3 sposoby na miękkie pranie

katarzyna | 27 czerwca 2019

Pralka to narzędzie wygodne i znacząco ułatwiające życie. Jednakże nawet jeśli potrafi idealnie wyczyścić zabrudzone ubrania oraz dzięki specjalnym środkom nadaje im przyjemnego zapachu, nie zawsze jest w stanie zadowolić użytkownika w stu procentach.

Dlaczego? Otóż często zdradza się tak, że wyciągnięte z bębna materiały nie są wystarczająco miękkie. W efekcie wycieranie ciała ręcznikami staje się przykrą koniecznością, a ulubione ubrania zalegają na dnie szafy, ponieważ ich noszenie nie jest wygodne. Jak sprawić, by tkaniny znowu stały się przyjemne w dotyku? Poznaj trzy sposoby na miękkie pranie.

1: Zadbaj o pralkę

Czystość pralki to pierwszy krok do odzyskania miękkości ubrań. Otóż w momencie, w którym urządzenie nie ma szans działać poprawnie, najbardziej cierpi na tym właśnie pranie. Kiedy woda ma problemy z prawidłowym obiegiem, a proszek oraz płyn do płukania są źle wypłukiwane, efekt prania może okazać się rozczarowujący. Jakie są podstawowe działania w zakresie prawidłowej konserwacji pralki?

  • Czyszczenie szuflady na proszek. Resztki detergentów, które są w niej umieszczane, z czasem zaczynają się nawarstwiać, a później nawet gnić. Poza tym, zatkany wylot wiąże się z nieprawidłowym pobieraniem środków przez pralkę, co skutkuje ich marnowaniem oraz źle wykonanym cyklem prania,
  • Regularnie wymienianie lub mycie filtra, który znajduje się na dole pralki. W elemencie tym zbierają się różnego rodzaju zanieczyszczenia, generowane w trakcie codziennego użytkowania,
  • Usuwanie kamienia za pomocą profesjonalnych preparatów.

Odpowiednie dbanie o pralkę gwarantuje nie tylko lepszą jakość prania, ale i przyjemniejszy zapach czy mniejszą awaryjność samego urządzenia.

Trzy sposoby na miękkie pranie

2: Nie zapominaj o zmiękczaczach

Z podstawowymi środkami do prania kojarzy się zazwyczaj proszek/żel, a także płyn do płukania. Do tego zestawu warto dołączyć również zmiękczacz. Jest to środek, który oprócz tego, że gwarantuje tkaninom idealną miękkość, posiada też wyrazisty zapach oraz oferuje wiele dodatkowych benefitów, takich jak:

  • Niwelowanie efektu naelektryzowanego materiału,
  • Łatwiejsze prasowanie ubrań,
  • Pranie szybciej schnie.

Płyn do zmiękczania tkanin wlewa się zazwyczaj do specjalnej komory w szufladzie dozownika. Dozowanie zależy od producenta, dlatego należy zapoznać się z instrukcją na opakowaniu. Nie zalecamy stosować tego typu środków do ręczników, ponieważ niszczą ich strukturę.

Trzy sposoby na miękkie pranie

    źródło: allegro.pl

3: Miękkie pranie a odpowiednie suszenie

To, w jaki sposób ubrania są suszone, również wpływa na ich miękkość. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest suszarka bębnowa, ponieważ dzięki odpowiednim programom można z łatwością uzyskać zamierzony efekt. Jednakże takie urządzenie jest stosunkowo drogie i nie każdy ma je w swoim domu. Jak więc suszyć ubrania tradycyjnymi sposobami, by były później miłe w dotyku?

  • Przed zawieszeniem ręcznika na suszarce mocno go naciągnij, łapiąc za oba końce,
  • Ubrania powinny mieć wystarczająco dużo miejsca na swobodne schnięcie – nie powinny być ściśnięte czy nachodzić na siebie,
  • Koszule czy sukienki najlepiej zawiesić na wieszaku i zaczepić go na przykład o szafę,
  • Suszarka powinna stać w odpowiednio wentylowanym pomieszczeniu.

Nie można zapominać również o tzw. strzepywaniu ubrań przed ich rozwieszeniem na suszarce. Dzięki temu wygładzą się i będą szybciej schnąć.

Trzy sposoby na miękkie pranie

Miękkie pranie to nie do końca coś, na co człowiek ma wpływ, ponieważ warunkuje je wiele czynników. Na szczęście można chociaż spróbować sobie z tym problemem poradzić. Nie ma bowiem nic lepszego, jak puchaty koc czy ręcznik, a także przyjemne w dotyku ubrania. Najważniejszą rzeczą jest robienie prania z głową, a także stosowanie się do zaleceń producentów – czy to pralki, czy środków do prania.

Zobacz nasze inne oferty:

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.4 / 5. Liczba głosów: 22

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x