Lodówka
Nie wiesz jak zmniejszyć rachunki za prąd? Nie stawiaj lodówki w bardzo nasłonecznionym miejscu i blisko urządzeń wytwarzających ciepło takich jak: grzejnik, piekarnik, kuchenka czy piec. Sprawdź również uszczelkę drzwi w swojej chłodziarce – wadliwa będzie przepuszczała ciepłe powietrze do wnętrza lodówki, co sprawi, że urządzenie będzie musiało „ciężej” pracować. Konsekwencją będzie zwiększony pobór prądu, a co za tym idzie, większe rachunki. Zadbaj także o oczyszczenie zwojów skraplacza lodówki – zabrudzony skraplacz obciąża lodówkę, która ciężej chodzi, żeby utrzymać odpowiednio niską temperaturę w komorze.
Suszarka do ubrań
Jeżeli posiadasz suszarkę do ubrań, po każdym cyklu czyść filtr puchu (kłaczków). Nieoczyszczony filtr może wydłużać czas suszenia, a co za tym idzie zwiększyć rachunki za prąd.
Jak zmniejszyć rachunki za prąd? – Pralka
W przypadku pralki wybieraj program o niskiej temperaturze. Pamiętaj o zapełnieniu bębna – maks. ¾ jego pojemności bądź zależnie od programu – dokładną informację znajdziesz w instrukcji obsługi pralki. Nie należy wkładać zbyt mało lub zbyt dużo ubrań – zbyt duża ilość przeciąża pralkę, a zbyt mała marnuje możliwości urządzenia, a co za tym idzie, również prąd.
Klimatyzacja
Jeżeli masz taką możliwość, wieczorami używaj wentylatora sufitowego zamiast klimatyzacji. W przypadku korzystania z klimatyzacji, warto zasłonić żaluzje / rolety – promienie słoneczne nie nagrzeją tak mocno pomieszczenia. Dzięki temu ograniczymy częstotliwość używania urządzenia.
Prąd a płyta grzewcza
Korzystając z płyty warto pamiętać, aby do gotowania używać naczyń o płaskiej budowie dna. Pomoże to zaoszczędzić o połowę więcej energii, niż w przypadku naczyń tylko częściowo stykających się dnem z płytą. Pamiętaj także, aby podczas gotowania przykrywać naczynie przykrywką – unikniesz strat ciepła i szybciej przygotujesz potrawę. Unikaj gotowania produktów, które są mocno zamrożone – wymagają one dłuższego podgrzewania na płycie.