, mam problem z pralką Elektrolux Inspiro ładowaną od góry. Po kilku minutach prania zadana temperatura wyskakuje i przechodzi w tryb prania zimnego, pralka wyłącza się. Moje podejrzenie to przepalona grzałka ale wymiana na nową (stara wyglądała bardzo dobrze) nie dała żadnego rezultatu. Nie wyskakuje żaden błąd. Objaw jest dalej ten sam. Nastawienie prania na zimno przebiega poprawnie.

Luiza

Czy grzałka została wymieniona wraz z czujnikiem?

Joanna

Dzień dobry co oznacza kod dsp na pralce electrolux ładowanej od góry?

Kaja

Błąd E6H co oznacza

Magda B.

E6H może oznaczać problem z grzałką, czujnikiem temperatury lub przekaźnikiem grzałki na module.
Czy są jakieś inne objawy usterki poza wskazywanym kodem błędu?

Jarek

Pralka electrolux perfectcare 600 po ustawieniu programu i wciśnięciu start słychać dźwięk blokady trzy razy i nie działa? Założona nowa blokada i to samo.

Luiza

Czy po „dociśnięciu” ramki drzwi blokada zaskakuje? Czy zapadka zamka nie jest połamana?

Patryk

EW6SN406BP co jakiś czas wyrzuca błąd e10. Po wyskoczeniu błędu skasowanie go uruchamia cykl i pralka pierze normalnie. Wszystkie czynności które podaje producent zrobione a błąd jak wyskakuje tak wyskakuje. Co mogło paść w tej pralce?

Luiza

Warto sprawdzić wąż połączeniowy zbiornik-pompa. Czasem „zaginiona skarpetka” może blokować odpływ wody powodując awarię

Małgorzata

pomoc

Luiza

poproszę o zdjęcie tabliczki znamionowej urządzenia

Joanna

Electrolux 1200RPM nie wyświetla błędów pobiera wodę a nie odpompowuje,jaka może być przyczyna

Luiza

Proszę zapoznać się z tym artykułem Pralka nie odpompowuje wody

Michał

Witam . Pralka Electrolux timemaster ewp 106300w kod błędu E23 co może oznaczać?

Katarzyna

Co zrobić gdy pralka co chwilę pobiera wodę. Nabiera trochę kilka sekund przerwy i znów. Czasem po jakimś czasie takiego działania włączy się pauza czasem eror E10. Wszystkie filtry, węże drożne.
Nie mam pomysłu a pralka ma kilka tygodni ledwie

Zola

Sprawdź ułożenie węża odpływowego. Jeżeli leży na podłodze, to woda będzie stale wypływała, a jednocześnie pralka będzie wodę pobierała. Wąż odpływowy powinien być pokierowany ku górze. Przymocuj go do zaczepu z tyłu pralki. Błąd E10 wyświetlał się także wtedy, gdy wąż, mimo że był właściwie zamocowany na pleckach pralki, ale koniec węża podłączałam bezpośrednio do kanalizacji (tuż nad podłogą łazienki). Rozwiązanie problemu jest mało estetyczne, ale w moim przypadku skończyło się wyświetlanie błędu E10. Końcówkę węża umieściłam w formatce plastikowej, którą powiesiłam na obrzeżu wanny. Woda po praniu wylewa się do wanny. Nie jest to rozwiązanie bezpieczne i praktyczne, ale… Czytaj więcej »

Cecylia

Co oznacza ikonka pralki,nie mogę jej włączyć

Paweł

Co oznacza poziom kreska na panelu w pralce Indesit

Magdalena

W pralce Elektrolux perfect care 800 świeci się znaczek koszulki z plusem-dodawania prania i pralka nie pobiera wody.

Krystyna

Nad ikonka pranie pojawiła się strzałka i nic nie mogę zrobić , kręcę pokrętłem i nic, wyłączyłam z prądu , naciskałam inne przyciski, nadal to samo

Mariola

Pralka Electrolux PerfectCare600
wariują programy od nagrzewania i obrotów – przeskakują
Jaka jest przyczyną

Marcin

U mnie w pralce Elektrolux ładowanej od góry wyskakuje mi błąd E20. Filtr czysty na wirniku pompy też, rura drożna po jak nastawię wypompowywanie to wyłapuje wodę. Jak nastawię normalne pranie to 20 minut do końca wyskakuje błąd, nie przechodzi do funkcji płukania. Co może być

Małgorzata

Pani Kasiu, a w jaki sposób udrożnić wężyk od hydrostatu? Mamy taki sam błąd Err20. Filtr wody oczyszczony, było trochę resztek brudu. Żaden cykl prania się nie kończy bez tego err20. Płynu do płukania nie pobiera pralka, gdy go niema zostaję w zbiorniku woda po skończonym praniu.

Rafal

U mnie wpadła kiedyś skarpetka między fartuch a bęben…. Też miałem ten bląd.

Monika

U mnie ten sam problem. Miałam tak już ze 4 razy. Serwis przyjeżdżasz klika coś i jadą. A problem się pojawia znowu.

Łukasz

Oprócz filtra i pompy często problem jest sam odpływ do kanalizacji. Tam często zamiast jakiegoś kolanka zalewanego wodą jest zawór ze sprężyną, ma on za zadanie odciąć zapachy z kanalizacji. Na tym zaworze często również osadzają się zanieczyszczenia. Jak się zablokuje to efekt jest taki sam zapchany filtr, błąd E20. Praktyka pokazuje że najlepiej tego zaworu nie stosować lub przynajmniej usunąć z niego sprężynę i jak się da to cały element ustawić tak by korek opadał pod własnym ciężarem po tym jak woda przestanie płynąć podczas wypompowywania.

Dyrszlak

A na moim panelu nie ma przycisku namaczania. Są inne…. To nie mogę zrobić resetu?

Marzena

U mnie pojawił się napis 5Ud co to oznacza

Koniu

5razy usiadz na dupe. Naprawione

Essa

Durny typek

Krystyna

Jak masz tak głupio odpowiadać , lepiej się nie odzywaj😡

Konan

Przez drzwi

Anżej zwany budyniem

Kuchenne czy łazienkowe?

Patryk

Witam

Jak wejść w tryb sewrisowy w pralce Electrolux bez wyświetlacza?

50
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x