Co oznacza pralka parowa?

katarzyna | 20 marca 2020

Choć wydawać by się mogło, że rozwój urządzeń gospodarstwa domowego osiągnął już swój najwyższy poziom, okazuje się, że jest wręcz przeciwnie. O ile do tej pory korzystanie z pralki kojarzyło się z wykorzystaniem wody, to dziś mechanizm może wyglądać nieco inaczej. Popularnością cieszą się chociażby nowoczesne pralki parowe. Czym są? Czy warto nabyć tego typu sprzęt? Podpowiadamy!

Jak działa pralka parowa?

Krótko mówiąc, pralka parowa to urządzenie, które do swojej pracy wykorzystuje parę wodną. Zasada działania w przybliżeniu wygląda podobnie do parowarów, żelazek czy innych sprzętów tego typu, a mianowicie – w środku znajduje się innowacyjny generator pary, który ma za zadanie w szybki sposób podgrzewać wpadającą do niego wodę do bardzo wysokiej temperatury w celu wytworzenia pary. Ta jest następnie kierowana do bębna przez dyszę natryskową, gdzie w równomierny sposób rozchodzi się po wnętrzu pralki, jednocześnie przywierając do znajdujących się tam ubrań.

Wykorzystanie technologii parowej okazuje się naprawdę rozsądnym podejściem, gdyż pozytywnie wpływa na mniejsze zużycie energii elektrycznej przy wysokiej efektywności prania. Cząsteczki pary są małe, w związku z czym bardzo dobrze przenikają przez materiał, docierając do wszystkich jego włókien, bez konieczności używania intensywnych programów. W przeciwieństwie do wody, nagrzewanie odbywa się bardzo szybko, co również zmniejsza pobór prądu.

A co z detergentem? Przed zakupem pralki parowej dość często pada pytanie, czy trzeba używać proszku oraz płynu do płukania. Odpowiedź nie jest oczywista, bowiem w tego typu urządzeniach można zwykle wyróżnić dwa tryby: odświeżania oraz prania parowego. W przypadku tego pierwszego żadne środki nie są potrzebne, natomiast przy drugim już tak. Wszystko zależy od modelu – producenci decydują się na różne rozwiązania w tej kwestii, dlatego warto zapoznać się z instrukcją obsługi lub spisem programów.

Co oznacza pralka parowa
źródło: ebay.com

Czym się różni odświeżanie od prania parowego?

Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, zazwyczaj w pralkach parowych spotyka się dwa rodzaje programów, związanych z parą. Warto wiedzieć, jakie są pomiędzy nimi różnice, aby nie zawieść się uzyskanymi efektami. Jeśli chodzi o odświeżanie, tutaj sprawa jest prosta. Para wodna działa samodzielnie, bez użycia detergentów, wobec czego trzeba mieć na uwadze, że trudne plamy czy zacieki mogą nie zostać zmyte do końca. Ten sposób sprawdzi się w przypadku ubrań:

  • Lekko przybrudzonych,
  • Wymagających odświeżenia zapachu,
  • Długo nieużywanych,
  • Z delikatnych tkanin typu jedwab,
  • Noszonych codziennie (np. stroju do pracy czy mundurka szkolnego).

Niektóre pralki posiadają specjalnie dostosowane ruchy bębna, takie jak kołysanie czy rolowanie. Zapobiegają one możliwości pojawienia się zaciągnięć czy innych uszkodzeń materiału, przy okazji gwarantując prawidłowe wnikanie cząsteczek pary we włókna ubrań.

Pranie parowe to natomiast specjalny program, w którym pralka używa zarówno pary, jak i wody. Sprawdzi się w przypadku tkanin mocno zabrudzonych czy poplamionych przez substancje trudne (np. olej, kawę, krew). Wówczas można skorzystać z detergentu, aby mieć pewność, że wszystkie zanieczyszczenia zostaną usunięte. Zaletą użycia pary zaraz obok tradycyjnych metod jest mniejsza ilość zagnieceń oraz lepsza dezynfekcja.

Co oznacza pralka parowa
źródło: youtube.com

Zalety korzystania z pralki parowej

Pralka parowa to rozwiązanie, które ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Największy wskazywany minus to fakt, że nawet jeśli wydajność pary jest wysoka, nie zawsze poradzi sobie ona ze wszystkimi zabrudzeniami. A co z plusami? W przeciwieństwie do tradycyjnych urządzeń, zużywa o wiele mniej wody oraz energii elektrycznej i do tego nie niszczy ubrań. Co więcej, gwarantuje:

  • Efekt wygładzania ubrań,
  • Mniejsze zużycie detergentu,
  • Cichą pracę.

Jednakże najważniejszym z nich z pewnością jest dezynfekcja – para usuwa bowiem alergeny, drobnoustroje, a także inne bakterie, mogące negatywnie wpłynąć na zdrowie człowieka. Przy użyciu pralki parowej nie trzeba stosować hipoalergicznych proszków, co jest dużym plusem dla rodziców z małymi dziećmi i alergików. Dodatkowo korzystanie z takiego sprzętu może okazać się niezwykle przydatne w przypadku osób, które nie brudzą swojej odzieży do tego stopnia, aby wymagała one długiego cyklu prania.

Na koniec krótki spis oznaczeń, stosowanych przez producentów w przypadku pralek parowych:

  • LG – TrueSteam,
  • Beko – SteamCure,
  • Whirlpool – Steam Refresh,
  • Electrolux – SteamCare,
  • Amica – Steam Touch,
  • Candy – Easy Iron.

Jeżeli planujesz zakup takiego urządzenia – szukaj powyższych określeń na karcie produktu.

Co oznacza pralka parowa
źródło: twitter.com

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.3 / 5. Liczba głosów: 38

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x