Czy wiesz, jak działa okap?

katarzyna | 3 grudnia 2018

Okap kuchenny to bardzo praktyczne urządzenie. Niweluje nieprzyjemne zapachy podczas gotowania a także pochłania tłuszcz, który zazwyczaj osiada na meblach lub ścianie. Ale czy wiesz jak dokładnie działa okap? I dlaczego warto rozważyć jego zakup już na etapie planowania kuchni? Przede wszystkim dlatego, że można wówczas wybrać niebanalny design, wpisujący się w wystrój całej kuchni, albo rozplanować ułożenie mebli tak, aby okap był prawie niewidoczny.

Jak działa okap?

Okap to urządzenie, które ma za zadanie usuwanie nieprzyjemnych zapachów w kuchni powstałych podczas gotowania potraw. Wyłapuje także unoszące się w powietrzu drobiny tłuszczu. Jest więc idealnym rozwiązaniem dla osób, które mają w swoim domu lub mieszkaniu salon połączony z aneksem kuchennym. W takiej sytuacji zapachy dużo szybciej przedostają się do salonu, niż w przypadku mieszkań z obiegiem zamkniętym, w których to kuchnia stanowi osobne pomieszczenie.

Jak działa okap?

Wyciąg czy pochłaniacz?

Okap oczyszcza powietrze na dwa sposoby – poprzez filtrowanie, jako pochłaniacz oraz usuwając je na zewnątrz, jako wyciąg. Należy pamiętać, że to w jaki sposób działa okap, zależy od instalacji wentylacyjnej, która znajduje się w domu lub mieszkaniu. Zdecydowanie lepszy jest obieg otwarty, czyli wyciąg, który skutecznie usuwa wszystkie zanieczyszczenia. Ale niestety nie w każdej sytuacji można sobie na niego pozwolić. Dlatego też jeśli jesteśmy na etapie budowy i planowania instalacji, wybierzmy tę lepszą opcję.

Jak działa pochłaniacz?

Pracuje w obiegu zamkniętym, czyli takim, gdzie powietrze jest filtrowane przez filtr zamontowany w okapie. W praktyce wygląda to tak, że okap wciąga powietrze, oczyszcza je przy pomocy filtra węglowego i wypuszcza z powrotem. Ważną informacją jest tu fakt, że pochłaniacz nie wymaga podłączenia do przewodu kominowego. A najistotniejsze w całej procedurze pochłaniacza są filtry węglowe, których regularna wymiana jest niezbędna do prawidłowej pracy całego urządzenia.

Jak działa okap?

Jak działa wyciąg?

Przede wszystkim skuteczniej, niż pochłaniacz. A to dlatego, że jest podłączany do osobnego przewodu kominowego. W związku z tym szacuje się, że jego praca jest ok 20% bardziej skuteczna, niż praca pochłaniacza. Wyciąg usuwa parę wodną, kurz i wilgoć. To wszystko zostaje wydalone poza budynek, na zewnątrz, właśnie dzięki podłączeniu do kanałów wentylacyjnych.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.4 / 5. Liczba głosów: 11

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x