Jednym z wyznaczników tego, jaką zmywarkę warto zakupić, jest ilość oraz różnorodność dostępnych programów. W chwili obecnej właściwie każdy model posiada funkcję Eco, która ma pomóc w zaoszczędzeniu wody i energii elektrycznej. Ale jak to właściwie się odbywa? Na czym polega ekologiczne mycie naczyń? Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, w jaki sposób działa program Eco w zmywarce.
Tryb ekologiczny i jego charakterystyka
Cała magia cyklu Eco tkwi w niskiej temperaturze. W większości przypadków program automatyczny bądź intensywny przebiega w 60-70°C, natomiast ekologiczny – zaledwie w 50°C. Różnica wynika z czasu, w trakcie którego odbywa się cały proces. Program Eko w zmywarce działa zazwyczaj trochę dłużej, niż pozostałe. Dla przykładu dwie specyfikacje:
Jak więc widać, opisywany tryb trwa zazwyczaj około 200 minut, czyli ponad 3 godziny. Tak długi czas pracy spowodowany jest właśnie niską temperaturą. Urządzenie nagrzewa wodę do 50°C, ale dzięki temu, że naczynia myją się dłużej, nie wpływa to na ich czystość. Właściwie wychodzi im to nawet na plus, ponieważ środek czystości ma więcej czasu, aby rozmoczyć zanieczyszczenia.
Czy program Eco faktycznie pozwala zaoszczędzić?
Tak! Zachęcanie do korzystania z ekologicznych trybów w zmywarkach nie jest tylko chwytem marketingowym, propagującym modną ostatnio ideologię dbania o środowisko. Te dwa czynniki – temperatura oraz czas – znacząco wpływają na ilość zużywanej wody i energii.
Po pierwsze, choć na pierwszy rzut oka krótkie programy – typu express czy szybkie mycie – wyglądają na ekologiczne, ponieważ pobierają stosunkowo mało prądu i wody, to na dłuższą metę ich używanie wcale nie jest dobre dla środowiska. Dlaczego? Dla przykładu, cykl Mini w zmywarce Beko zużywa zaledwie 10 litrów wody oraz 0,7 kWh, ale trwa tylko 30 minut i nadaje się jedynie do mycia delikatnie zabrudzonych naczyń. Natomiast pobór programu Eco jest bardzo podobny (9 l, 0,77 kWh), ale ze względu na długi czas pracy (194 minuty), bez problemu usuwa zarówno codzienne zanieczyszczenia, jak i te mocniejsze, np. przypalone resztki potraw.
Na tle tradycyjnych, pełnych cykli – intensywnego lub automatycznego – Eco również wypada bardzo dobrze. Zużycie wody i energii elektrycznej różni się oczywiście w zależności od modelu posiadanej zmywarki, ale zazwyczaj wynosi przynajmniej o połowę mniej, jeśli porównać program ekologiczny oraz „normalny”. Dobrze obrazuje to tabela z instrukcji do Samsung DW60H9970:
Równowaga ma znaczenie
Oczywiście podczas codziennego korzystania z urządzenia nie trzeba panicznie wystrzegać się tych mniej ekologicznych programów. Nie zawsze jest czas, aby urządzenie mogło działać aż 3 godziny, a ponad to – czasami trzeba skorzystać z trybu szybkiego, na przykład podczas wizyty gości. Warto dobrze poznać swoją zmywarkę i sprawdzić, jakie specyfikacje posiadają wszystkie cykle w instrukcji obsługi, by później odpowiednio dobierać je do swoich potrzeb.
Zachęcamy jednak, aby w miarę możliwości, zamiast trybu automatycznego bądź intensywnego, wybierać Eco. Daje on właściwie takie same efekty mycia, a pozwala zaoszczędzić duże ilości wody oraz prądu. Zwykle to około 500 kWh i 25-50% mniej litrów wody rocznie. Rozsądne korzystanie ze zmywarki to nie tylko gwarancja długiego, bezawaryjnego działania sprzętu, ale także niższe rachunki oraz troska o środowisko.
Wg tabelki z artykułu tryb eko na jednym zmywaniu _w_najlepszym_razie_ zaoszczędzi 0,5 kWh w porównaniu do trybu auto. Aby mieć roczne zużycie mniejsze o 500kWh (jak twierdzi artykuł) trzeba by było codziennie uruchamiać zmywarkę 3 razy.
Ciekawe jak wpływają tryby na niszczenie talerzy i sztućców – czy lepiej dłużej w niższej temp. czy krócej w wyższej.
Na jedno wychodzi. Zawieszenie temperatury o 10°C daje taki efekt jak zwiększenie czasu 2-4 razy jak chodzi o niszczenie sztućców. Może być różnica w przypadku ceramiki niskiej jakości (może pęknąć w wyższej temperaturze) lub malowanego szkła (tu może dojść do szybszego zużycia przy większym czasie), ale w pozostałych przypadkach wyjdzie na jedno.
Bez pomiarów prądu i testu w życiu rzeczywistym taki test jest dla mnie niemiarodajny.