Suszarki z pompą ciepła coraz częściej goszczą w naszych łazienkach. Ich popularność wynika przede wszystkim z powodu tego, że pozwalają zaoszczędzić miejsce oraz czas. Do tego posiadają cały szereg innowacyjnych funkcji, przydatnych podczas codziennego użytkowania. Często jednak pojawia się pytanie: czy suszarka prasuje ubrania? Jeśli chcesz poznać na nie odpowiedź, przeczytaj artykuł.
Jak działa suszarka z pompą ciepła?
Na sam początek warto pokrótce wyjaśnić, w jaki sposób działa to urządzenie. Otóż znajdująca się w środku pompa ciepła wykorzystuje gorące powietrze do usunięcia wilgoci z ubrań podczas poszczególnych faz suszenia. Wentylator rozprowadza je po bębnie, który wykonuje jednostajne ruchy; filtr kłaczków zbiera w sobie różnorakie zanieczyszczenia, a odparowana woda trafia do specjalnego pojemnika.
W działaniu suszarki nie występuje konkretny proces prasowania ubrań. Producenci dbają jednak o to, by implementować w sprzęcie takie rozwiązania, które usuną większość zagnieceń z materiału lub też zniwelują je całkowicie. Pozwala to więc albo całkowicie zrezygnować z prasowania, albo znacząco zminimalizować konieczność jego wykonywania. Jakie technologie są za to odpowiedzialne?
Funkcja parowa
Nie od dziś wiadomo, że para wodna świetnie radzi sobie z zagnieceniami na ubraniach. Z tego też powodu we współczesnych suszarkach można znaleźć specjalne programy, które do działania wykorzystują właśnie parę wodną. Jak to działa? Otóż wilgoć, która ulatnia się z materiałów podczas suszenia, zostaje przekształcona w parę. Ta opada na ubrania pod postacią delikatnej mgiełki i wnika we włókna, co pomaga w ich wyprostowaniu.
Co więcej, para wodna ma również właściwości odświeżające, skutecznie niweluje brzydkie zapachy oraz eliminuje szkodliwe drobnoustroje i bakterie. Warto więc korzystać z takiej opcji na co dzień. Funkcje parowe znajdują się np. w suszarkach Electrolux.
Bosch Iron Assist
W popularnych urządzeniach suszących marki Bosch można znaleźć specjalny program, który nazywa się Iron Assist. On również działa na zasadzie przenikania pary wodnej do wnętrza tkaniny, ale wyróżnia się występowaniem aż w trzech wariantach, różniących się od siebie ilością stosowanej pary. Ta jest zoptymalizowana dla różnych rodzajów załadunku, np. garniturów, pięciu koszul czy bluzek.
Samsung Mniej zagnieceń
Marka Samsung postawiła na jeszcze inne rozwiązanie. Ich opcja Mniej zagnieceń opiera się na dodatkowych obrotach bębna, które mają za zadanie maksymalnie zniwelować występowanie zagnieceń. Nie trzeba więc wyciągać ubrań od razu po zakończonym cyklu, ponieważ bęben będzie obracał się przez dodatkowe 180 minut.
Parametry suszarki i ich znaczenie
Jak więc widać, odpowiedź na pytanie „czy suszarka prasuje ubrania?” nie jest jednoznaczna. Przy pomocy specjalnych programów uda się praktycznie całkiem zniwelować występowanie zagięć, ale tak naprawdę najważniejsze jest zwracanie uwagi na parametry urządzenia.
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wielkość załadunku, jaki producent zaleca umieszczać w bębnie. Nie można przekraczać dozwolonych kilogramów, ponieważ zbyt duże obciążenie sprawia, że ubrania plączą się ze sobą i w efekcie nawet para wodna nie poradzi sobie z ich wygładzeniem. Utrudnia to także obrót bębna.
Kolejna kwestia to dostosowanie programu do suszonych materiałów. Dużo nowoczesnych modeli suszarek posiada specjalne czujniki, które wyłapują wagę załadunku czy nawet rodzaj umieszczonych w bębnie tkanin. Chodzi o to, by na przykład do cienkich, delikatnych bluzek nie stosować cykli, przeznaczonych dla ciężkich, grubych swetrów. Zbyt szybkie ruchy bębna mogą bowiem powodować pojawianie się zagnieceń.