Bez pralki mało kto wyobraża sobie codzienne obowiązki domowe. Spełnia bardzo ważną rolę, więc powinna być dobrej jakości. Jednak ważna jest też jej cena. Nie lubimy przecież przepłacać, a skoro na rynku jest tak duży wybór producentów i modeli, to z pewnością ceny są konkurencyjne. Rozstrzał cenowy jest ogromny. Dziś sprawdzimy, czy cena idzie w parze z jakością i czy rzeczywiście najtańsza pralka automatyczna jest naprawdę dobra.
Cechy dobrej pralki automatycznej
Można przyjąć kilka cech charakterystycznych, dzięki którym pralka zasługuje na miano dobrej. Przede wszystkim:
- Możliwość włączenia samego płukania prania i wirowania.
Przydatna funkcja, jeśli potrzebujemy na szybko odwirować np. pranie ręczne.
- Wymienne łożyska.
Każda pralka wyposażona jest w łożyska, które po 7 – 10 latach mogą się zużyć. Ich wymiana jest nieunikniona, ponieważ jest to część eksploatacyjna. Jeśli model pralki posiada klejony bęben, nie będziemy w stanie samodzielnie ich wymienić. Wraz z łożyskami wymienia się uszczelniacz. Odgrywają ważną rolę w procesie prania.
- Dodatkowy wężyk spustowy przy pompie.
To świetne rozwiązanie ułatwiające czyszczenie filtr. Bez brudzenia rąk, możliwości zalania łazienki jesteśmy w stanie szybko spuścić wodę i bezpiecznie odkręcić filtr pompy. Taka regularna konserwacja pozwala utrzymać pralkę w dobrym stanie.
- Awaryjne otwieranie drzwi.
Pewnie nie raz miałeś do czynienia z zablokowanymi drzwiczkami. Zamek nie odpuszcza, pranie leży wilgotne w środku a tu klamka nie chce odpuścić. Niektóre pralki wyposażone są w mechanizm awaryjnego otwierania drzwi. Po otwarciu klapki serwisowej znajduje się “języczek” za który wystarczy pociągnąć, aby otworzyć drzwi. Ten sposób jest bardzo wygodny i bezpieczny dla pralki. Nie trzeba wzywać specjalisty do naprawy pralki.
- Energooszczędna i prosta w obsłudze.
Nowoczesne pralki potrafią być tak skonstruowane, że czasami ciężko połapać się, jak nastawić pranie. Producenci prześcigają się w dizajnie, coraz to nowych funkcjach, lecz zapominają o użytkowniku. Kupując pralkę “na wypasie” można pogubić się w tych wszystkich opcjach.
Oczywiście można by było wskazać dodatkowe cechy, jak pojemna, niezawodna, cicha, ale to już jest standard.
Modele najtańszych pralek automatycznych
Pralka Indesit IWSD 51051 C – 859 zł
Po pierwsze parametry: klasa energetyczna na poziomie A + czyli bardzo dobrze oraz wysokie obroty wirowania. Dodatkowo niskie zużycie energii i wody. Indesit IWSD 51051 C ma 16 programów, w tym jeansy, bawełna, delikatne, sportowe, odświeżanie itp. Z dodatkowych funkcji znajdziemy tu opóźniony start i zabezpieczenie przeciw zalaniu. No i najważniejsze – cena – ten model możemy kupić już za niewiele ponad 800 zł! Jest to najtańsza pralka automatyczna w naszym zestawieniu!
Pralka automatyczna Beko SWRE6511BWW2 – 770zł
Model Beko ładowany od frontu. Klasyczny i jednocześnie elegancki. Niewiele droższy od Indesita, a lepszy. Klasa energetyczna to A+++. Zużywa mniej energii rocznie, ale za to pobiera więcej wody. Poziom hałasu jest podobny. Zdecydowanym plusem jest tutaj wyświetlacz LED. Programów mamy 15, czyli o jeden mniej, ale są chyba bardziej praktyczne – klika rodzajów bawełny, w tym eco, syntetyki, delikatne, koszule, pranie ręczne i co istotne, płukanie bębna. Pralka Beko SWRE6511BWW2 jest też bardziej funkcjonalna. Posiada regulację prędkości wirowania, wskaźnik czasu do końca programu i blokadę przed dziećmi, których nie znajdziemy w modelu Indesita. Dodatkowo ma elektroniczny system wyważania wsadu i system automatycznej kontroli zużycia wody.
Pralka Candy CST 360L – 1000zł
Pralka Candy to model ładowany od góry. Nieprzypadkowy w naszym zestawieniu. Te warianty pralek są równie często wybierane przez klientów i świetnie sprawdzają się w sytuacji, gdy mamy mało miejsca w łazience. Ten model jest trochę droższy, niż dwa poprzednie, ale nadal możemy go kupić za mniej niż 1000 zł. Parametry ma podobne do swoich poprzedników z naszego rankingu:
- klasa energetyczna A+++ (stare oznaczenie), a roczne zużycie wody i energii jest takie samo, jak w Beko
- programy prania zbliżone do powyższych modeli – znajdziemy tu bawełnę, delikatne, jeans a także program szybki i codzienny
- dużym plusem są funkcje. Oprócz standardowych, takich jak blokady rodzicielskie czy opóźniony start, Candy ma też funkcję pary
- ten model został dodatkowo wyposażony w Smart Touch, czyli możliwość sterowania pralką za pomocą smartfona albo tabletu.
Candy CST 360L to pralka na miarę XXI wieku!