W sklepach ogólnobudowlanych spotkać można wiele myjek ciśnieniowych renomowanych marek. Począwszy od najpopularniejszego Karchera, który znajduje się w czołówce po MacAllister i Stanley obok Nilfisk. Praca myjki pod wysokim ciśnieniem pozwala zmyć najtrudniejsze zabrudzenia z wielu powierzchni. Co w takim razie można myć myjką ciśnieniową?
Z czego składa się myjka ciśnieniowa?
Wyglądem przypomina mały pojazd jeżdżący na kółkach z dołączoną lancą. Jednak te niepozorne urządzenia potrafią wytworzyć ciśnienie od 60 do 160 bar. Posiada wbudowany silnik oraz pompę, dzięki której tłoczy wodę do pistoletu. Wszystko zamknięte jest w solidnej obudowie, odpornej na uderzenia i zarysowania. Niektóre myjki posiadają dodatkowe ochraniacze na zewnątrz w postaci odbojników. Z uwagi na gabaryty łatwo można przewozić myjkę w dowolne miejsce, ponieważ wyposażona jest w duże koła jezdne.
Niektóre modele są dosyć ciężkie, szczególne te z klasy premium, więc warto ten parametr wziąć pod uwagę podczas zakupu modelu. Nie można pominąć elastycznego węża łączącego myjkę z lancą. Działa on pod wysokim ciśnieniem, więc nie jest to typowy wąż dostępny w każdym sklepie ogrodowym. Zakończony śrubunkiem i uszczelkami przenosi ogromne naprężenia w trakcie pracy myjki.
Jakie końcówki pasują do myjki ciśnieniowej?
W zależności od modelu myjki i jej przeznaczenia, wyposażona jest w końcówki do różnych zadań. Dlatego na pokazanie zasługują na pewno:
– myjki do okien, myjki samochodowe, mopy,
– myjki do kostki brukowej, do mycia elewacji budynku
Podstawowym wyposażeniem każdej myjki jest pistolet z lancą. Po podłączeniu do wody urządzenie generuje wysokie ciśnienie, dzięki czemu możemy posprzątać dom na zewnątrz i wewnątrz. Standardowo taką myjkę można wykorzystać do wyczyszczenia mebli ogrodowych, tarasu, elewacji bocznych, gdzie mamy problem z wykwitami. Podjazd z widocznymi plamami z oleju i śladami po oponach również można doczyścić myjką ciśnieniową.
Czyszczenie auta to absolutny hit. Nie trzeba jeździć na myjnie i stać w kolejce tylko na własnym podwórzu, na spokojnie zmyć wszystkie zabrudzenia. Dołączona szczotka do myjki służy do wyczyszczenia felg i kół. Szampon do mycia karoserii w ogóle nie rysuje jej, zawiera akywną pianę, dzięki której zmywa brud i zarazem pielęgnuje.
Profesjonalna marka Karcher wypuściła na rynek szereg preparatów do myjek ciśnieniowych. Po zainstalowaniu w myjce aktywują się pod wpływem zimnej wody.
Jak widać, bardzo wiele rzeczy można bezproblemowo myć myjką ciśnieniową. Kwestia doboru środków i odpowiednich akcesoriów. Teraz profesjonalne czyszczenie można wykonać we własnym zakresie. Nie trzeba wzywać ekipy sprzątającej z profesjonalnym sprzętem. Karcher wychodzi naprzeciw oczekiwaniom i proponuje sprytne urządzenia, które samodzielnie podłączymy w warunkach domowych. Warto pamiętać o konserwacji myjek ciśnieniowych, aby służyły jak najdłużej.
Przy dozowaniu preparatów warto zachować odpowiednie proporcje, ponieważ niektóre płyny są koncentratami. Nadmierna piana może zablokować wypływ środka czyszczącego i doprowadzić do zalepienia otworów. Oczywiście są dostępne na rynku odpieniacze, jednak warto kontrolować nadmierne pienienie. Zalecemy dokładnie czytać etykiety producenta.