Większość właścicieli domów wie, że czysty filtr powietrza jest integralną częścią systemu HVAC. Jeśli ten filtr jest mokry lub wydaje się wilgotny, oznacza to, że gdzieś w urządzeniu pojawił się problem. Nie dotarcie do źródła usterki sprawi, że mokry filtr nie będzie w stanie usuwać kurzu i innych zanieczyszczeń z powietrza, którym oddychasz. Jak poradzić sobie z taką awarią?
Zatkany przewód kondensatu w filtrze powietrza
Mokre urządzenie oznacza zazwyczaj zatkany przewód kondensatu w filtrze powietrza. Warto wiedzieć, jak do tego dochodzi, abyś w przyszłości mógł temu zapobiec. Problem może stać się o wiele poważniejszy, jeśli na skutek wilgoci zacznie rozwijać się pleśń, która następnie przeniknie do powietrza.
Filtry powietrza, czy klimatyzatory, wytwarzają pewną wilgoć podczas normalnej pracy – ta wilgoć bezpiecznie później odpływa. Czasami przewody, którymi ta woda ma odpływać, zostają zatkane różnego rodzaju zabrudzeniami. Kiedy to się dzieje, woda zbiera się, ostatecznie przepełniając przewód i zostaje wchłonięta – to powoduje mokry filtr powietrza. Zdarza się jednak, że powodem problemu jest źle zainstalowany filtr – zanim więc zabierzesz się za jakiekolwiek naprawy, upewnij się, że urządzenie zostało prawidłowo założone.
Jakie skutki może mieć mokry filtr powietrza?
Po pierwsze, mokry filtr powietrza spowoduje zmniejszenie wydajności systemu i gromadzenie się w jego wnętrzu zabrudzeń, cząstek kurzu itp. Zatkany wodą filtr przestaje swobodnie „oddychać”, ograniczając ilość powietrza przepływającą przez system. Jeśli na zewnątrz jest gorąco, będzie to zauważalne – filtr nie będzie pracował z wystarczającą ilością powietrza, aby móc je ochłodzić. Stale obniżając ustawienia urządzenia, aby w końcu zaczęło dawać oczekiwane przez Ciebie efekty, sprawi tylko, że zacznie zużywać więcej energii, a Twoje rachunki wzrosną – urządzenie będzie obciążone.
Kolejny skutek mokrego filtra może mieć bardzo poważne konsekwencje dla Twojego zdrowia. Przez wilgoć, w środku w końcu zacznie rozwijać się pleśń. Co prawda nie nabierze ona tej niebezpiecznej dla zdrowia formy już na początku. Jeśli jednak nie zareagujesz szybko i pozwolisz się jej rozwijać oraz pożywiać wilgocią, może zacząć powodować alergie, objawy oddechowe, a nawet stałe obrażenie płuc i mózgu. Mokry filtr powietrza tworzy idealne środowisko dla rozwoju tego typu bakterii – mogą one rozrastać się bardzo szybko. Jedynym sposobem na zażegnanie tego problemu jest wymiana tak uszkodzonego filtra na nowy oraz naprawienie przyczyny, która ten problem wywołała, czyli np. odetkanie przewodu.
Jak zapobiegać problemom z filtrem?
Najlepszym sposobem na ochronę swojego systemu HVAC i przedłużenie jego życia jest zapobieganie problemom zanim zdążą one powstać lub rozwinąć się. Warto zacząć od samego początku i upewnić się, że system został poprawnie zamontowany. Jeśli filtr ma już swoje miejsce w Twoim domu, a Ty nie zamierzasz w najbliższym czasie wymieniać urządzenia na nowe, postaraj się je regularnie sprawdzać.
Choć najczęściej przeprowadza się coroczną kontrolę, to kontrola dwa razy w roku jest najlepszym sposobem zapobiegania usterek. Niezależnie od tego, czy wolisz wezwać profesjonalistę, czy też sam znasz się na tyle by samodzielnie przeprowadzać kontrolę, dzięki robieniu tego regularnie będziesz mógł dostrzec nawet najmniejsze usterki, które – bez odpowiednio szybkiej reakcji – mogłoby przerodzić się w poważniejsze awarie. Filtr powietrza, mokry czy suchy, ma za zadanie oczyszczać. Warto upewnić się, że urządzenie bez zarzutu wykonuje swoją pracę, równocześnie przedłużając jego żywotność.