Czy żelazko odkamienia się?

katarzyna | 28 listopada 2018

Żelazko do prasowania nie jest może sprzętem codziennie używanym, jednak praktycznie każda pani domu ma go w swoim gospodarstwie. Nie wyobrażamy sobie iść w pogniecionej koszuli do pracy, czy w wygniecionej bluzce. Jak każdy sprzęt żelazko również wymaga szczególnej pielęgnacji. Co do niej należy? Czy żelazko odkamienia się? Dobre pytanie. Postaramy się wyjaśnić to w niniejszym artykule.

Żelazko z uwagi na kontakt z wodą powinno być szczególnie traktowane. Delikatne komponenty są podatne na awarie, a w szczególności termostat, pompka i generator pary. Do najczęstszych usterek z żelazek zliczyć można: problem z wyrzutem pary, cieknąca woda po stopie żelazka i przepalona stopa. Wszystko zależy od tego, czy dbamy o urządzenie, czyścimy na bieżąco i sprawdzamy stan filtrów, a dokładniej wkładów antywapiennych. Już odpowiedzieliśmy zatem na pytanie – czy żelazko odkamienia się? Tak odkamienia się. Większość producentów zaleca stosowanie w stosunku 1:1 wody z kranu i wody zdemineralizowanej (wstępnie pozbawionej związków mineralnych). Ale to nie zwalnia nas z używania filtrów w żelazku. Te prostsze modele mogą ich nie posiadać albo wyposażone są w przycisk samooczyszczania się urządzenia.

Co to znaczy wyjmowany filtr antywapienny?

Spotykamy się często z takim pytaniem. Ci którzy posiadają bądź planują zakup żelazka zaawansowanego technologicznie, czyli np. z funkcjami automatycznego doboru temperatury albo MotorSteam – funkcja stałej i dużej objętościowo pary posiadają wyjmowany filtr antywapienny. Aby żelazko parowe utrzymywało stan pary na wysokim poziomie musi być regularnie odkamieniane. Filtr antywapienny gwarantuje zatrzymywanie osadów wapiennych wewnątrz urządzenia. Z praktyki wiadomo, że kamień jest niszczycielem delikatnych komponentów w żelazku i zapycha stopę żelazka. Zazwyczaj znajduje się z boku żelazka i jest wyjmowany, czyli po przekręceniu wysuwa się i można go oczyścić. Inaczej wykłada sytuacja dla wkładów antywapiennych.

Jak zregenerować wkład antywapienny do żelazka

Wkład antywapienny występuje w postaci pojemników wypełnionych, jakby piaskiem, który w procesie filtracji wody pochłania związki wapienne powodujące kamień. W zasadzie wkłady są jednorazowe, tzn. po stracie właściwości nie nadają się do niczego i nie regeneruje się ich. Producenci wkładów zalecają ich regularną wymianę, aby zachować skuteczność w działaniu. Wkład antywapienny znajduje się w zbiorniku generatora pary. Oczywiście wyjmujemy go po uprzednim pozbyciu się wody ze zbiornika.

Jak często wymienia się wkład antywapienny

Wszystko zależy od częstotliwości prasowania i od stopnia twardości wody w naszym regionie. Średnio wkład antywapienny wymienia się raz na 3 miesiące przy normalnym użytkowaniu. Jeżeli rzadko prasujemy możemy spokojnie wkład wymieniać, co pół roku. Istotne jest dopasowanie wkładu do żelazka. Raczej nie ma możliwości dobrania tańszego zamiennika tylko trzeba zakupić oryginalne wkłady. Jeżeli posiadamy żelazko Bosch to musimy szukać wkładów do naszego modelu żelazka Bosch, a oznaczenia znajdziemy na tabliczce znamionowej.

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 3.1 / 5. Liczba głosów: 11

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne Inline
Wyświetl wszystkie komentarze
0
Będę wdzięczny za komentarze.x