Wpływ twardej wody na sprzęt AGD

katarzyna | 10 września 2018

Nie da się ukryć, że w większości przypadków sprzęt AGD działa przy użyciu wody. Pralka, zmywarka, nawet lodówka z kostkarką… Opcji jest sporo. Jaki jest wpływ twardej wody na sprzęt AGD? Dziś porozmawiamy właśnie na ten temat.

Skala twardości wody a sprzęt AGD

Rozróżniamy 5 stopni w skali twardości wody:

  • Bardzo miękka
  • Miękka
  • Średnio twarda
  • Twarda
  • Bardzo twarda

Najbardziej niekorzystną wodą dla naszego sprzętu AGD jest oczywiście twarda woda oraz bardzo twarda. Jak stwierdzić samodzielnie w domowym zaciszu, jaką mamy wodę? Mamy 2 opcje – wspomniane wcześniej wodociągi oraz wykonanie testu przy użyciu ogólnodostępnego testera jakości wody. Praktycznie po kilku sekundach otrzymujemy wynik.

Co dalej?

W przypadku uzyskania wyniku dla najtwardszych wód, warto pomyśleć o zmiękczaczach wód np. magnetyzerach wody, które montuje się na instalacji wodociągowej. Zadaniem ich jest zmiękczenie wody, zanim trafi do pralki, czy zmywarki. Taka woda jest wstępnie przefiltrowana o lepszych właściwościach (pozbawionych jonów, osadów). Dodatkowo w zmywarce kluczowe jest używanie soli regeneracyjnej. Sól zawiera jony sodu, które wchodzą w reakcję z pobieraną wodą do urządzenia i wychwytuje szkodliwe jony wapnia oraz magnezu.

Wpływ twardej wody na sprzęt AGD – negatywne skutki

Długotrwałe stosowanie twardej wody przyczynia się do rozwoju kamienia i osadzenia się go na elementach takich, jak: grzałka, bęben, pompa odpływowa i myjąca. Stąd krótsza droga do awarii i problemów ze sprzętem AGD. Wpływ twardej wody na sprzęt AGD to powoduje przyspieszenie zużycia tych części, przez co żywotność urządzeń odpowiednio skraca się. Urządzenia mające kontakt z wodą tj. czajnik elektryczny, ekspres do kawy, lodówka, pralka, zmywarka narażone są na działanie kamienia. Aby ustrzec się od niego warto stosować filtry wody lub magnetyzery wody. Budowa filtra zapewnia filtrację medium ze związków mineralnych oraz węglanów wapnia i magnezu.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.