Tematem coraz częściej poruszanym przez użytkowników pralek jest to, czy istnieje możliwość podłączenia ich do źródła ciepłej wody. W praktyce, urządzenie podłącza się zazwyczaj do źródła zimnej, a następnie pralka podgrzewa wodę. Rodzi się jednak pytanie, czy pierwotne wykorzystanie ciepłej wody nie okazało by się bardziej oszczędne?
Czym jest grzałka?
Grzałka to element, który podgrzewa wodę do żądanej temperatury. W jej kołnierzu znajduje się czujnik, który ten proces kontroluje. Znajdziesz ją w zbiorniku – jest to „pofalowany”, długi metalowy element, nieco przypominający literę M.
Jak sprawdzić, czy grzałka działa?
Pierwszym testem może być po prostu dotknięcie szyby drzwi. Jeśli pralka podgrzewa wodę, szyba będzie ciepła – jest to prawidłowy stan rzeczy. Pamiętaj jednak, by dać grzałce trochę czasu, aby zdążyła się podgrzać. Jeżeli posiadasz urządzenie z podwójnymi szybami, wyczucie ciepła będzie cięższe i urządzenie może być tylko letnie w dotyku – mimo to, jest to znak, że element grzeje.
Jeśli zauważysz, że Twoje ubrania nie dopierają się, może to być efektem zepsutej grzałki. Zabrudzenia nie spiorą się w zimnej wodzie. Warto sprawdzić wtedy stan samej grzałki oraz czujnika. Może ona okazać się np. pęknięta. Na rynku znajdziemy modele pralek, które poinformują o tym za pomocą kodów błędów i migoczących diod.
W przypadku, jeżeli grzałka wydaje się być w fizycznie dobrym stanie, jednak nie działa tak jak powinna, należy skontaktować się z autoryzowanym serwisem. Możliwe, że wystąpił problem z elektroniką – w tym przypadku usterką powinni zająć się fachowcy.
Jak działa grzałka?
Grzałka wykorzystuje przemianę energii elektrycznej w ciepło. Mechanizm działania jest prosty, gdyż przechodzący przez urządzenie prąd, napotyka materiał oporowy grzałki, który sprawia wytwarzanie ciepła i stąd pralka podgrzewa wodę. Budowa grzałki nie jest skomplikowana, jednak wymaga się od niej działania w odpowiednim zakresie, co umożliwia regulowanie temperatury. Urządzenia te słyną ze sprawności, gdyż niemalże 100% energii elektrycznej pobieranej przez grzałkę, zamienia się w ciepło oddawane do systemu (w tym przypadku służące do podgrzewania wody).Im większe napięcie przyłożone do grzałki, tym jej moc staje się większa. Za regulację tego parametru odpowiada programator umieszczony na panelu sterowania pralki.
Jak dbać o grzałkę?
W przypadku każdej pralki sprawność grzałki znacząco decyduję o efektywności prania. Urządzenie grzewcze posiada jednak jeden mankament. Z czasem na jego powierzchni gromadzi się nadmiar zanieczyszczeń (z uwagi na pracę w środowisku wilgotnym). Najczęściej jest to kamień pochodzący z twardej wody. Jego nadmiar powoduje zmniejszenie współczynnika przewodnictwa ciepła. Ma to wpływ na pogorszenie oddawania ciepła, a tym samym na żywotność grzałki. Wniosek jest jeden. Dbanie o grzałkę zdecydowanie wpływa na jej żywotność, dlatego pamiętajmy o regularnym serwisie tego elementu, który decyduje nie tylko o temperaturze wody, ale i skuteczności prania czy funkcjonowaniu całej pralki. Przede wszystkim odkamienianie pralki jest tutaj kluczowym elementem, aby zachować grzałkę w dobrym stanie.