Okap kuchenny to bardzo praktyczne urządzenie. Jego zadaniem jest oczyszczanie powietrza z zanieczyszczeń i nieprzyjemnego zapachu powstałego podczas gotowania potraw. Pochłania też drobinki tłuszczu, które znajdują się w powietrzu. Okapy dzielimy na te montowane na ścianie, na suficie lub pod szafką. Jednak ostatnio producenci proponują zupełnie nowe rozwiązanie – okap montowany w blacie. Na czym polega i czy jest skuteczny?
Wyciąg czy pochłaniacz?
Musisz wiedzieć, że jest jeszcze jeden podział okapów – ze względu na tryb pracy. I tu wyróżniamy wyciąg i pochłaniacz. Ten pierwszy pracuje w obiegu otwartym, czyli wciąga powietrze i wydala je na zewnątrz, poza budynek. Z kolei ten drugi charakteryzuje tryb zamknięty, czyli pochłania powietrze, oczyszcza je za pomocą filtrów i wypuszcza z powrotem do pomieszczenia.
Okap montowany w blacie, pracuje właśnie w trybie zamkniętym. Znajduje się blisko płyty grzewczej, zatem szybko i sprawnie pochłania zapachy wydobywające się z potraw. To dlatego, że w tym przypadku powietrze ma zdecydowane krótszą drogę do przebycia z garnka do okapu, niż w przypadku urządzeń montowanych nad kuchenką.
Okapy blatowe montowane są na dwa sposoby: na stałe, wzdłuż płyty grzewczej oraz wysuwane z blatu za pomocą pilota. My skupimy się na tych pierwszych, ponieważ te drugie, wysuwane, spełniają bardzo podobnie swoją funkcję jak te naścienne.
Zalety okapu montowanego w blacie:
Okap montowany w blacie z całą pewnością jest nowatorskim rozwiązaniem. Producenci wymieniają liczne zalety takiego rozwiązania. Jakie?
- pomysłowy rozwiązanie dla małych przestrzeni – okapy są montowane w szafce kuchennej, więc nie zajmują zbyt dużo miejsca. Jest to więc dobre rozwiązanie dla małych kuchni lub salonów z aneksem kuchennym. Zaoszczędzone miejsce można wykorzystać do powieszenia dodatkowej szafki.
- ciekawy design – okap montowany w blacie nadaje wnętrzu charakteru i nowoczesności. Jest dyskretny, ale jednocześnie wygląda bardzo stylowo.
- cicha praca – okap, którego cały mechanizm znajduje się w szafce kuchennej, czyli jest zabudowany, nie wydaje głośnych dźwięków. Możesz więc spokojnie używać go o każdej porze dnia, bez obawy o spokojny sen pozostałych domowników.
- większa efektywność – w przypadku okapu blatowego jest to ok. 750 metrów sześciennych na godzinę. To więcej, niż w przypadku tradycyjnych modeli.
Czy są wady takiego rozwiązania?
Jak w każdym urządzeniu, są i tutaj. Przede wszystkim cena. Jest kilka razy droższy od standardowych rozwiązań. W mojej ocenie na tak duży koszt wpływa nie tylko jakość samego urządzenia, ale także innowacyjność i design, co nie zawsze jest warte tak dużych pieniędzy.
Druga sprawa to sposób pochłaniania oparów. Bo kiedy gotujemy potrawę na patelni, to rzeczywiście przy dużej mocy pracy urządzenia, łatwo jest wciągnąć powietrze. Ale co w przypadku dania gotowanego w wysokim garnku? Zupa, gulasz, świąteczny bigos… Wydaje mi się, że kiedy przyrządzamy danie w garnku o wysokości kilkudziesięciu centymetrów, to siłą rzeczy powietrze unosi się do góry i okap montowany w blacie może poradzić sobie z zadaniem nieco gorzej, niż ten znajdujący się tuż nad płytą grzewczą.
Czy warto? Ocenę pozostawiam Wam. Taki okap z pewnością znajdzie uznanie u zamożnych osób, które mogą sobie pozwolić na niebanalny design. Jednak pod względem funkcjonalności bardziej praktyczny wydaje mi się tradycyjny model.
Okap montowany w blacie (zintegrowany z płytą) zabiera 30 cm szafki pod nim. Gotując w wysokich garnkach należy przesunąć pokrywkę tak, by para wylatywała od strony okapu. Wentylator spkojnie wciągnie.
Zakupiłam okap kuchenny używany i jest w nim odcięty kabel jak można go podłączyć do okapu
kabel zasilający jest odcięty? można dokupić nowy. A jaki to model okapu? może mamy w ofercie
Skoro urządzenie elektryczne ma odcięty kabel elektryczny, to zazwyczaj oznacza ze urządzenie jest uszkodzone. Po wymianie kabla elektryk powinien sprawdzić czy nie ma przebicia na obudowę.