Lodówka obok piekarnika – czy tak może być w kuchni?

pawel | 14 stycznia 2021

Urządzanie kuchni to bardzo ciekawa, ale też często męcząca sprawa. Z jednej strony wybieranie mebli i dodatków sprawia dużo radości, a z drugiej… No właśnie. Trzeba zderzyć się z rzeczywistością – wyobrażenia kontra żelazne zasady. Okazuje się bowiem, że niektóre sprzęty nie mogą być podłączone tam, gdzie chciałoby się je umieścić. W poniższym artykule podpowiemy, czy możliwa jest konfiguracja: lodówka obok piekarnika.

Lodówka vs piekarnik

W sieci krąży wiele opinii, jakoby lodówka nie mogła stać obok piekarnika. W końcu różnica temperatur, w których pracują oba te urządzenia, jest znacząca i odczuwalna. Kiedy zostaną ustawione po sąsiedzku, istnieje ryzyko, że chłodziarka będzie generowała dużo większe rachunki za prąd, a po drugie szybciej ulegnie awarii.

Taka zasada owszem, mogła mieć wiele wspólnego z prawdą, ale w czasach, kiedy nie była modna i powszechna zabudowa. Teraz, gdy praktycznie każdy sprzęt można bezproblemowo obudować, nie trzeba się obawiać negatywnego oddziaływania na siebie poszczególnych urządzeń. Wystarczy 18-milimetrowa płyta w zabudowie, aby lodówka i piekarnik nie zakłócały wzajemnie swojej pracy. Poza tym, sama izolacja wewnętrzna sprzętów jest lepsza i trwalsza niż kilkanaście lat temu.

Projektując kuchnię zalecamy mieć także na uwadze uchwyty i pokrętła. Chodzi o to, żeby drzwi chłodziarki nie uderzały w wystające elementy piekarnika, co mogłoby je ułamać czy uszkodzić.

Kwestie techniczne

Dla osób, które wciąż nie są przekonane, czy takie rozwiązanie nie zaszkodzi sprzętom, mamy jeszcze kilka informacji technicznych. Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że agregat, napędzający cały układ chłodniczy w lodówce, znajduje się na jej spodzie. Piekarnik w 99% przypadków umieszcza się wyżej, więc wysoka temperatura nie dociera aż tak nisko.

Izolacja pod postacią zabudowy sprawia, że obudowy urządzeń nie stykają się ze sobą, więc nie dochodzi do wymiany ciepła. Głównym problemem może być jedynie właściwa cyrkulacja powietrza w lodówce, ponieważ gorące powietrze odprowadzane jest tyłem. Jeśli jednak w pomieszczeniu zapewniono właściwą wentylację, nie powinien wystąpić problem.

Zalecamy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi piekarnika i chłodziarki. Tam producent umieścił wszystkie ważne dane dotyczące sprzętu, jego specyfikacji technicznej, a także zasad użytkowania.

5 mitów na temat lodówki z kostkarką

A co ze sprzętami bez zabudowy?

Tutaj niestety nie jest tak łatwo. Wolnostojąca lodówka nie powinna znajdować się tuż obok piekarnika, głównie ze względu na możliwość wypaczenia obudowy sprzętów, a także różnicę temperatur. Zaburzenia grzania czy chłodzenia będą miały przełożenie w rachunkach za prąd oraz znacznie gorszych efektach działania.

Dodatkowo istnieje możliwość, że ciepło z piekarnika uszkodzi uszczelki w lodówce, przez co drzwiczki przestaną dobrze przylegać i nieszczelność doprowadzi do poważniejszych awarii (np. termostatu). Wybierając urządzenie dobrze jest zwrócić uwagę na to, jak wykonane są drzwiczki – im solidniejsze, tym mniej będą się nagrzewać od zewnątrz.

Higiena lodówki

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.8 / 5. Liczba głosów: 81

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x