Cieknie ze stopy żelazka

pawel | 17 maja 2018


Żelazko jest zakamienione

To jeden z najczęstszych powodów, ale i nie jedyny. Niestety praca w środowisku wodnym powoduje, że w urządzeniu bardzo często pojawia się kamień i siłą rzeczy, gromadzi się on w otworkach na stopie, wewnątrz zbiornika oraz przy wylocie ze spryskiwacza. W przypadku nowoczesnych żelazek parowych, w konstrukcji znajduje się specjalny wkład antywapienny, który znacznie ogranicza osadzanie się kamienia, jednakże starsze typy pozbawione są tego rozwiązania. Jak sprawić, by kamień nie sprawiał, że ze stopy cieknie woda?

  • Odkamieniaj swoje żelazko na bieżąco (w zależności od intensywności prasowania, najlepiej wykonywać ten proces co 2 miesiące),
  • Nie pozostawiaj wody w zbiorniku urządzenia, jeżeli go nie używasz,
  • Do prasowania używaj demineralizowanej wody, pozbawionej związków jonowych.
Cieknie ze stopy żelazka

Żelazko uległo rozszczelnieniu

Najgorsza opcja z możliwych. W tym przypadku raczej mało prawdopodobne jest, że urządzenie uda się uratować. Rozszczelnienie to zazwyczaj konsekwencja nieregularnego odkamieniania. Kamień rozsadza wszystkie elementy wykonane z tworzywa sztucznego i powoduje ich pękanie.

Ponad to, przy najdrobniejszych naprawach, np. podczas wymiany termostatu, również trzeba uważać, ponieważ przy pracy można za mocno dokręcić elementy, w wyniku czego żelazko się rozszczelni. Należy więc zachować szczególną ostrożność.

Cieknie ze stopy żelazka

Inne przyczyny wycieku wody ze stopy żelazka

O dziwo, ten banalny problem może mieć naprawę wiele przyczyn. Jeśli nie jest to ani zakamienienie, ani rozszczelnienie, należy zastanowić się nad tym, czy urządzenie było użytkowane prawidłowo. Wymieńmy jeszcze kilka innych powodów, sprawiających, że ze stopy żelazka cieknie woda:

  • Czasami zdarza się, że temperatura, którą urządzenie potrzebuje do wytworzenia pary, jest za niska. Wówczas żelazko nie generuje wystarczającej ilości ciepła, by zamieniać wodę w parę i z tego powodu wypływa ona ze stopy,
  • Powodem problemów może być także uszkodzony termostat, który podaje błędne wskazania dla systemu grzewczego,
  • Do przyczyn pośrednich należy używanie wód zapachowych, gdyż bardzo często zawierają one oleje, które zapychają dysze i otworki w stopie,
  • Nieszczelność zaworu, źle naciągnięta sprężyna (w zależności od modelu budowa żelazka może się różnić),
  • Pęknięty pojemnik na wodę,
  • Przypalenia na stopie, powstałe w wyniku codziennego użytkowania.

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać w przypadku obsługiwania urządzeń AGD, jest ich regularna konserwacja. Być może na co dzień nie ma czasu na myślenie o odkamienianiu czy czyszczeniu stopy, jednakże raz na jakiś czas należy koniecznie te dwa procesy przeprowadzać, aby uniknąć awarii oraz konieczności zakupu nowego sprzętu. Powodzenia.

Cieknie ze stopy żelazka

Oceń artykuł

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!

Średnia ocena 4.1 / 5. Liczba głosów: 47

Dotychczas brak głosów! Oceń ten post jako pierwszy.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x