Co oznacza pralka 7kg?

katarzyna | 24 kwietnia 2020

Zakup każdego sprzętu AGD czy RTV to dość poważna sprawa. W końcu wybieramy urządzenie, które będzie służyło nam przez najbliższych kilka lat (a może i dłużej). Dodatkowo kosztuje niemało. Zatem nie podejmujemy decyzji o wyborze pralki czy zmywarki pod wpływem chwili. Zanim przystąpisz do zakupu, warto sprawdzić oferty dostępne na rynku, a także kryteria, którymi powinieneś się kierować.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze pralki?

Na pewno na indywidualne preferencje, czyli przede wszystkim na fakt, ile osób jest w domu i jak często w związku z tym robisz pranie. Jeśli mowa o wieloosobowej rodzinie, wiadomym jest, że lepiej wybrać bardziej pojemne urządzenie. Poza tym, zastanów się również nad tym, z jakich funkcji pralki korzystasz najczęściej i jakie kwestie są dla Ciebie kluczowe. Jeśli lubisz nowatorskie rozwiązania, z pewnością docenisz możliwość sterowania pralką przy pomocy smartfona lub niestandardowe cykle prania.

Jednak my dziś skupimy się przede wszystkim na ładowności pralki. To kwestia dość ważna, a tak naprawdę nie zawsze rozumiana właściwie przez wszystkich użytkowników sprzętu. Pojawiają się pytania: Jak rozumieć ładowność pralki? Co z dużymi tkaninami, takimi jak koce czy pościele? Sprawdźmy więc, jak to jest z tym praniem.

Czy ładowność bębna jest ważna dla działania całej pralki?

Co oznacza pralka 7kg?

Na rynku dostępne są różne rodzaje pralek pod względem ładowności. Najmniejsze to te ok. 3-4 kg. Największe to nawet 10-12 kg. Przy czym te najmniejsze polecane są dla osób, które naprawdę niewiele piorą jednorazowo. Przy trochę większej ilości prania poleca się wsad ok 5-6 kg. Natomiast pralka 7 kg jest idealna dla rodziny z dziećmi. Przy takim modelu pralki spokojnie możemy wstawić jeden rodzaj prania dla całej rodziny.

Po co określa się wsad pralki i dlaczego to jest takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że ma to wpływ na efekty prania. Od ilości ubrań znajdujących się w bębnie zależy ilość zużytej wody oraz program, który musisz wybrać, aby dobrze wyprać tkaniny, a więc ostatecznie i ilość zużytego prądu.

Pamiętaj o właściwych ustawieniach cyklu prania

Ładowność pralki ma również wpływ na wymiary samego urządzenia. Im mniej pojemny bęben pralki, tym mniejsze całe urządzenie. Dlatego też jeśli masz małą łazienkę, wybierasz wersję mini lub pralkę ładowaną od góry, która jest po prostu mniejsza, niż modele ładowane od frontu.

Warto pamiętać o tym, że ładowność pralki ma wpływ również na wysokość obrotów wirowania. Przy małym wsadzie jest to ok 800 obr/min. Przy 5-6 kg. do 1000 obr/min. A większym wsadzie do 1300, a nawet do 1600 obr/min.

Nie przeładowuj bębna!

To, o czym najczęściej zapominamy podczas robienia prania to fakt, że bęben nie jest z gumy i nie rozciąga się. Częstym błędem jest przeładowanie bębna, a przecież został on tak zaprojektowany, aby pomieścić określoną ilość prania, którą powinniśmy znaleźć w specyfikacji urządzenia. Jeśli będziemy upychać pranie na siłę nie tylko gorsze będą efekty samego prania ale też może dojść do usterki samego bębna oraz amortyzatorów czy sprężyn bębna. W efekcie szybciej zaczną psuć się kolejne podzespoły w pralce.

Każda pralka ma określoną ładowność bębna

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 2.7 / 5. Liczba głosów: 25

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Jarosław

Więc co znaczy 7kg wsadu? I co z kocami?

Robert

Z tego artykułu się nie dowiesz

2
0
Będę wdzięczny za komentarze.x