Problemy z młynkiem do kawy

katarzyna | 20 grudnia 2017

Automatyczne ekspresy do kawy znajdują swoje zastosowanie nie tylko w kawiarni, ale coraz częściej w domach na użytek prywatny. To pokazuje, że lubimy pić kawę i stawiamy na dobre jej przygotowanie. A kiedy mowa o przygotowaniu, samo parzenie jest ostatnim krokiem. Najpierw ziarna kawy muszą zostać poddane mieleniu. Co jeśli mamy problemy z młynkiem do kawy? Sprawdzamy, co może się uszkodzić.

Zablokowany młynek

Może się zdarzyć, że podczas mielenia ziaren, kawa zablokuje młynek. Ten problem można bardzo łatwo rozpoznać. Znakiem charakterystycznym jest nienaturalny dźwięk wydawany przez ekspres. Gdy go usłyszymy trzeba od razu wyłączyć ekspres. Po tym można przystąpić do czyszczenia. Warto również wspomnieć o jakości kawy. Zbyt tłusta, z dodatkami olejów może niekorzystnie wpływać na młynek, oblepiać go. Zbyt mocno zmielona natomiast powoduje kapanie kawy do filiżanki, kawa nie przepływa swobodnie z powodu zapchania młynka.

Czyszczenie młynka do kawy

Zablokowanie się młynka nie musi od razu oznaczać konieczności wzywania serwisanta. Można spróbować samodzielnie wyczyścić żarna w młynku. Jest na to bardzo prosty sposób, jeśli młynek jest osobnym urządzeniem. Polega na rozmontowaniu młynka i wyjęciu żaren. Następnie trzeba je wyczyścić za pomocą szczotki i bezwonnego alkoholu. Po złożeniu młynka należy go ponownego ustawić.

problemy z mlynkiem do kawy ze wzgledu na zarna
Zdj. Żarno ceramiczne do młynka Saeco.

W przypadku, gdy posiadamy ekspres do kawy z wbudowanym młynkiem rozkręcanie nie wchodzi w grę. Jedynym sposobem jest skorzystanie ze specjalnego granulatu do czyszczenia. Dzięki niemu pozbędziemy się resztek starej kawy. Specjalny środek neutralizuje smaki i zapachy oraz odtłuszcza żarna.

Starte żarna w młynku do kawy

Ekspresy do kawy dzielą się na te z żarnami stalowymi i ceramicznymi. Każdy rodzaj żarna inaczej się zużywa. Powszechnie przyjęło się, że ekspresy z młynkiem stalowym są bardziej trwałe od ceramicznych. Można przypuszczać, że szybciej zetrą się żarna ceramiczne, ponieważ mielą ziarna drobniej niż stalowe. Więcej powstaje pyłu.

Sprawdź, w jakim stanie są żarna w Twoim młynku, jeżeli nie czujesz się na siłach wezwij fachowca. Warto mieć na uwadze, że wszystkie elementy w automatycznych ekspresach są delikatne i łatwo można je uszkodzić.

Młynek nie mieli kawy

Do prawidłowego działania młynka nie tylko potrzeba wysokiej jakości żaren, ale również odpowiedniego podłączenia. Młynek zasilany jest energią elektryczną, która płynie z kabla zasilającego. Jeżeli jedno z podłączeń nie zadziała to młynek może przestać mielić kawę. Poniżej znajduje się przykładowy młynek do kawy do ekspresu. Widać, że posiada złączkę do wpięcia w moduł sterujący, aby sygnał mógł być przekazywany do młynka. Dedykowany silnik młynka pracuje niezależnie od ekspresu. Dodatkowo czujnik Halla steruje jego obrotami. A więc istnieje wiele przyczyn składających się na problemy z młynkiem do kawy.

problemy z mlynkiem do kawy
Zdj. Młynek do kawy

Ważna jest profilaktyka

Stosowanie się do pewnych podstawowych zasad pozwoli uniknąć problemów związanych z zablokowaniem się młynka. Nie ma tu większego znaczenia czy jest on osobnym urządzeniem czy też częścią ekspresu.

Po pierwsze trzeba używać kawy dobrej jakości. Największym zagrożeniem dla młynka są mieszanki karmelizowane i aromatyzowane. Oblepiają żarna, a ich cząstki pozostają w urządzeniu. To często powoduje zablokowanie mechanizmu.

Jeżeli ekspres do kawy czy też sam młynek posiada funkcję ustawiania grubości mielenia trzeba pamiętać, że zmienia się ją w momencie mielenia kawy. Inaczej można zatrzeć ząbki mielące. Stosując się do tych prostych wytycznych unikniemy w przyszłości poważniejszych problemów.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.8 / 5. Liczba głosów: 50

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Maciek

Mam zapytanie, ostatnio w moim saeco minuto podczas mielenia jakby spadają obroty. Kawa oczywiście wychodzi lurowata. Raz na czas nawet wyświetli się komunikat o braku kawy, mimo iż jest w zbiorniku nasypana. Czy to będzie problem z silnikiem młynka? Co poradzicie… zanim rozbiorę ekspres.

Mateusz

czy ma ktoś Instrukcje w jaki sposób dostać się do młynka ?

Dariusz

Ekspres delonghi caffe venezia mieli grubo kawę mimo najdobniejszego ustawienia. Czy to awaria młynka?

Dawid

u mnie to samo, nie moge otrzymac dobrego espresso bo za szybko przelewa wode. u mnie przy podwojnym espresso i najdrobniejszym mieleniu czas parzenia wynosi 13sek. Kawa po zmieleniu ma 1-2mm.

Tomasz

I co było przyczyną jak to usunoles daj znać dziękuję

Tomasz

I co było przyczyną

Włodzimierz

Młynek w ekspresie melitta barista t kręci się ale nie bierze ziaren kawy. Czy granulat może pomóc w takim przypadku?
Dziękuję za odpowiedź.

9
0
Będę wdzięczny za komentarze.x