Jak naprawić ekspres do kawy – tips and tricks

katarzyna | 24 maja 2019

Ekspres do kawy to niewątpliwie jeden z najbardziej lubianych sprzętów AGD. Umila codziennie poranki i dodaje siły do działania. Jeśli więc chcesz każdego ranka cieszyć się smakiem pysznej, świeżej kawy, to musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach dbania o sprzęt. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak reagować w momencie usterki, czytaj dalej.

odtłuszczacz do ekspresu do kawy

Przygotowanie

Pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa przed każdorazowym naprawianiem i konserwacją urządzenia:
• odłącz ekspres od źródła zasilania,
• ustaw sprzęt w dogodnym i stabilnym miejscu, np. stół lub blat kuchenny, tak, aby wygodnie się pracowało,
• zadbaj o narzędzia – ekspres posiada wiele małych elementów – śrubek, uszczelek, przewodów itp. Pamiętaj więc, że wszelkie naprawy wygodniej jest przeprowadzać przy pomocy odpowiednich narzędzi,
• jeśli wymiana dotyczy części elektronicznych, do których podłączone są różne przewody, to pamiętaj, żeby przed demontażem zrobić zdjęcie poszczególnych części i sposobu ich podłączenia. Przyda się ono przy montażu.

Ty ekspresu przelewowego do kawy filtrowanej

Jak naprawić ekspres do kawy?

Oczywistym jest, że każda usterka jest inna i nie ma uniwersalnego sposobu na naprawę. Ale jest kilka wskazówek, które mogą Ci się przydać:
• przyczyną wielu usterek i przecieków mogą być o-ringi, które szybko się zużywają. Sprawdź tę ewentualność przy przecieku,
blok zaparzacza to niezwykle ważna część w ekspresie. Jego nieprawidłowe działanie również może być powodem częstych usterek,
elektrozawór – on także nierzadko płata figle, więc warto przyjrzeć się jego działaniu przy problemach ze sprzętem.

o-ring do urządzenia

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Usterki przytrafiają się czasem w każdym sprzęcie, ale pamiętaj, że masz wpływ na opóźnienie tych nieprzyjemnych sytuacji. Zasada jest prosta: jeśli będziesz odpowiednio dbać o urządzenie i konserwować je tak, jak trzeba, to możesz być pewny, że posłuży przez długi czas. Co więc należy robić?
•odkamieniaj regularnie ekspres do kawy – kamień, który zbiera się w urządzeniu jest częstą przyczyną usterek,
• pamiętaj o wymianie filtra wody – twarda woda kranowa ma negatywny wpływ na poszczególne podzespoły ekspresu,
• czyść ekspres do kawy – nie zapominaj o pielęgnacji dyszy, a jeśli posiadasz również funkcję spieniania mleka, to czyść regularnie układ mleczny tak, aby w wężykach nie pozostawały zaschnięte resztki mleka – szybko pleśnieją i psują smak kawy,
• używaj odpowiedniego smaru, aby dobrze konserwować urządzenie.

odkamieniacz do ekspresu do kawy Philips

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 2.8 / 5. Liczba głosów: 4

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
Grzegorz

Chcę zregenerować swój ekspres Siemens TK… nie pamiętam teraz dokładnie numeru … ale nigdzie nie mogę znaleźć Service Manual – czyli wiedzy , jak go rozkręcić, żeby dostać się do na przykład zaworu spieniacza (i nic nie połamać), który obecnie przecieka podczas parzenia kawy, albo podczas przechodzenia w tryb ECO (oczyszczania się). W sieci są tylko instrukcje obsługi. Wiedza o sposobie rozkręcania i ewentualnych miejscach zatrzasków plastykowych przydałaby się choćby do rozebrania i oczyszczenia wnętrza z resztek kawy, której tam pełno po 8 latach użytkowania. Może ktoś coś podpowie?

Jan42

Serwisy strzegą takich tajemnic, bo to dla nich zarobek, a dla nas wydatek. Większość ekspresów rozbiera się „normalnie” po odkręceniu kilku lub kilkunastu śrubek. Ale są takie wynalazki, jak np. Sencor SES 9020NP i pochodne, do których dobrać się nie sposób bez tzw. serwisówki. Sam szukam takiej do wspomnianego wyżej modelu Sencor i nigdzie nie mogę znaleźć w sieci. A serwisanci milczą, jak zaklęci. Do Krupsa nie musiałem mieć żadnej instrukcji serwisowej, aby go rozebrać i wyczyścić wewnątrz. Większość modeli Krups`a ma budowę prostą, jak konstrukcja cepa. No ale Sencor, to japoniec. Elegancki, zgrabny i zamknięty na cztery spusty przed… Czytaj więcej »

Jan42

Niech Pani nie żartuje. W Polsce jest serwis (Fast Poland Sp. z o.o) i bez problemu naprawiają wszystkie urządzenia Sencor. Model 9020np to bardzo zwarta i nowoczesna konstrukcja wymagająca minimum obsługi i konserwacji.. Te same podzespoły mają podobne z wyglądu modele Beko i kilku innych firm. Producent po prostu zabezpieczył konstrukcję ekspresu przed domowymi naprawiaczami.

Marek

Okamieniać ekspres – nie będzie to dla niego dobre, gdyż zniszczymy obudowę 😉 , no chyba, że mamy napędzać koniunkturę rynku części zamiennych. (żart)
I pamiętajmy o wymianie filtra wody. Chyba, że użytkownik korzysta z wody osmotycznej ale kawa ma wtedy dziwny smak.
Pozdrawiam
M.

6
0
Będę wdzięczny za komentarze.x